УСУ е българска свободна операционна система, базирана на Линукс, която преди дни бе обновена до версия 8.3. Това издание отново е създадено върху основата на Kubuntu 12.04 (LTS) и е междинно сервизно издание на серията УСУ 8.x. Официално идва в две разновидности – Мини и Десктоп.
Новостите във версия 8.3:
- Нов стандартен тапет, използван за работния плот и на други места в операционната система
- Нова, по-семпла анимация по време на зареждане на системата
- Нов екран за вписване
- Нов анимиран екран по време на вписване (KSplash)
- По-ново Линукс ядро от серията 3.5, заместващо досега използваното 3.2. Преминаването към него води до подобрена хардуерна поддръжка, наред с останалите различия спрямо 3.2, което се използваше в УСУ 8.2
- Нова система за известявания за KDE
- Обновени версии на много от програмите, сред които Firefox, LibreOffice, TeamViewer, Skype…
- Дребни корекции в имената на част от стартерите на програми в менютата
- Подобрено автоматично генериране на стандартните отметки “Видео”, “Документи”, “Изображения” и т.н.
- Отстранени са някои досадни бъгове от УСУ 8.2, свързани с обновленията, черен екран и т.н.
- Обновена версия на работната среда KDE – 4.10.4
- и още промени “под капака”…
Потребителите на УСУ 8.2 би трябвало да могат да актуализират до УСУ 8.3, като просто си инсталират най-новите актуализации и изберат “Връщане на стандартните настройки на средата”, за да получат стандартния облик на УСУ 8. Възможно е при актуализацията да възникнат някои малки конфликти, примерно със Skype или TeamViewer. В такъв случай трябва ръчно да премахнете старите версии на тези пакети и да инсталирате новите, които са предложени. Също така, може да бъдете попитани какво да се случи с някои конфигурационни файлове – дали да се запази старата версия, да се инсталира нова, или нещо друго. В такъв случай трябва да изберете да се инсталира новата (“Package Mantainer’s version”).
Препоръчително е всичко това да се прави чрез пакетния мениджър Synaptic. След като всичко приключи, за всеки случай маркирайте пакета usu-minimal или usu-desktop за преинсталация (в зависимост от това коя версия на УСУ ползвате).
Въпреки това, при възможност, най-добре е да се направи чиста инсталация, за да е най-сигурно, че ще използвате системата по начина, по който е замислена от нас, без стари настройки да оказват влиянието си. Това винаги е по-добрият вариант и в случая силно го препоръчваме.
Източник: Свободен Софтуер и Свободна Култура
Мнения