Търсите си мощен гейминг лаптоп, който да не изпразни съвсем джоба ви? Няма нужда от повече търсене – ASUS FX502 е подходящият избор, защото е трябвало и той да носи ROG логото на компанията. Машината предлага изключително бърза видеокарта GTX 1060 в комбинация с четириядрен процесор Intel Core i7-6700HQ на почти половин цена от други машини с подобна конфигурация. Разбира се, както и при всеки друг ноутбук с такова впечатляващо съотношение между производителност и цена, ще трябва да направите известни компромиси.
Например дисплеят използва TN панел с като цяло незадоволително качество на картината, а пък качеството на изработката може да не се хареса на всеки. Като се замислим, второто не е толкова лошо – лаптопът използва почти изцяло същата дизайнерска концепция и материали като по-скъпия GL502VS, част от ROG линията. Също така, наличната GTX 1060 е съчетана с 3 GB GDDR5 VRAM вместо с 6 GB, но противно на нашите очаквания, видеокартата използва всичките налични 1280 CUDA ядра. Както всички знаем, версията с 3 GB на GTX 1060 предлага по-малко CUDA ядра от оригиналната версия. Това обаче не важи за нашия случай. Научете повече за тази изключително изгодна оферта в настоящето ревю.
Повече информация, както и възможност за закупуване, ще откриете в онлайн магазина на Laptop.bg.
Съдържание
- В комплекта
- Дизайн и конструкция
- Разглобяване, поддръжка и възможности за ъпгрейд
- Качество на дисплея
- ШИМ (Трептене на подсветката)
- Как да получите профилите ни?
- Звук
- Технически характеристики
- Софтуер
- Батерия
- Процесор – Intel Core i7-6700HQ
- Видеокарта – NVIDIA GeForce GTX 1060 (3GB GDDR5)
- Гейминг тестове
- Температури и комфорт
- Заключение
В комплекта
Тъй като това не е ROG лаптоп, ASUS предлага FX502 в стандартна кутия, която включва обичайните инструкции, адаптер и захранващ кабел. Налична е полезна връзка за кабел, ако искате всичко да е максимално подредено.
Дизайн и конструкция
Въпреки че ноутубкът е описан с тегло от 2.2 кг в официалния сайт на ASUS, нашата бройка тежи приблизително 2.515 кг. Интересно е, че когато го вземете в ръце, той ще ви се стори доста по-лек, отколкото всъщност е. Една от основните причини за това усещане може би е впечатляващо тънкият профил от само 24.5 мм. Докато всичко това звучи чудесно на хартия – мощен и компактен 15-инчов лаптоп с чудесна цена – оставаме малко скептични за охлаждането. Ще проверим това в раздел “Температури и комфорт”.
Дизайнът на ноутбука е почти същият като този при ASUS ROG GL502 – капак от полиран алуминий и пластмаса за останалите части. Самият капак е абсолютно същият като този при GL502, но пропуска интересното LED подсветено лого и ивиците, като единственото, което ще откриете тук, е скучно центрирано лого на ASUS. Алуминиевият панел, който също задържа доста отпечатъци, се поддава при натиск, но не достатъчно, че да предизвика вълнички по LCD екрана. Като говорихме за него, той е обграден от обичайните дебели рамки, които сме свикнали да виждаме при лаптопите на ASUS, като в случая изпъкват пантите. Те изглеждат доста тихи, с линеен ход и предлагат възможност лесно да отворите устройството с една ръка. Що се отнася до основата, тя използва здрава пластмаса със скосени и интересни елементи като тези при GL502 и дори решетките са разположени по сходен начин. Отново липсва ROG логото.
Профилите, както вече споменахме, са доста тънки, но осигуряват нужните възможности за свързване. Отляво виждаме буксата за зареждане, LAN, mini DisplayPort, HDMI и USB 3.0, докато дясната страна предлага SD картов четец, 2x USB 3.0 и 3.5 мм аудио жак. Както виждате, те са подредени равномерно и няма да създават проблеми при гейминг или работа в ограничени пространства. Задната част на машината пък предлага два големи вентилационни отвора за отвеждането на горещия въздух.
