Смятаме, че N серията от мултимедийни лаптопи на ASUS не се нуждае от каквото и да е представяне, тъй като това са едни от най-изгодните пазарни предложения през изминалите няколко години. Този път ще разгледаме новия ASUS N552VX – пряк наследник на добре познатия N551VW. Надяваме се да видим добре обновена машина в лицето на този модел.
Чувствата ни към новия лаптоп са някак смесени, защото той предлага познатия прекрасен дизайн и стабилно шаси, но не отговаря на очакванията ни, породени от предходния N551VW, за добро съотношение между цена и производителност. Новият N552VX има същата цена като своя стар брат, но разполага с по-бавна видеокарта, макар че има и някои добри обновени аспекти. Пример е mSATA слотът, заменен със супер бърз M.2 PCIe NVMe конектор, както и USB-C 3.1. Какво още ли? Ще откриете в подробното ни ревю.
Повече информация, както и възможност за закупуване, можете да откриете в онлайн магазина на Laptop.bg.
Съдържание
В комплекта
За разлика от миналогодишния модел, N552VX не пристига с външен субуфер, но пък в комплекта намираме чантичка. Налични са и обичайните инструкции за употреба, кабел, зарядно и DVD с драйвери.
Дизайн и конструкция
Докато дизайнът е почти същият, което е положително, има няколко промени, които трябва да отбележим. Първо, ноутбукът е много по-лек от преди (от 2.7 кг е станал 2.53 кг) и малко по-тънък (от 31 мм до 29.9 мм), макар че последното е почти недоловимо. Също така, N552VX изглежда като умалена версия на ревюирания от нас N752VX.
Нека започнем с капака. Отново използва полиран алуминий, като присъства и светещото лого на ASUS в средата, а същевременно изглежда малко нестабилен, но не създава проблеми. При отварянето му ще усетите затегната панта, която е заместила двете панти от предишната версия. Въпреки че пантата изглежда здраво затегната, можете спокойно да отворите устройството с една ръка. Що се отнася до основата на ноутбука, тя отново използва черна пластмаса, която създава впечатление за по-тънко устройство, но когато хванете лаптопа в ръка, това усещане изчезва. Бихме искали да отбележим също, че M.2 SSD слотът не е достъпен чрез наличния сервизен капак, а батерията не може да бъде премахната от потребителя. Налага се пълно разглобяване, за да достигнете до двата компонента.
Профилите са плоски и липсват извивки, като ясно можете да видите границата между интериорния панел и основата. Доволни сме от разпределението на портовете и тяхното разнообразие. Отляво намираме буксата за зареждане, главният вентилационен отвор, mini DisplayPort, HDMi, LAN, USB 3.0 и USB-C 3.1 конектор. Отдясно пък са другите два USB 3.0 порта, 3.5 мм аудио жак и оптичното устройство. Така че, ако имате много периферни устройства, най-вероятно няма да изпитате неудобство, тъй като повечето от тях ще бъдат свързани отляво, а отдясно ще можете да ползвате мишка. А ако се притеснявате за четеца на карти, той е разположен в предната лява част.
Интериорът има малко особености. Панелът на клавиатурата изглежда метален, като е студен на допир, но не сме съвсем убедени, че това е материалът. Прилича на анодизиран алуминий, макар че не можем реално да го докоснем с пръст. Определено създава приятно усещане, като също е стабилен и не задържа отпечатъци. Налични са и стерео високоговорители Bang & Olufsen в близост до пантата, като се съчетават прекрасно с дизайна на интериора. Що се отнася до клавиатурата, тя е точно както си я спомняме – добър ход на клавишите, приятно съпротивление, разумно отстояние и най-вече удобна за употреба. Стори ни се, че клавишите са малко сковани в първия момент на натискането, но е нещо, с което ще свикнете и няма да ви пречи. Разбира се, тъчпадът е просто перфектен – адекватен, точен и с добро съпротивление.
Промените спрямо предходното поколение като цяло са малки, а най-забележимата от тях е по-ниското тегло, но пък защо да променяме нещо, което си работи добре? От друга страна, ноутбукът ще има някои трудности с конкурентните мултимедийни модели, предлагащи сходен хардуер, но с по-добри размери и тегло. Lenovo Ideapad 700 е пример за ноутбук с почти идентични характеристики, но същевременно много по-лек и по-тънък от N552VX. Оценяваме, че новият N552VX е малко по-мобилен от преди, но все още може да се счита за тежък. Поне лаптопът компенсира със своята стабилност.
Разглобяване, поддръжка и възможности за ъпгрейд
Пълното разглобяване отнема известно време, но сервизният капак предлага достъп до най-често ъпгрейдваните компоненти като RAM и хард диск. От друга страна, ако желаете да инсталирате M.2 SSD стик, ще трябва да преминете през цялата процедура, за да достигнете слота.
Възможности за ъпгрейд на дисковото пространсво – 2.5-инчов HDD, M.2 слот
Ноутбукът разполага с един 2.5-инчов 1 TB HDD и един свободен (в зависимост от вашата конфигурация) M.2 SSD слот, поддържащ 2280 стикове, стандарт от SATA до PCIe NVMe. Това си е голям ъпгрейд спрямо неговия предшественик, който поддържа остарял mSATA стандарт.
Слот | Компонент | Цена на ъпгрейда |
---|---|---|
M.2 слот | Свободен | Възможности за ъпгрейд |
2.5-инчов HDD/SSD | Toshiba 1TB HDD | Възможности за ъпгрейд |
RAM
Ноутбукът поддържа два RAM слота с капацитет до 32GB DDR4 памет, а тестовата ни бройка дойде с два 4GB DDR4-2133 чипа, произведени от Samsung.
Слот | Компонент | Цена на ъпгрейда |
---|---|---|
Слот 1 | 4GB DDR4-2133 RAM | Възможности за ъпгрейд |
Слот 2 | 4GB DDR4-2133 RAM | Възможности за ъпгрейд |
Други компоненти
Останалата част от хардуера, която може да бъде заменяна, е Wi-Fi модулът (Intel Dual Band Wireless-AC 7265), както и батерията (44 Wh), която е смалена от наличните 56 Wh в предходния N551VW модел. Трябва да отбележи, че при N752VX тя не е достъпна за потребителя.
Охлаждане
Охлаждането остава непроменено от предишното поколение, като вероятно ще се справи с мощния хардуер без проблеми. То се състои от две топлинни тръби, свързани с два хийт синка, разположени на процесора и видеокартата, както и от един голям вентилатор, намиращ се от едната страна на машината. Надяваме се, че високите температури няма да навредят на производителността на SSD-то, когато натоварването е по-високо.
Качество на дисплея
Матрицата, използвана тук, е много добре известна, тъй като се среща и при гейминг машината ASUS ROG GL552VW (LG LP156WF6-SPB5), така че резултатите от неговите тестове са валидни и тук.
Диагоналът му е 15.6-инчов (39.62 см), а резолюцията 1920 х 1080 пиксела. Съотношението на страните е 16:9, плътността на пикселите – 141 на инч, стъпката – 0.18 х 0.18 мм. Екранът се превръща в Retina при наблюдение от дистанция, по-голяма или равна на 61 см (от това разстояние окото спира да разграничава отделните пиксели и е нормално за лаптоп).
Ноутбукът е с комфортни ъгли на видимост. Предлагаме снимки под ъгъл от 45° за оценка качеството на изображението.
Измерената средна стойност на максималната яркост преди профилиране е висока – 311 cd/m2, с максимално отклонение от само 8% върху повърхността на екрана. Средната стойност на цветовата температура, измерена върху бял екран и максимална яркост, е 6600K – дневен тип, съвпадаща с оптималната (6500К) светлина. Липсват недопустими отклонения по площта на дисплея.
Цветопредаване
На следващата фигура е изобразено покритието на sRGB цветовото пространство (прието е за стандарт при работа в Интернет и HDTV) от дисплея на ASUS GL552V). Показваме границите на човешкото цветно зрение, посредством „CIE 1976 Uniform Chromaticity Diagram“, чрез която може да добиете представа за обхвата и точността на цветовете на вашето устройство. Във вътрешността на черния триъгълник са стандартните цветове, използвани от цифровата телевизия и Интернет – rec.709/sRGB, а по-широкото Adobe RGB цветово пространство е територия на качествените фотоапарати и изображенията, предназначени за печат. Цветовете в черния триъгълник се използват практически навсякъде от милиони потребители и точното им възпроизвеждане е от ключово значение за качеството на дисплея.
Жълтият триъгълник обозначава възможностите на ASUS N552VW. Покритие от 91% на sRGB ще означава, макар и не идеално, наситени и точни цветове.
Фигурата по-долу е същата, но с нанесени измервания, преди калибриране. Цветните кръгчета са цветовете със 100-процентна и с 50-процентна наситеност в sRGB цветовото пространство, а с белите кръгчета са отбелязани резултатите.
Входно-изходната гама-крива, илюстрираща разпределението на нивата на яркост, след профилиране съвпада с приетата за стандарт 2.20.
Профилирахме дисплея при яркост 140 cd/m2 и целева цветова температура 6500К.
В качеството на калибратор използвахме X-Rite i1Display Pro.
Тествахме дисплея посредством мостри от 24 цвята, съдържащи често срещани цветове и такива, които окото добре разпознава – например тъмна и светла човешка кожа, синьо небе, тревисто зелено, портокалово. След профилиране точността им е висока, avg DeltaE 2000 = 0.72. Контрастът също е висок – 1100:1 преди и 1060:1 след профилиране.
Част от цветовете в отчета от верификацията на дисплея представяме графично чрез долната хистограма.
ШИМ (Трептене на подсветката)
Дисплеите на ASUS GL552VW и N552VX използва ШИМ за регулиране на яркостта. Честотата обаче е много висока – 20.6 kHz и това редуцира негативния ефект. Благодарение на профила „Защита на Здравето“ обаче, влиянието на Широчинно-импулсната модулация е още по-минимизирано, така че да можете да използвате ноутбука при 200 cd/m2, без вредното трептене.
Изводи
Дисплеят на ASUS N552VX има висока резолюция и точни цветове в ColorChecker след профилиране, използвайки Офис и Уеб дизайн профилът на Laptop.bg. Ъглите на видимост са комфортни, покритието на sRGB и контрастът са високи. Подходящ е за Интернет и разнообразни бизнес приложения, включително Уеб Дизайн, след активиране на профилът от комплекта на Laptop.bg. Широчинно-импулсна модулация е налична, но негативният ефект е елиминиран, благодарение на високата ѝ честота и профилът Защита на Здравето. Всички профили са включени като подарък за всеки закупил ноутбука от онлайн магазина на Laptop.bg:
http://laptop.bg/laptops-asus-N552
Технически характеристики
Техническите характеристики се отнасят единствено за конкретната бройка.
Процесор | Intel Core i7-6700HQ (4-ядрен, 2.60 – 3.50 GHz, 6MB кеш) |
---|---|
RAM | 8GB (1x 8192MB + един свободен слот) – DDR4, 2133 MHz |
Видеокарта | NVIDIA GeForce GTX 950M (4GB DDR3) |
HDD/SSD | 1TB HDD (7200 rpm) + опционално M.2 PCIe NVMe 2280 SSD |
Дисплей | 15.6-инчов – Full HD (1920×1080) IPS, матов |
Оптично устройство | DVD записвачка |
Свързаност | LAN 10/100/1000 Mbps, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0 |
Допълнително |
|
Батерия | 4-клетъчна, 44Wh |
Дебелина | 29.9 мм (1.18″) |
Тегло | 2.53 кг |
Софтуер
Тестваният от нас ноутбук дойде с предварително инсталиран Windows 10 (64-bit), а ако искате да инсталирате операционната система „начисто“, можете да свалите най-новите драйвери от официалната страница на ASUS.
Батерия
Един от недостатъците на новия модел е по-малката му батерия. Ако го сравним с предишното поколение, ASUS N552 предлага 22% по-малка батерия (56Wh срещу 44Wh в полза на N551), което означава около 42% по-кратко Интернет сърфиране и 29% по-кратко видео възпроизвеждане. Това бе очаквано особено с оглед на високопроизводителния 45W Intel Core i7-6700HQ процесор и 15.6-инчов Full HD IPS дисплей. Както винаги, тестовете бяха проведени при следните условия: включени Wi-Fi и режим за пестене на батерията, като яркостта на екрана бе настроена на 120 cd/m2.
Интернет сърфиране
С цел да симулираме реални условия, използваме наш скрипт, който автоматично „прелиства“ повече от 70 Уеб сайта.
Не особено добър резултат, дори по-нисък от този на 17-инчовата версия, която по принцип има по-къс живот на батерията – 202 минути (3 часа и 22 минути).
Видео възпроизвеждане
Тук винаги използваме едно и също видео в HD формат.
Малко по-нисък, но сходен резултат – 195 минути (3 часа и 15 минути).
3D Гейминг
Наскоро започнахме да използваме вградения бенчмарк на F1 2015 в цикъл за симулиране на реалистичен гейминг процес.
Както очаквахме, този тест изцеди батерията, като регистрирахме само 97 минути (1 часа и 37 минути) на игрово време.
Процесор – Intel Core i7-6700HQ
Intel Core i7-6700HQ е представител на Skylake H семейството и е се счита за чип с висока производителност и голям разход на енергия – 45W. Това е напредък спрямо неговия предшественик – Core i7-4700HQ, но за сметка на това е на същото ниво като предишния модел – Core i7-5700HQ. Core i7-6700HQ притежава четири ядра с базова тактова честота от 2.6GHz, която може да стигне до 3.5GHz за едно активно ядро и 3.1GHz за четири активни ядра. Чипът поддържа така наречената Hyper-Threading технология, която емулира по едно виртуално ядро за всяко физическо такова и по този начин общия сбор на връзките става 8.
Освен това, производствения процес на чипа е 14nm FinFET и интегрира Intel HD Graphics 530 видеокартата с 24 EU (Executable Units), тактова честота от 350 – 1050 MHz. Котролерът поддържа до 64GB DDR3 или DDR4 RAM памет на 1600 или 2133 MHz съответно. Процесорът е подходящ за тежки приложения и игри.
Можете да разгледате нашата класация на процесори: http://news.laptop.bg/klasacia-procesori/
Тук можете да получите повече информация за конкретния чип: http://news.laptop.bg/procesor/intel-core-i7-6700hq/
А тук можете да разгледате всички лаптопи, предлагани с този процесор.
Резултатите са от Cinebench 11 теста (по-високият резултат е по-добър)
Лаптоп | Резултат | Разлика в резултата |
Цена | Разлика в цената |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS N752VX Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 7.49 | ||||
ASUS N551VW Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 7.18 | -4.32% | |||
ASUS N752VX Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 7.49 | ||||
Lenovo Ideapad 700 (15″) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 7.49 | ||||
HP Pavilion 15 (2016) Intel Core i3-6100H (2-cores, 2.7 - 2.7 GHz) | 3.22 | -132.61% | |||
ASUS ROG GL552VW Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 7.45 | -0.54% |
Резултатите са от NovaBench CPU теста (по-високият резултат е по-добър)
Лаптоп | Резултат | Разлика в резултата |
Цена | Разлика в цената |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS N752VX Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 812 | ||||
ASUS N551VW Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 795 | -2.14% | |||
ASUS N752VX Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 812 | ||||
Lenovo Ideapad 700 (15″) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 812 | ||||
HP Pavilion 15 (2016) Intel Core i3-6100H (2-cores, 2.7 - 2.7 GHz) | 409 | -98.53% | |||
ASUS ROG GL552VW Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 825 | +1.58% |
Резултатите са от Photoshop теста (по-ниският резултат е по-добър)
Лаптоп | Резултат | Разлика в резултата |
Цена | Разлика в цената |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS N752VX Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 11.47 | ||||
ASUS N551VW Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 10.55 | -8.72% | |||
ASUS N752VX Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 11.47 | ||||
Lenovo Ideapad 700 (15″) Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 11.43 | -0.35% | |||
HP Pavilion 15 (2016) Intel Core i3-6100H (2-cores, 2.7 - 2.7 GHz) | 22.26 | +48.47% | |||
ASUS ROG GL552VW Intel Core i7-6700HQ (4-cores, 2.6 - 3.5 GHz) | 10.66 | -7.6% |
Fritz
Fritz е шахматен бенчмарк, който тества изчислителните възможности на процесора с различни шахматни ходове. Intel Core i7-6700HQ успя да направи 12.371 милиона хода за секунда. През 1997 година Deep(er) Blue дори успя да победи популярния Гари Каспаров с 3.5 на 2.5.
Видеокарта
GeForce GTX 950M е пряк наследник на миналогодишната GTX 850M видеокарта и се среща в предложения предимно от среден клас. Чипът е главно използван за възпроизвеждане на различни типове мултимедия, както и лек гейминг, тъй като техническите му характеристики го правят способен да се справи, дори и с по-тежки приложения. Както при повечето Maxwell NVIDIA видеокарти, ядрото на този модел е GM107 с базова тактова честота от 914MHz и максимална такава достигаща 1124MHz. Наличната VRAM памет е 2GB DDR3, работеща на 2000MHz, но има други версии, които предлагат GDDR5 памет.
Паметта има 128-битова шина с 16 ROP, 40 текстурни ядра и 640 CUDA ядра. Тя също притежава увеличен размер на L2 кеша, който вече е 2MB. Поддържаните технологии включват Battery Boost, GameStream, ShadowPlay, GPU Boost 2.0, Optimus, PhysX, CUDA, SLI и GeForce Experience.
Може да разгледате нашата класация на видеокарти: http://news.laptop.bg/klasacia-video/
Тук може да намерите повече полезна информация за тази видеокарта и компютрите, в които тя присъства: http://news.laptop.bg/videokarta/nvidia-geforce-gtx-950m-2gb-ddr3/
Резултатите са от 3DMark Cloud Gate (G) теста (по-високият резултат е по-добър)
Лаптоп | Резултат | Разлика в резултата |
Цена | Разлика в цената |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS N752VX NVIDIA GeForce GTX 950M (2GB DDR3) | 21328 | ||||
ASUS N551VW NVIDIA GeForce GTX 960M (2GB GDDR5) | 30201 | +29.38% | |||
ASUS N752VX NVIDIA GeForce GTX 950M (2GB DDR3) | 21328 | ||||
Lenovo Ideapad 700 (15″) NVIDIA GeForce GTX 950M (4GB DDR3) | 21350 | +0.1% | |||
HP Pavilion 15 (2016) NVIDIA GeForce GTX 950M (2GB GDDR5) | 25482 | +16.3% | |||
ASUS ROG GL552VW NVIDIA GeForce GTX 960M (2GB GDDR5) | 31768 | +32.86% |
Резултатите са от 3DMark Fire Strike (G) теста (по-високият резултат е по-добър)
Лаптоп | Резултат | Разлика в резултата |
Цена | Разлика в цената |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS N752VX NVIDIA GeForce GTX 950M (2GB DDR3) | 3211 | ||||
ASUS N551VW NVIDIA GeForce GTX 960M (2GB GDDR5) | 4383 | +26.74% | |||
ASUS N752VX NVIDIA GeForce GTX 950M (2GB DDR3) | 3211 | ||||
Lenovo Ideapad 700 (15″) NVIDIA GeForce GTX 950M (4GB DDR3) | 3198 | -0.41% | |||
HP Pavilion 15 (2016) NVIDIA GeForce GTX 950M (2GB GDDR5) | 3187 | -0.75% | |||
ASUS ROG GL552VW NVIDIA GeForce GTX 960M (2GB GDDR5) | 4466 | +28.1% |
Резултатите са от 3DMark (Sky Diver) теста (по-високият резултат е по-добър)
Лаптоп | Резултат | Разлика в резултата |
Цена | Разлика в цената |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS N752VX NVIDIA GeForce GTX 950M (2GB DDR3) | 10764 | ||||
ASUS N551VW NVIDIA GeForce GTX 960M (2GB GDDR5) | 14057 | +23.43% | |||
ASUS N752VX NVIDIA GeForce GTX 950M (2GB DDR3) | 10764 | ||||
Lenovo Ideapad 700 (15″) NVIDIA GeForce GTX 950M (4GB DDR3) | 10777 | +0.12% | |||
HP Pavilion 15 (2016) NVIDIA GeForce GTX 950M (2GB GDDR5) | 11433 | +5.85% | |||
ASUS ROG GL552VW NVIDIA GeForce GTX 960M (2GB GDDR5) | 14382 | +25.16% |
Резултатите са от Unigine Heaven 3.0 теста (по-високият резултат е по-добър)
Лаптоп | Резултат | Разлика в резултата |
Цена | Разлика в цената |
|
---|---|---|---|---|---|
ASUS N752VX NVIDIA GeForce GTX 950M (2GB DDR3) | 934 | ||||
ASUS N551VW NVIDIA GeForce GTX 960M (2GB GDDR5) | 1325 | +29.51% | |||
ASUS N752VX NVIDIA GeForce GTX 950M (2GB DDR3) | 934 | ||||
Lenovo Ideapad 700 (15″) NVIDIA GeForce GTX 950M (4GB DDR3) | 934 | ||||
HP Pavilion 15 (2016) NVIDIA GeForce GTX 950M (2GB GDDR5) | 1065 | +12.3% | |||
ASUS ROG GL552VW NVIDIA GeForce GTX 960M (2GB GDDR5) | 1291 | +27.65% |
Гейминг тестове
Всички тестове бяха проведени с най-новите драйвери на NVIDIA към написването на това ревю – 359.00 WHQL.
Tomb Raider (1080p, Low) | Tomb Raider (1080p, Medium) | Tomb Raider (1080p, Max) |
---|---|---|
107 fps | 42 fps | 23 fps |
F1 2015 (1080p, Low) | F1 2015 (1080p, Medium) | F1 2015 (1080p, Max) |
---|---|---|
46 fps | 35 fps | 26 fps |
Thief (1080p, Low) | Thief (1080p, Medium) | Thief (1080p, Max) |
---|---|---|
48 fps | 42 fps | 23 fps |
GTA 5 (1080p, