• Новини
    • за компютри
    • за смартфони
    • за таблети
  • Лаптопи
    • Компютри
    • Таблети
    • Смартфони
    • Електроника
  • Форум за лаптопи
  • Класации
    • Класация на процесори
    • Класация на видеокарти
    • Класация на най-изгодните лаптопи за игри
    • Класация на най-мощните лаптопи за игри

Лаптоп.БГ - Новини и ревюта за лаптопи

  • Начало
  • Новини
  • Ревюта
  • Статии
  • Видео
  • Магазин

Ревю на Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-793G) – ъпгрейд, който го нарежда сред машините от най-висок клас

Автор: LaptopMedia Team 11 апр. 2017 / 13:56 | 1 Прочетено 3 188 пъти

Hp Omen

След като NVIDIA пуснаха новите Pascal видеокарти, всички големи хардуерни производители на пазара се втурнаха да представят новите си ъпдейтнати или просто обновени лаптопи с въпросните чипове. Въпреки това Acer не обявиха нови Aspire Nitro лаптопи, а вместо това пуснаха по-достъпна версия на Predator 17 (G5-793), оборудвана с GeForce GTX 1060 със 6GB GDDR5 VRAM. Този ход спечели на компанията известно време, за да подготвят своите компютри с GTX 1060 от горен среден и висок клас – Aspire V 15 и V 17 Nitro.

В това ревю ще разгледаме отблизо висококачествената 17-инчова Aspire V 17 Nitro Black Edition конфигурация с GTX 1060 (6GB GDDR5), Intel Core i7-7700HQ, 16GB DDR4-2400 RAM, 256GB M.2 PCIe NVMe SSD, Tobii Eye Tracking (което се очаква да бъде включено във всички 17-инчови мофидикации, но информацията все още е непотвърдена) и кристален UHD (3840 x 2160) IPS дисплей. Разбира се, видеокартата няма да може да използва всички тези пиксели в съвременните игри, но тя ще бъде от съществено значение за други мултимедийни цели. Цената на модела с 4K екран се очаква да е около 3800 лева, но стандартната Full HD версия вече се продава на цена, започваща от 2699 лева. Цената определено изглежда чудесно и всъщност това е най-бюджетният 17-инчов лаптоп с GTX 1060 видеокарта. Основните конкуренти тук са HP Omen 17 и Predator 17. Първият обаче е с TN екран и предходно поколение процесор (макар да компенсира с SSD и повече RAM), а вторият е с 300 лева по-скъп. Вижте кратко сравнение на характеристиките ТУК.

Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-793G) можете да закупите от онлайн магазина на Laptop.bg.

Съдържание

  1. В комплекта
  2. Дизайн и конструкция
  3. Разглобяване, поддръжка и опции за ъпгрейд
  4. Качество на дисплея
  5. ШИМ (Трептене на подсветката)
  6. Как да получите профилите ни?
  7. Звук
  8. Технически характеристики
  9. Софтуер
  10. Батерия
  11. Процесор – Intel Core i7-7700HQ
  12. Видеокарта – NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)
  13. Гейминг тестове
  14. Температури и комфорт
  15. Заключение

В комплекта

Лаптопът, който получихме, е тестова бройка, но дойде в оригиналната си опаковка. Идентична е с миналогодишната черна и семпла кутия с обичайните потребителски ръководства, адаптер и захранващ кабел.

Дизайн и конструкция

Новият V 17 Nitro остава верен на корените си със сравнително скромни промени в дизайна. Цялостното усещане и външният вид на лаптопа са практически едни и същи с някои малки промени в избора на материали, но нищо прекалено драстично. В действителност теглото и височината на шасито остават до голяма степен същите, като скалата показва малко над 3 кг и 25 мм дебелина.

Първото нещо, което забелязахме в новата версия, е капакът. Той запазва пластмасовата си полирана повърхност, но както Acer твърдят, алуминиевата планка все още присъства вътре. Лесно можем да потвърдим това, тъй като новият капак запазва устойчивостта си, защото не се огъва лесно. Дизайнът на пантите не се е променил също както и пластмасовият елемент, който покрива Tobii eye tracker-а и двете панти. Те са безшумни, стабилни и предлагат лесно отваряне само с една ръка в началото, но с приближаването към края основата започва да се вдига. Това би трябвало да предотврати клатене по време на писане на нестабилна повърхност. Долната част също остава същата – нежна матово черна повърхност, но все пак изключително устойчива. Задните изпусквателни отвори са лесно забележими, а долните решетки осигуряват допълнителен въздухопоток.

За разлика от миналогодишния модел, новият V 17 предлага много по-добро разпределение на портовете от двете страни. Сега дясната страна не е толкова претъпкана, въпреки че все още предпочитаме повечето конектори да са разположени отляво. Два USB 3.0, HDMI, LAN и букса за зарежадне могат да бъдат намерени от дясната страна заедно с USB-C 3.1, който поддържа Thunderbolt 3 стандарта, докато отляво можете да видите два USB 2.0 конектора, два отделни 3.5 мм аудио жака за външен микрофон и слушалки, а също и SD картовия четец. Трябва да се отбележи, че дебелината от 25 мм на устройството го нарежда сред най-добрите лаптопи на пазара, работещи с GTX 1060. Само се надяваме ефективността на охладителната система да компенсира липсата на достатъчно пространство “за дишане“ в корпуса на машината.

Интериорът вероятно е най-забележимата разлика в сравнение с миналогодишния V 17 Nitro Black Edition. Сега вместо нежно пластмасово покритие с дебела вдлъбната линия по протежение на пантите, интериорът използва панел от полиран алуминий. Определено изглежда добре, но пръстовите отпечатъци и зацапванията са често срещани. Допада ни фактът, че клавиатурата е центрирана и добре позиционирана, като оставя достатъчно място за зоната за поставяне на дланите, а също и за горната част на интериора, която има склонност към загряване при натоварване. Там се намират и двата чипа. Говорейки за клавиатурата, забелязваме обичайната модификация с леко вдлъбнати бутони и отлично кликащо усещане, но някак си къс ход на клавишите. Кликащото съпротивление компенсира за това, като прави лаптопа отличен за писане, но не и за игри. Така или иначе, Acer не насочват този лаптоп единствено към геймърите. Неговата цел е да се хареса на създателите на съдържание и мултимедия, без да жертват добра преносимост и производителност. И още веднъж, червената LED подсветка на клавиатурата изглежда малко тъмна, но трябва да е повече от достатъчна в тъмна стая.

Тъчпадът, от друга страна, е на светлинни години спрямо това, което видяхме в предишната версия. Той е голям, има добра плъзгаща се повърхност и е малко нестабилен, но това не пречи, когато приплъзваме или използваме жестове. Със скосените ръбове около тракпада е лесно да се забележи приликата между Aspire V 17 Nitro BE и някои от моделите от по-нисък клас като Aspire F 15 и Aspire E 15. Допадна ни тъчпадът на тези два модела и няма нищо лошо да се използва при модели от по-висок клас, стига да е функционален и удобен. Заедно с новия дизайн на тъчпада, Aspire V 17 Nitro BE получава и чисто нова функция. Имаме предвид четеца на пръстови отпечатъци, който може да се намери в горния ляв ъгъл на тракпада. Харесахме удобното и дискретно разположение.

В заключение, Acer Aspire V 17 Nitro Black Edition отново предлага устойчива, елегантна и семпла конструкция с допълнително внимание към детайлите. Теглото не се е увеличило значително, но дебелината остава същата, докато в същото време хардуерът е много по-мощен. Повечето от промените, които така или иначе са незабележими, са приветсвани, но някои от потребителите може да не харесат новата повърхност в интериора, задържаща отпечатъци. Също така се надяваме, че алуминиевата плоча няма да разсейва много топлината, когато лаптопът е под голямо натоварване. Можете да намерите повече информация относно този въпрос в секцията за температурите по-долу.

Разглобяване, поддръжка и опции за ъпгрейд

За щастие, новият дизайн на Acer Aspire V 17 Nitro BE позволява много по-лесен ъпгрейд и поддръжка, въпреки че няма да намерите сервизни панели на дъното на компютъра. Първо трябва да развиете всички болтове около долната част на шасито, след това да отстраните пластмасовия елемент, покриващ Tobii eye tracking устройството и да премахнете винта под него. След това лесно може да премахнете долната част.

Възможности за ъпгрейд на дисковото пространство – 2.5-инчов HDD/SSD, M.2 SSD

2.5-инчовият драйв лесно се премахва или заменя, а също и M.2 SSD стикът. Няма нужда да обръщате дънната платка, за да достигнете до M.2 SSD слота. Той може да бъде намерен под един от охладителните отвори и нашата тестова бройка дойде с Toshiba THNSN5256GPU7 2280 PCie NVMe SSD с капацитет от 256GB. А относно твърдия диск – той е Seagate 1TB.

Слот Компонент Цена на ъпгрейда
M.2 слот 256GB M.2 PCIe NVMe Toshiba THNSN5256GPU7 SSD (2280) Възможности за ъпгрейд
2.5-инчов HDD/SSD Seagate 1TB @5400 rpm Възможности за ъпгрейд

RAM

Слотовете за RAM чипове са лесно достъпни и могат да бъдат намерени точно под хийтсинковете на процесора и видеокартата. Всеки слот може да побере до 16GB DDR4-2400 RAM, но нашата бройка дойде с SK Hynix 16GB DDR4-2400.

Слот Компонент Цена на ъпгрейда
Слот 1 16GB SK Hynix DDR4-2400 Възможности за ъпгрейд
Слот 2 Свободен Възможности за ъпгрейд

Други компоненти

Wi-Fi картата е разположена до десния охладителен вентилатор с дъното нагоре. Произведена е от Qualcomm и моделът е Atheros QCNFA344A.

Батерията е разположена под зоната за поставяне на дланта и е с капацитет от 69Wh.

Охладителна система

Няма забележими промени в дизайна на охладителната система в сравнение с миналогодишния модел, но малките промени компенсират за относително ефективната охладителна система. Имаме една топлинна тръба, която минава през двата хийтсинка и свързва двата охладителни вентилатора, докато другите две топлинни тръби са за всеки чип (процесора и видеокартата) поотделно. Вероятно Acer не са искали двата чипа да споделят твърде много топлина. Също така Acer използват своите добре познати вентилатори с тънки метални перки, които променят ъгъла си при голямо натоварване или по-ефективен въздушен поток. Този дизайн беше използван за пръв път при тяхната серия лаптопи Predator.

Качество на дисплея

Приятна изненада тук. Бърза проверка на панела разкрива, че е същият, използван при два други лаптопа Predator – UHD версията на Predator 17 (G9-793) с GTX 1070 и наскоро ревюирания Predator 17 X (GX-792). Това са добри новини, защото това наистина е един от най-добрите лаптоп IPS панели, които сме тествали досега.

Нека се върнем  на самия панел. Произведен е от AUO с номер на модела B173ZAN01.0, с 3840 x 2160 пикселова резолюция, 225 пиксела на инч плътност на пикселите и 0.1 x 0.1 мм пикселова стъпка. Екранът се превръща в ретина, когато се погледне от разстояние, по-голямо или равно на 33 см.

Ъглите на видимост са отлични без забележима смяна на цвета.

Измерената максимална яркост е 377 cd/m2 в центъра на екрана и 357 cd/m2 осреднено по площта, с максимално отклонение от 16%, долу. Цветовата температура върху бял екран (100% RGB) и максимална яркост е 6900К. Когато яркостта се намали обаче до 140 cd/m2, цветовата температура се изравнява със стандартната в sRGB (6500К), а за останалата част от сивата скала (под 100% RGB) става даже малко по-ниска (по-топли цветове). Контрастното съотношение е високо – 1020:1.

Максималната цветова разлика dE2000 (спрямо центъра на екрана при 100% RGB и 100% яркост) е равна на 3.1. (Стойностите над 4.0 са нежелателни. Това е много важен параметър, едно от първите неща, които трябва да се погледнат, ако точността на цветовете от дисплея има значение за вас).

Цветопредаване

На следващата фигура са изобразени цветовете и покритието в sRGB цветовото пространство (прието е за стандарт при работа в интернет и HDTV) от дисплея на Acer Aspire V17 Nitro (VN7-793G). Показваме границите на човешкото цветно зрение посредством „CIE 1976 Uniform Chromaticity Diagram“, чрез която може да добиете представа за обхвата и точността на цветовете на вашето устройство. Във вътрешността на тъмносивия триъгълник са стандартните цветове, използвани от цифровата телевизия и Интернет – rec.709/sRGB.

Цветовете в sRGB се използват практически навсякъде от милиони потребители и точното им възпроизвеждане е от ключово значение за качеството на дисплея.

Тук освен използваното в качествените фотоапарати Adobe RGB цветово пространство, виждаме и работните пространства на световноизвестните филмови студиа (DCI-P3), и на UHD-цифровата телевизия (Rec.2020). Последното, Rec.2020, на този етап е труднопостижимо от съвременните дисплеи.

Изчертано е (с черна линия) и едно цветово пространство, описано и изследвано от Michael Pointer – Pointer′s Gamut. Пространството обхваща видимите от човека отразени цветове – т.е., реалните цветове в природата.

Жълтата пунктирана линия показва покритието на Acer Aspire V17 Nitro (VN7-793G). Дисплеят на Acer Aspire V17 Nitro (VN7-793G) покрива 100% от AdobeRGB, 100% от sRGB/ITU-R BT.709 (web/HDTV standard) и 97% от DCI-P3 в CIE1976. Цветовете му ще са наситени и атрактивни за геймърите. Малко по-долу, в раздела за „синята светлина“, виждаме графика на спектралното разпределение характерна за подсветка не от WLED, а от сини светодиоди и квантови точки (Blue LED + Quantum Dots) ( Квантовите точки са микроскопични кристали, които излъчват светлина с точно определена дължина на вълната, зависеща от размера им. Използват се „червени“ и „зелени“ квантови точки, през които минава синята светлина от светодиодите на подсветката).

Фигуритe долу са с нанесени измервания във фабрично състояние (отляво) и с наш профил, предназначен за офис работа – отдясно. Цветните кръгчета са цветовете в sRGB, а с белите кръгчета са отбелязани резултатите. Показани са основните и допълнителните цветове с 25, 50, 75 и 100-процентна наситеност в sRGB цветовото пространство.

Гама-графиката на дисплея с фабричните настройки говори за леко по-тъмно от необходимото изображение. Това е корегирано с нашия профил.

Тествахме дисплея посредством мостри от 24 цвята, съдържащи често срещани цветове и такива, които окото добре разпознава – например тъмна и светла човешка кожа, синьо небе, тревисто зелено, портокалово.

По-долу можете да сравните резултатите на Acer Aspire V17 Nitro (VN7-793G) с фабричните настройки и с наш профил за офис работа. Ще наблюдаваме картина с пренаситени цветове.

Следващата графика отразява възможностите на монитора за комфортно гледане на филми или игри по отношение на детайлността в най-тъмните участъци на картината.

Лявата страна на графиката показва състоянието на дисплея с фабричните настройки. Дясната илюстрира подобрение с инсталиран „Гейминг и Филмови нощи“ профил, специално оптимизиран за видео и игри. По хоризонтала са нивата на сивото, а по вертикала – съответстващата яркост на дисплея.

Първите пет нива на сивото (1%-5% White), непосредствено след черното ниво, демонстрираме и с петте квадратчета в долната част на графиката. Дали ще ги разграничите обаче зависи от дисплея, с който в момента четете статията, неговата калибровка, зрението ви, околната осветеност, ъгъла на гледане.

Гейминг възможности (Време за реакция)

Долната графика, касаещи основно геймърите, илюстрира времето за реакция на пикселите в режим от „Черно“ до „Бяло“ плюс „Бяло“ до „Черно“ за нива от 10% до 90% и обратно. Измерихме Fall Time + Rise Time = 22 ms.

ШИМ (Трептене на подсветката)

Регулирането чрез широчинно-импулсна модулация на светлината от подсветката на един LCD монитор е редуването на периоди на светене и несветене и промяна на съотношението светло-тъмно. Това натоварва допълнително зрението и мозъка, особено, когато честотата е по-ниска от 300 Hz. Можете да прочетете повече за ШИМ в специализираната ни статия.

Графиката, показана долу, илюстрира наличието или отсъствието на пулсации. Представлява композиция от няколко измервания, направени при основни положения на плъзгача за яркост – минимална, максимална, работна (приемаме 140 cd/m2) и евентуално интересни моменти на преход. По вертикала е яркостта на излъчената светлина, а по хоризонтала – времето.

Светлината от дисплея на Acer Aspire V17 Nitro (VN7-793G) не е широчинно-импулсно модулирана (не пулсира), което го прави комфортен за продължителна работа и удобен за хора с чувствително зрение.

Излъчване на синя светлина

Инсталирането на профила „Защита на Здравето“ не само помага за намаляването или изключването на широчинно-импулсната модулация на излъчената светлина , но и редуцира синия компонент, същевременно настройвайки цветовете такива, че да се1 възприемат като точни.

Оказва се, че след залез слънце именно последният отключва хормонален дисбаланс на организма, водещ до ефекти, които тепърва се изследват и в сравнение с които защитата на очите става значително по-малък проблем. Производителите вече се усещат и започват да вземат мерки (написали сме статия по въпроса тук). Създаваме за целта нарочен профил, постигащ и оптимално управление на цветовете, включително подходяща gamma-крива на дисплея, за да се възприемат като точни. Така проблемът се облекчава (припомнете си фразата „синият екран“ и цветът на прозорците с включен телевизор през нощта).

Изводи

Бяхме приятно изненадани да открием, че конфигурацията от висок клас Aspire V 17 Nitro BE използва същия UHD панел като при Acer Predator 17 X и нормалния Predator 17 с GTX 1070. Самият панел е един от най-добрите, които сме тествали досега, с невероятно качество на картината и без ШИМ, което го прави безобиден за очите. Може да се каже, че панелът е идеален дори за професионална работа с цветове особено ако използвате нашия „Офис работа и Уеб дизайн“ профил, който допълнително ще подобри точността на цветовете.

Как да получите профилите ни?

profilesПотребителите, които закупят тествано от нас устройство, от Laptop.bg и Desktop.bg, получават профилите за него напълно безплатно.

Повече за самите профили можете да научите от тази статия: Пакет от Профили за Работа, Гейминг и Защита на здравето

Ако искате да научите повече за Синята светлина и нейното влияние върху здравето, насочете се към специализираната ни статия по въпроса:
Влиянието на „Синята светлина“ от екраните върху здравето ни и какво е нашето решение за вас

Звук

Качеството на звука е сравнително добро при средни и високи честоти, но няма достатъчно яснота при ниски честоти.

Технически характеристики

Посочените характеристики се отнасят единствено за конкретния модел.

Към магазина

Процесор Intel Core i7-7700HQ (4-ядрен, 2.80 – 3.80 GHz, 6MB кеш)
RAM 16GB (1x 16384MB) – DDR4, 2400MHz
Видеокарта NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)
HDD/SSD 256GB M.2 PCIe NVMe SSD + 1TB HDD (5400rpm)
Дисплей 17.3-инчов Ultra HD (3840×2160) IPS, матов
Оптично устройство –
Свързаност LAN 10/100/1000 Mbps, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth
Допълнително
  • 2x USB 3.0
  • 2x USB 2.0
  • 1x USB-C 3.1 (Gen 2 с Thunderbolt 3 поддръжка)
  • 2x 3.5 мм жакове за слушаки и външен микрофон
  • HDMI
  • RJ-45
  • SD картов четец
  • LED подсветка на клавиатурата
Батерия 69Wh
Дебелина 25 мм (0.98″)
Тегло 3.13 кг

Софтуер

Лаптопът, който ревюирахме, дойде с предварително инсталиран Windows 10 (64-битов), но ако желаете чиста инсталация на операционната система, съветваме ви да си изтеглите най-новите драйвери от официалната страница на Acer.

Батерия

Acer са увеличили значително капацитета на батерията в сравнение с предишния модел. Тя предлага 69 Wh, докато тази на VN7-792G беше 52.5Wh. Това увеличение обаче не повлия на живота на батерията поради факта, че 17.3-инчовият UHD IPS дисплей черпи много енергия, но все пак вярваме, че Full HD моделът ще предложи значително по-добра издръжливост.

Интернет сърфиране

С цел да симулираме реални условия използвахме наш скрипт, който автоматично „прелиства“ повече от 70 Уеб сайта.

Съвсем очаквано, представянето на батерията е под средното – 267 минути (4 часа и 27 минути).

Видео възпроизвеждане

За всеки подобен тест използваме едно и също видео в HD формат.

Тестът за видео възпроизвеждане показа даже по-нисък резултат – 191 минути (3 часа и 11 минути).

Гейминг

Наскоро започнахме да използваме вградения бенчмарк на F1 2015 в цикъл с цел да симулираме игра в реални условия.

Съмняваме се, че бихте започнали гейминг сесия далеч от зарядното, но все пак, ако решите, е хубаво да знаете, че ще получите повече от час – 65 минути (1 час и 5 минути).

Процесор – Intel Core i7-7700HQ

Core i7-7700HQ е най-високият клас от Kaby Lake серията. Той също така е директен наследник на Core i7-6700HQ, като предлага малко по-висока честота върху същата архитектура и разход на енергия. Въпреки че Intel продава Kaby Lake серията с архитектура „14nm+“, Core i7-7700HQ е базиран на същата 14nm структура, като по-значителната промяна идва по отношение на вградената видеокарта. От малката промяна в честотата на ядрото (2.8 – 3.8 GHz срещу 2.6 – 3.5 GHz) води до не повече от 10% увеличение в производителността в сравнение с Core i7-6700HQ. Непроменени остават поддръжката на Hyper-Threading с разпределение 4/8 реални към логически ядра. Няма промяна и в разхода на електричество и в кеш паметта – 45 W и 6 MB.

Новото поколение процесори предлагат подобрен видео протокол за вградената видеокарта, но въпреки това производителността е почти същата. Именуванa като Intel HD Graphics 630, видеокартата предлага минимално повишена честота на ядрото (350 – 1100 MHz срещу 350 – 1050 MHz) в сравнение с Intel HD Graphics 530. Новият графичен ускорител поддържа H256/HEVC Main10 профил с 10 бита дълбочина на цвета и VP9 кодек за пълно видео ускорение. Допълнително е включена поддръжка на HDCP 2.2, позволяваща 4K видео стрийм през Netflix.

Можете да разгледате нашата класация на процесори: http://news.laptop.bg/klasacia-procesori/

Тук можете да намерите друга полезна информация и всички лаптопи, тествани с този процесор: http://news.laptop.bg/procesor/intel-core-i7-7700hq/

  • Cinebench 11
  • NovaBench CPU
  • Photoshop

Резултатите са от Cinebench 11 теста (по-високият резултат е по-добър)

Лаптоп Резултат Разлика в
резултата
Цена Разлика в
цената
Acer Aspire V 17 Nitro Black Edition (VN7-793G) Intel Core i7-7700HQ (4-cores, 2.8 - 3.8 GHz)8.13
ASUS FX502VM Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz)7.45 -9.13%
Acer Aspire V15 Nitro Black Edition (VN7-592G) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz)7.49 -8.54%
Acer Predator 17 (G5-793) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz)7.47 -8.84%
Acer Predator 17 (G9-793) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz)7.49 -8.54%

Резултатите са от NovaBench CPU теста (по-високият резултат е по-добър)

Лаптоп Резултат Разлика в
резултата
Цена Разлика в
цената
Acer Aspire V 17 Nitro Black Edition (VN7-793G) Intel Core i7-7700HQ (4-cores, 2.8 - 3.8 GHz)860
ASUS FX502VM Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz)832 -3.37%
Acer Aspire V15 Nitro Black Edition (VN7-592G) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz)831 -3.49%
Acer Predator 17 (G5-793) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz)833 -3.24%
Acer Predator 17 (G9-793) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz)827 -3.99%

Резултатите са от Photoshop теста (по-ниският резултат е по-добър)

Лаптоп Резултат Разлика в
резултата
Цена Разлика в
цената
Acer Aspire V 17 Nitro Black Edition (VN7-793G) Intel Core i7-7700HQ (4-cores, 2.8 - 3.8 GHz)9.88
ASUS FX502VM Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz)10.31 +4.17%
Acer Aspire V15 Nitro Black Edition (VN7-592G) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz)10.58 +6.62%
Acer Predator 17 (G5-793) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz)10.23 +3.42%
Acer Predator 17 (G9-793) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz)11.27 +12.33%

Fritz

Fritz е шахматен бенчмарк, който тества изчислителните възможности на процесора с различни шахматни ходове. Intel Core i7-7700HQ успя да направи 13.405 милиона хода за секунда. За сравнение, един от най-мощните компютри – Deep(er) Blue, успя да достигне 200 милиона хода за секунда. През 1997 година Deep(er) Blue дори победи известния Гари Каспаров с 3.5 на 2.5.

Видеокарта – NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)

NIVIDIA GeForce GTX 1060 е видеокарта от среден клас, част от поколението Pascal, предлагаща сходна или дори по-висока производителност от миналогодишните първокласни модели като GTX 970M и 980M. От друга страна, тази видеокарта ще се използва в лаптопи от висок клас.

Графичният ускорител е базиран на чипа GP106, използващ 16nm FinFET технологичен процес от TSMC и е съчетан с 6GB GDDR5 VRAM на 8000 MHz, използван със 192-битов интерфейс. Видеокартата разполага и със същия брой от CUDA ядра като своя десктопен вариант (1280), както и със същите честоти – 1506 – 1708 MHz.

В зависимост от вашето охлаждане, видеокартата може да бъде намерена в по-големи 17 и 15-инчови лаптопи, но някои 14-инчови ноутбуци са също вариант. TDP на видеокартата е малко по-ниска от тази на миналогодишната GTX 970M.

Можете да разгледате класацията ни на видеокарти тук: http://news.laptop.bg/klasacia-video/

Тук ще намерите друга полезна информация и лаптопите, тествани с тази видеокарта: http://news.laptop.bg/videokarta/nvidia-geforce-gtx-1060-6gb-gddr5/ 

  • 3DMark Cloud Gate (G)
  • 3DMark Fire Strike (G)
  • 3DMark (Sky Diver)
  • Unigine Heaven 3.0

Резултатите са от 3DMark Cloud Gate (G) теста (по-високият резултат е по-добър)

Лаптоп Резултат Разлика в
резултата
Цена Разлика в
цената
Acer Aspire V 17 Nitro Black Edition (VN7-793G) NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)79897
ASUS FX502VM NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)79960 +0.08%
Acer Aspire V15 Nitro Black Edition (VN7-592G) NVIDIA GeForce GTX 960M (4GB GDDR5)31668 -152.3%
Acer Predator 17 (G5-793) NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)76678 -4.2%
Acer Predator 17 (G9-793) NVIDIA GeForce GTX 1070 (8GB GDDR5)84191 +5.1%

Резултатите са от 3DMark Fire Strike (G) теста (по-високият резултат е по-добър)

Лаптоп Резултат Разлика в
резултата
Цена Разлика в
цената
Acer Aspire V 17 Nitro Black Edition (VN7-793G) NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)11472
ASUS FX502VM NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)11610 +1.19%
Acer Aspire V15 Nitro Black Edition (VN7-592G) NVIDIA GeForce GTX 960M (4GB GDDR5)4485 -155.79%
Acer Predator 17 (G5-793) NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)11562 +0.78%
Acer Predator 17 (G9-793) NVIDIA GeForce GTX 1070 (8GB GDDR5)15485 +25.92%

Резултатите са от 3DMark (Sky Diver) теста (по-високият резултат е по-добър)

Лаптоп Резултат Разлика в
резултата
Цена Разлика в
цената
Acer Aspire V 17 Nitro Black Edition (VN7-793G) NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)34560
ASUS FX502VM NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)35482 +2.6%
Acer Aspire V15 Nitro Black Edition (VN7-592G) NVIDIA GeForce GTX 960M (4GB GDDR5)14396 -140.07%
Acer Predator 17 (G5-793) NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)35996 +3.99%
Acer Predator 17 (G9-793) NVIDIA GeForce GTX 1070 (8GB GDDR5)47767 +27.65%

Резултатите са от Unigine Heaven 3.0 теста (по-високият резултат е по-добър)

Лаптоп Резултат Разлика в
резултата
Цена Разлика в
цената
Acer Aspire V 17 Nitro Black Edition (VN7-793G) NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)3359
ASUS FX502VM NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)3558 +5.59%
Acer Aspire V15 Nitro Black Edition (VN7-592G) NVIDIA GeForce GTX 960M (4GB GDDR5)1287 -160.99%
Acer Predator 17 (G5-793) NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5)3653 +8.05%
Acer Predator 17 (G9-793) NVIDIA GeForce GTX 1070 (8GB GDDR5)4160 +19.25%

Гейминг тестове

GTA-V-benchmarks

Grand Theft Auto V (GTA 5) Full HD, Medium (Check settings) Full HD, Very High (Check settings) Full HD, MAX (Check settings)
Average FPS 85 fps 53 fps 38 fps

rise-of-the-tomb-raider

Rise of the Tomb Raider (2016) Full HD, Medium (Check settings) Full HD, Very High (Check settings) Full HD, MAX (Check settings)
Average FPS 50 fps 36 fps 30 fps

Tom Clancy’s The Division Full HD, Low (Check settings) Full HD, Medium (Check settings) Full HD, Max (Check settings)
Average FPS 159 fps 82 fps 18 fps

Температури и комфорт

Проведохме този двустепенен стрес тест, за да видим как охладителната система се справя с голямо натоварване за продължителен период от време и също така да оценим цялостната устойчивост на машината. Тези тестове обаче не представят реална употреба.

Започнахме със 100% процесорно натоварване за час, както обикновено, и процесорът показваше 3.4 GHz за около минута, но след това се колебаеше в диапазона между 2.8 и 3.4 GHz. Това беше причинено от по-високата от обикновено температура, но за щастие не настъпи термален throttling, защото 2.8 GHz е базовата тактова честота на процесора.

След започването на стрес теста на видеокартата нещата започнаха да стават интересни. Температурата на процесора се увеличи малко, но за да даде достатъчно пространство на видеокартата да работи, Core i7-7700HQ намали честотата до 2.8 GHz и често до 2.6 GHz, което може да се смята за частичен thtrottling. И все пак това не е нещо, което ще окаже влияние на употребата на лаптопа в реалния живот. А относно видеокартата, тя успя да работи при честота от 1500 MHz за известно време, но след това бавно падна до 1430 MHz, докато поддържаше изключително висока температура от 90 °C. За възхищение е фактът, че охладителната система успява да поддържа хардуера по време на такова голямо натоварване за продължителен период от време, без да се наблюдава throttling в тънко шаси, но високата вътрешна температура ще окаже някои сериозно проблеми в бъдеще особено когато се натрупа прах и термалната паста се износи. Ще е наложително по-често почистване.

Както се очакваше, температурите около клавиатурата бяха доста високи. Пространството точно пред Tobii eye tracker-а достигна до 53.4 °C, а в центъра на клавиатурата бяха измерени температури между 45 и 48 °C. Останалата част на клавиатурата и зоната за поставяне на дланите останаха хладни, въпреки че интериорът е направен от полиран алуминий, който разпространява топлината по-лесно от пластмасата. При нормални условия или гейминг температурите ще са много по-ниски и се съмняваме, че ще усетите какъвто и да е дискомфорт.

За финал, имаме смесени чувства относно охладителната система, защото е способна да поддържа мощния хардуер без това да доведе до термален throttling, но от друга страна, вътрешните температури са високи. Дори само при натоварване на процесора чипът преминава 90 °C, докато видеокартата работи при 90 °C при 100% натоварване. Добрите новини са, че охладителните вентилатори могат да изтласкат навън горещия въздух, като интериорът е сравнително хладен особено като се има предвид горещия хардуер вътре.

Заключение

Aspire V 17 Nitro BE линията беше асоциирана и продавана като ориентирана към гейминг, но новата VN7-793G версия прави интересен завой. Да, хардуерът е типичен за гейминг лаптопите и предлага много конски сили – достатъчно, за да стартирате AAA заглавия със средни до високи настройки с резолюция до 1080p, но в края на краищата цялостната концепция на ноутбука го прави по-подходящ за създаване на съдържание, мултимедийни цели и забавление. Защо?

Поради тънкото и относително леко шаси – за мощен 17-инчов лаптоп – охладителната система има известни затруднения. Нашите тестове, макар и екстремни, показват някои признаци на нестабилност, които трябва да се вземат под внимание в дългосрочен план. Все пак тънкото шаси успя да се справи преди с GTX 960M, но тази карта дори не се и доближава до GTX 1060 по отношение на температура и производителност. Имайте това предвид.

Като оставим настрана неубедителния охладителен дизайн, лаптопът блести с добър дизайн и качество на конструкцията, отлични клавиатура и тъчпад, компактно шаси като за 17-инчов, полезни функции като Thunderbolt 3 support и Tobii Eye Tracking и не на последно място – безупречно качество на картината. Последното може да бъде намерено в UHD версиите на Predator 17 и Predator 17 X и е подходящо за работа с цветове, както и потапяне в игрите или мултимедийно преживяване. То е вероятно ключовият момент при продажбата на UHD версията на този вариант и определено го препоръчваме, ако сте създател на съдържание. Също така препоръчваме използването на нашите профили, защото позволяват на екрана да разгърне пълния си потенциал що се отнася от точност на цветовете. За жалост, животът на батерията страда от тези допълнителни пиксели.

Така че струва ли си да похарчите малко повече пари за UHD версията на този лаптоп? Със сигурност, но само ако възнамерявате да го използвате за уеб или графичен дизайн, или като машина за ежедневни задачи и гейминг/мултимедия понякога в свободното си време. Но тъй като лаптопът не е ориентиран към гейминг, при него липсват някои основни функции като клавиатура за такива цели, G-Sync за безпроблемно гейминг изживяване и охладителна система, която да поддържа взискателния хардуер за големи периоди от време. И ако геймингът ви е основен приоритет, предлагаме Acer Predator 17 (G5-793) с GTX 1060 – превъзходна охладителна система, по-добра клавиатура за гейминг и G-Sync IPS екран със честота на опресняване от 75Hz. Всъщност, ако сте съгласни да платите толкова пари за UHD версията, също така помислете за Full HD версията на Predator 17 (G9-793) с GTX 1070.

Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-793G) можете да закупите от онлайн магазина на Laptop.bg.

Pros

  • Добър дизайн и качество на изработка
  • Добър тъчпад и клавиатура
  • Сравнително преносим за мощен 17-инчов лаптоп
  • Забележително качество на дисплея, подходящо за работа с цветове
  • Панелът не използва ШИМ за регулиране на яркостта на екрана
  • Tobii Eye Tracking технология

Cons

  • UHD вариантът е скъп
  • Кратък живот на батерията (донякъде заради UHD екрана)
  • Охладителната система повдига някои въпроси относно издръжливостта и надеждността в дългосрочен план, при голямо натоварване
Автор: LaptopMedia Team

Коментари

  1. Kiril Kirilov казва

    26 Дек. 2017 до 22:14

    Чудя се дали може да се замени FHD дисплея с UHD дисплея?

    Благодаря предварително за отговора!

    Отговор

Мнения Отказ

Класации

  • Класация на Процесори
  • Класация на видеокарти
  • Класация на най-изгодните лаптопи за игри
  • Класация на най-мощните лаптопи за игри

Trust Gaming

СТАТИИ И АНАЛИЗИ виж още

Топ 5 причини да (не) купите Acer Nitro 5 Spin! 28 мар. 2018
Топ 5 причини да (не) купите Lenovo Yoga 720 (12″)! 27 мар. 2018
Топ 5 причини да (не) купите Dell Inspiron 15 5570! 26 мар. 2018
Топ 5 причини да (не) купите Lenovo Ideapad 720s (14″)! 26 мар. 2018
Топ 5 причини да (не) купите Lenovo Ideapad 320s (15″)! 22 мар. 2018

Ревюта виж още

Ревю на ASUS VivoBook S15 (S510/X510) – приличен лаптоп с мултимедийна насоченост от среден клас 09 мар. 2018
Ревю на Lenovo Yoga 720 (13″) – достоен представител на Yoga серията 02 мар. 2018
Ревю на ASUS ROG Strix GL703VM – най-доброто от GL серията 24 февр. 2018
Ревю на Acer Nitro 5 Spin – любимецът на мнозинството 20 февр. 2018
Ревю на Lenovo Ideapad 520 – голямо подобрение на дизайна и хардуера 16 февр. 2018

Cougar Gaming

2007 - 2018 Някои права запазени - Лаптоп.БГ - Новини и ревюта за лаптопи