Продължаваме с интериора, където ще откриете силна прилика с наскоро представените ASUS ROG гейминг лаптопи и FX502. Изработен е от пластмаса, имитираща повърхност от полиран алуминий, като сме изненадани, че отпечатъци почти не се забелязват. Самата клавиатура е в унисон със стандартния ASUS ROG стил с червена подсветка, открояващи се WASD клавиши и без мултимедийни бутони. Клавишите са кликащи и стабилни, като бързо ще свикнете с въвеждането на текст с тази клавиатура. От друга страна, ходът на клавишите е по-къс от нужното за гейминг цели. Понякога съпротивлението не е достатъчно за удобно гейминг преживяване. Бяхме разочаровани и от тъчпада, който изглеждаше наистина прескачащ, неточен на моменти, но стабилен (липсваше клатушкане), а бутоните на мишката са кликащи и адекватни.
Разглобяване, поддръжка и възможности за ъпгрейд
Ноутбукът не предлага специален сервизен капак, но основата се сваля доста лесно и дава лесен достъп до всички вътрешни компоненти.
Възможности за ъпгрейд на дисковото пространство – 2.5-инчов HDD, M.2 слот
Както очаквахме, лаптопът предлага 2.5-инчов 1TB HDD със скорост от 7200 оборота в минута, изработен от HGST, както и M.2 PCIe NVMe SSD слот. Тъй като ревюирахме базовата конфигурация, последният бе незает.
Слот | Компонент | Цена на ъпгрейда |
---|---|---|
Свободен M.2 слот | Свободен | Възможности за ъпгрейд |
2.5-инчов HDD/SSD | HGST 1TB HDD @7200 rpm | Възможности за ъпгрейд |
RAM
Тук откриваме голямо разочарование за някои потребители. Дънната платка предлага запоен 8GB DDR4-2133 чип и само един свободен слот. Може да ъпгрейднете своята машина до 24 GB, което е по-вече от достатъчно за обикновения потребител и гейминг, но ако желаете да използвате машина за други цели, това може да ви откаже.
Слот | Компонент | Цена на ъпгрейда |
---|---|---|
Слот 1 | Свободен | Възможности за ъпгрейд |
Други компоненти
Wi-Fi модулът е разположен до левия охлаждащ вентилатор и е производство на Intel. Моделът е 8260NGW.
Батерията се намира на обичайното място и е с капацитет от 42Wh
Охлаждане
Охлаждането изглежда конвенционално, използващо два вентилатора, свързани с хийт синковете чрез две топлинни тръби, като има и трета такава, поставена като мост. Докато този дизайн изглежда надежден на хартия, данните от нашия стрес тест са достатъчно красноречиви.
Ако имате нужда от по-подробни инструкции за разглобяване, можете да прочетете подробната ни статия по този въпрос.
Качество на дисплея
Дисплеят на ASUS ROG FX502 има Full HD панел с TN матрица, модел B156HTN03.8. Диагоналът му е 15.6-инчов (39.62 см), а резолюцията 1920 х 1080 пиксела. Съотношението на страните е 16:9, плътността на пикселите – 142 на инч, стъпката – 0.18 х 0.18 мм. Екранът се превръща в Retina при наблюдение от дистанция, по-голяма или равна на 60 см (от това разстояние окото спира да разграничава отделните пиксели и е нормално за лаптоп).
ASUS ROG FX502 е с некомфортни ъгли на видимост. Предлагаме снимки под ъгъл от 45°, за оценка качеството на изображението.
Измерената максимална яркост е 233 cd/m2 в центъра на екрана и 221 cd/m2 осреднено по площта, с максимално отклонение от 10%. Цветовата температура върху бял екран (100% RGB) и максимална яркост е 6700К и е съвсем малко по-студена (по- синееща) от стандартната в sRGB (6500К). Контрастното съотношение не е високо – 310:1.
Максималната цветова разлика dE2000 (спрямо центъра на екрана при 100% RGB и 100% яркост) е равна на 2.4. (Стойностите над 4.0 са нежелателни. Това е много важен параметър, едно от първите неща, които трябва да се погледнат, ако точността на цветовете от дисплея има значение за вас).
Цветопредаване
На следващата фигура са изобразени цветовете и покритието в sRGB цветовото пространство (прието е за стандарт при работа в интернет и HDTV) от дисплея на ASUS ROG FX502). Показваме границите на човешкото цветно зрение посредством „CIE 1976 Uniform Chromaticity Diagram“, чрез която може да добиете представа за обхвата и точността на цветовете на вашето устройство. Във вътрешността на тъмносивия триъгълник са стандартните цветове, използвани от цифровата телевизия и Интернет – rec.709/sRGB.
Цветовете в sRGB се използват практически навсякъде от милиони потребители и точното им възпроизвеждане е от ключово значение за качеството на дисплея.
Тук освен използваното в качествените фотоапарати Adobe RGB цветово пространство, виждаме и работните пространства на световноизвестните филмови студиа (DCI-P3), и на UHD-цифровата телевизия (Rec.2020). Последното, Rec.2020, на този етап е труднопостижимо от съвременните дисплеи.
Изчертано е (с черна линия) и едно цветово пространство, описано и изследвано от Michael Pointer – Pointer′s Gamut. Пространството обхваща видимите от човека отразени цветове – т.е., реалните цветове в природата. Жълтата пунктирана линия показва покритието на ASUS ROG FX502.
Дисплеят му покрива 51% от sRGB/ITU-R BT.709 (web/HDTV standard) в CIE1976.
Фигуритe долу са с нанесени измервания във фабрично състояние (отляво) и с наш профил, предназначен за офис работа – отдясно. Цветните кръгчета са цветовете в sRGB, а с белите кръгчета са отбелязани резултатите. Показани са основните и допълнителните цветове с 25, 50, 75 и 100-процентна наситеност в sRGB цветовото пространство. Фабричните настройки не са лоши за възможностите на дисплея.
„Офис работа и Уеб дизайн“ профилът е създаден при Luminance 140 cd/m2, целева бяла точка D65 (Illuminant white point – D65) и гама sRGB.
Тествахме дисплея посредством мостри от 24 цвята, съдържащи често срещани цветове и такива, които окото добре разпознава – например тъмна и светла човешка кожа, синьо небе, тревисто зелено, портокалово.
По-долу можете да сравните резултатите на ASUS ROG FX502 с фабричните настройки и с наш „Офис работа и Уеб дизайн“ профил.
Следващата графика отразява възможностите на монитора за комфортно гледане на филми или игри по отношение на детайлността в най-тъмните участъци на картината.
Лявата страна на графиката показва състоянието на дисплея с фабричните настройки и то е прилично. Дясната илюстрира подобрение с инсталиран „Гейминг и Филмови нощи“ профил, специално оптимизиран за видео и игри. По хоризонтала са нивата на сивото, а по вертикала – съответстващата яркост на дисплея.
Първите пет нива на сивото (1%-5% White), непосредствено след черното ниво, демонстрираме и с петте квадратчета в долната част на графиката. Дали ще ги разграничите обаче зависи от дисплея, с който в момента четете статията, неговата калибровка, зрението ви, околната осветеност, ъгъла на гледане.
Гейминг възможности (Време за реакция)
Долната графика, касаещи основно геймърите, илюстрира времето за реакция на пикселите в режим от “Черно” до “Бяло” плюс “Бяло” до “Черно” за нива от 10% до 90% и обратно. Измерихме Fall Time + Rise Time = 15 ms.
ШИМ (Трептене на подсветката)
Регулирането чрез широчинно-импулсна модулация на светлината от подсветката на един LCD монитор е редуването на периоди на светене и несветене и промяна на съотношението светло-тъмно. Това натоварва допълнително зрението и мозъка, особено, когато честотата е по-ниска от 300 Hz. Можете да прочетете повече за ШИМ в специализираната ни статия.
Графиката, показана долу, илюстрира наличието или отсъствието на пулсации. Представлява композиция от няколко измервания, направени при основни положения на плъзгача за яркост – минимална, максимална, работна (приемаме 140 cd/m2) и евентуално интересни моменти на преход. По вертикала е яркостта на излъчената светлина, а по хоризонтала – времето.
Светлината от дисплея на ASUS ROG FX502 не е широчинно-импулсно модулирана за всички нива на яркост, което е предпоставка за комфортна работа без ненужно натоварване на зрението в разглеждания аспект.
Излъчване на синя светлина
Инсталирането на профила „Защита на Здравето“ не само помага за намаляването или изключването на широчинно-импулсната модулация на излъчената светлина , но и редуцира синия компонент, същевременно настройвайки цветовете такива, че да се възприемат като точни.
След залез слънце, когато биологичният часовник подготвя организма ни за сън, именно синият компонент с дължина на вълната около 440 nm отключва хормонален дисбаланс, водещ до редица негативни ефекти. Прочетете повече за Синята светлина в специализираната ни статия.
Изводи
Ще излъжем, ако кажем, че не бяхме разочаровани от качеството на картината на FX502VM. Честно казано, наистина щяхме да се радваме на поне висококачествен TN панел. Пример за такива ще откриете в наскоро тестваните от нас Acer Aspire F 15 и MSI PX60-6QE – лаптопи с доста по-ниска цена.
Докато този панел осигурява качество на картината, присъщо на лаптоп от нисък клас. Виждаме тясно sRGB покритие, много нисък контраст, доста ниска максимална яркост и некомфортни ъгли на видимост. Някои от проблемите с цветопредаването, гама кривата и видимостта в тъмните участъци могат да бъдат разрешени от нашие профили. Трябва да отбележим, че дисплеят не използва ШИМ за регулиране на яркостта, което го характеризира като безвреден за зрението.
Ако държите на този ноутбук, въпреки недостатъците на дисплея, съветваме ви да отделите пари и за външен монитор. Дори най-бюджетните IPS решения ще са по-добри от вградения дисплей за гейминг и мултимедийни задачи. Така няма да изгубите G-Sync опцията, защото този лаптоп не я поддържа освен ако не свържете външен монитор с G-Sync чрез наличния DisplayPort.
Как да получите профилите ни?
Потребителите, които закупят тествано от нас устройство, от Laptop.bg и Desktop.bg, получават профилите за него напълно безплатно.
Повече за самите профили можете да научите от тази статия: Пакет от Профили за Работа, Гейминг и Защита на здравето
Ако искате да научите повече за Синята светлина и нейното влияние върху здравето, насочете се към специализираната ни статия по въпроса:
Влиянието на „Синята светлина“ от екраните върху здравето ни и какво е нашето решение за вас
Звук
ASUS ROG FX502 има звук с много добро качество в целия диапазон от ниски до високи честоти. Тоновете са ясни, без забележими отклонения. Максималната сила на звука е достатъчна.
Технически характеристики
Посочените характеристики се отнасят единствено за конкретната конфигурация.
Процесор | Intel Core i7-6700HQ (4-ядрен, 2.60-3.50 GHz, 6MB кеш) |
---|---|
RAM | 8GB (1x 8096MB) – DDR4, 2133MHz |
Видеокарта | NVIDIA GeForce GTX 1060 (3GB GDDR5) |
HDD/SSD | 1TB HDD (5400 rpm) |
Дисплей | 15.6-инчов Full HD (1920×1080) TN, матов |
Оптично устройство | – |
Свързаност | LAN 10/100/1000 Mbps, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 |
Допълнително |
|
Батерия | 4-клетъчна, 64Wh |
Дебелина | 24.5 мм (0.96″) |
Тегло | 2.515 кг |
Софтуер
Тестовата бройка пристигна с предварително инсталиран Windows 10 (64-bit), а ако желаете да извършите чиста инсталация на операционната система, съветваме ви да свалите най-новите драйвери от официалната страница на ASUS.
Батерия
За 15-инчов гейминг лаптоп FX502VM предлага сравнително голяма батерия с капацитет от 64Wh. Но след като ноубукът предлага видеокарта NVIDIA Pascal от последно поколение, отписваме вградената видеокарта на процесора и така представянето на батерията е под средното ниво. Тъй като лаптопът не разполага с така наречената G-Sync технология, която не се съвместява с Optimus функцията на NVIDIA (превключване между видеокарти), подозираме, че все пак ще можете да се възползвате от G-Sync технологията с външен монитор, използвайки mini DisplayPort. Можете да се убедите от резултатите, че GTX 1060 черпи много енергия дори при обикновени задачи като интернет сърфиране или гледане на филм.
Всички тестове бяха проведени при обичайните условия – постоянно включен Wi-Fi, включена функция на Windows за пестене на батерията и яркост на екрана от 120 cd/m2.
Интернет сърфиране
За да симулираме реални условия, използвахме наш скрипт, който автоматично прелиства над 70 Уеб страници.
Резултатите са малко под средните дори за гейминг лаптоп – 210 минути (3 часа и 30 минути).
Видео възпроизвеждане
Тук винаги използваме едно и също видео в HD формат.
Сходен, но по-нисък резултат – 210 минути (3 часа и 30 минути). Повече от достатъчно за цял филм.
Гейминг
Наскоро започнахме да използваме вградения бенчмарк на F1 2015 в цикъл за симулиране на реалистичен гейминг.
Съмняваме се, че бихте започнали гейминг сесия далеч от зарядното, но все пак, ако решите, ще получите малко над час игрово време – 88 минути (1 час и 28 минути).
Процесор – Intel Core i7-6700HQ
Intel Core i7-6700HQ е представител на Skylake H семейството и е се счита за чип с висока производителност и голям разход на енергия – 45W. Това е напредък спрямо неговия предшественик – Core i7-4700HQ, но за сметка на това е на същото ниво като предишния модел – Core i7-5700HQ. Core i7-6700HQ притежава четири ядра с базова тактова честота от 2.6GHz, която може да стигне до 3.5GHz за едно активно ядро и 3.1GHz за четири активни ядра. Чипът поддържа така наречената Hyper-Threading технология, която емулира по едно виртуално ядро за всяко физическо такова и по този начин общия сбор на връзките става 8.
Освен това, производствения процес на чипа е 14nm FinFET и интегрира Intel HD Graphics 530 видеокартата с 24 EU (Executable Units), тактова честота от 350 – 1050 MHz. Котролерът поддържа до 64GB DDR3 или DDR4 RAM памет на 1600 или 2133 MHz съответно. Процесорът е подходящ за тежки приложения и игри.
Можете да разгледате нашата класация на процесори: http://news.laptop.bg/klasacia-procesori/
Тук можете да получите повече информация за конкретния чип: http://news.laptop.bg/procesor/intel-core-i7-6700hq/
А тук можете да разгледате всички лаптопи, предлагани с този процесор.
Results are from the Cinebench 11 test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS FX502VM Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 7.45 | ||||
Acer Predator 17 (G5-793) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 7.47 | +0,27% | |||
ASUS ZenBook Pro UX501 Intel Core i7-4720HQ (4-cores, 2,6 - 3,6 GHz) | 7.02 | -6,13% | |||
HP Omen 15 (2016) Intel Core i5-6300HQ (4-cores, 2.3 - 3.2 GHz) | 5.38 | -38,48% |
Results are from the NovaBench CPU test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS FX502VM Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 832 | ||||
Acer Predator 17 (G5-793) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 833 | +0,12% | |||
ASUS ZenBook Pro UX501 Intel Core i7-4720HQ (4-cores, 2,6 - 3,6 GHz) | 781 | -6,53% | |||
HP Omen 15 (2016) Intel Core i5-6300HQ (4-cores, 2.3 - 3.2 GHz) | 489 | -70,14% |
Results are from the Photoshop test (lower the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS FX502VM Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 10.31 | ||||
Acer Predator 17 (G5-793) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 10.23 | -0,78% | |||
ASUS ZenBook Pro UX501 Intel Core i7-4720HQ (4-cores, 2,6 - 3,6 GHz) | 10.15 | -1,58% | |||
HP Omen 15 (2016) Intel Core i5-6300HQ (4-cores, 2.3 - 3.2 GHz) | 12.17 | +15,28% |
Fritz
Fritz е шахматен бенчмарк, който тества изчислителните възможности на процесора с различни шахматни ходове. Intel Core i7-6700HQ успя да направи 12.300 милиона хода за секунда. През 1997 година Deep(er) Blue дори успя да победи популярния Гари Каспаров с 3.5 на 2.5.
Видеокарта – NVIDIA GeForce GTX 1060 (3GB GDDR5)
NIVIDIA GeForce GTX 1060 е видеокарта от среден клас, част от поколението Pascal, предлагаща сходна или дори по-висока производителност от миналогодишните първокласни модели като GTX 970M и 980M. От друга страна, тази видеокарта ще се използва в лаптопи от висок клас.
Графичният ускорител е базиран на чипа GP106, използващ 16nm FinFET технологичен процес от TSMC и е съчетан с до 6 GB GDDR5 VRAM на 8000 MHz, използван със 192-битов интерфейс, но този конкретен модел идва с 3GB GDDR5. За разлика от десктопния вариант с 3GB, този използва всичките 1280 CUDA ядра, присъщи на GP106. Видеокартата разполага и със същия брой от CUDA ядра като своя десктопен вариант (1280), както и със същите честоти – 1506 – 1708 MHz.
В зависимост от вашето охлаждане, видеокартата може да бъде намерена в по-големи 17 и 15-инчови лаптопи, но някои 14-инчови ноутбуци са също вариант. TDP на видеокартата е малко по-ниска от тази на миналогодишната GTX 970M.
Можете да разгледате класацията ни на видеокарти тук: http://news.laptop.bg/klasacia-video/
Може да получите повече информация за този графичен ускорител тук: http://news.laptop.bg/videokarta/nvidia-geforce-gtx-1060-3gb-gddr5/
Results are from the 3DMark Cloud Gate (G) test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS FX502VM NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5) | 79960 | ||||
Acer Predator 17 (G5-793) NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5) | 76678 | -4,28% | |||
ASUS ZenBook Pro UX501 NVIDIA GeForce GTX 960M (2GB GDDR5) | 30705 | -160,41% | |||
HP Omen 15 (2016) NVIDIA GeForce GTX 965M (2GB GDDR5) | 38125 | -109,73% |
Results are from the 3DMark Fire Strike (G) test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS FX502VM NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5) | 11610 | ||||
Acer Predator 17 (G5-793) NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5) | 11562 | -0,42% | |||
ASUS ZenBook Pro UX501 NVIDIA GeForce GTX 960M (2GB GDDR5) | 4225 | -174,79% | |||
HP Omen 15 (2016) NVIDIA GeForce GTX 965M (2GB GDDR5) | 6063 | -91,49% |
Results are from the 3DMark (Sky Diver) test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS FX502VM NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5) | 35482 | ||||
Acer Predator 17 (G5-793) NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5) | 35996 | +1,43% | |||
ASUS ZenBook Pro UX501 NVIDIA GeForce GTX 960M (2GB GDDR5) | 13700 | -158,99% | |||
HP Omen 15 (2016) NVIDIA GeForce GTX 965M (2GB GDDR5) | 20273 | -75,02% |
Results are from the Unigine Heaven 3.0 test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS FX502VM NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5) | 3558 | ||||
Acer Predator 17 (G5-793) NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB GDDR5) | 3653 | +2,6% | |||
ASUS ZenBook Pro UX501 NVIDIA GeForce GTX 960M (2GB GDDR5) | 1272 | -179,72% | |||
HP Omen 15 (2016) NVIDIA GeForce GTX 965M (2GB GDDR5) | 1729 | -105,78% |
Гейминг тестове
CS:GO | Full HD, Low (Check settings) | Full HD, Medium (Check settings) | Full HD, Max (Check settings) |
---|---|---|---|
Average FPS | 225 fps | 215 fps | 187 fps |
F1 2015 | Full HD, Low (Check settings) | Full HD, Medium (Check settings) | Full HD, Max (Check settings) |
---|---|---|---|
Average FPS | 113 fps | 101 fps | 88 fps |
Grand Theft Auto V (GTA 5) | Full HD, Low (Check settings) | Full HD, Medium (Check settings) | Full HD, Max (Check settings) |
---|---|---|---|
Average FPS | 128 fps | 94 fps | 37 fps |
Rise of the Tomb Raider (2016) | Full HD, Low (Check settings) | Full HD, Medium (Check settings) | Full HD, Max (Check settings) |
---|---|---|---|
Average FPS | 122 fps | 89 fps | 29 fps |
Tom Clancy’s The Division | Full HD, Low (Check settings) | Full HD, Medium (Check settings) | Full HD, Max (Check settings) |
---|---|---|---|
Average FPS | 164 fps | 84 fps | 18 fps |
Температури и комфорт
Екстремното естество на стрес тестовете ни не е добро представяне на реална употреба, но пък е добър начин за оценка на охлаждането и стабилността на системата в дългосрочен план.
Започнахме със 100% процесорно натоварване и с радост наблюдавахме сравнително нормални температури и ангажиране на максималните честоти (3.1 GHz за четири активни ядра).
За съжаление, слд като включихме и графичния стрес тест, ситуацията се влоши доста бързо. Процесорът достигна доста високи температури, докато графичният скорител бавно намали честотата си и системата се изключи, за да предотврати повреда в резултат на високите вътрешни температури. От една страна, очаквахме ситуацията да бъде по-гореща от обичайното, тъй като профилът е тънък, но не предполагахме, че ноутбукът ще се изключи сам. Досега сме има ли още няколко такива случая с тестови бройки.
Това може да изглежда притеснително, но помнете, че екстремната природа на стрес теста накара системата да се изключи. Това никога няма да се случи при нормален геймплей, но е ясен знак за ненадежден охлаждащ дизайн. Тъй като системата се изключи преди да успеем да измерим повърхностните температури, представяме ви топлинна карта при нормален геймплей.
Както виждате, горната част на клавиатурата между пантите и самата ѝ централна част се загряват. Ако трябва да бъдем точни, най-горещата точка достигна 54.0 °C. Независимо от това, зоната, върху която почиват дланите ни, остана хладна.
Заключение
В крайна сметка FX502VM е мощен гейминг ноутбук с впечатляващ хардуер за цената си, но както при всеки лаптоп, фокусиран върху производителността, ще трябва да направите сериозни компромиси. В конкретния случай те не са по отношение на изработката. Всъщност FX502VM стои наравно с наскоро ревюирания ASUS ROG GL502VS, използващ сходни дизайн и материали. Също така, FX502VM е изненадващо тънък и сравнително портативен. Да, със сигурност бихме се радвали на по-висококачествени материали, но не бива да бъдем толкова претенциозни.
Реалният проблем на този ноутбук е ненадеждното охлаждане, което задържа високи вътрешни температури при натоварване, като и интериорът се нагрява повече от обичайното, а системата дори се самоизключи по време на продължителния ни стрес тест. Нещо, което не сме виждали преди на гейминг лаптоп особено производство на ASUS. Вероятно изключването на системата няма да се случи при нормална употреба и гейминг, но със сигурност ще се усети натоварване на хардуера в дългосрочен план. Колкото повече е топлината, толкова по-малко стабилност ще получите през годините.
Наред с охлаждането има проблеми и с качеството на дисплея. ASUS използва тъмен TN панел, за да спести пари, което може да не бъде проблем за някои потребители, но наистина щяхме да се радваме на поне по-добър TN панел или бююджетно IPS решение. От друга страна, нашето оборудване не засече употреба на ШИМ, което е от огромно значение. Ако желаете да използвате машината за гейминг вкъщи, съветваме ви да си вземете един бюджетен IPS монитор. Може да откриете много възможности тук, които са по-добри от вградения дисплей.
Та препоръчваме ли ви ASUS FX502VM? Наистина зависи от нуждите ви. Ако изключително доброто съотношение между цена и производителност е най-важният фактор, тогава – да. Но ако си търсите по-балансирано решение, може да се огледате допълнително.
Повече информация, както и възможност за закупуване, ще откриете в онлайн магазина на Laptop.bg.
Pros
- Тънък и портативен
- Прилично качество на изработката
- Отлично съотношение цена/производителност (Intel Core i7-6700HQ + NVIDIA GeForce GTX 1060 (3GB GDDR5))
- Панелът не използва ШИМ за регулиране на яркостта
Cons
- Ненадеждно охлаждане
- Незадоволително качество на дисплея, заради използвания TN панел
- Известни неточности на тъчпада
- Под средния живот на батерията
- Само един наличен RAM слот за ъпгрейд
Ще има ли ревю и на ASUS FX553VD-FY369 ?
В ревюто пише, че охлаждането е ненадеждно, тестваната машина дори се е изключила и т.н., докато в описанието на страницата в магазина на laptop.bg https://laptop.bg/laptops-asus-FX502-asus_fx502vm_dm105t#description пише с големи букви: “Отлична охлаждаща система. Охлаждащата система използва топлинни тръби и двойна система от вентилатори, които предоставят достатъчно охлаждане на процесора и видеокартата. Този дизайн максимизира ефекетивността на охлаждането и стабилността на лаптопа.” Последно?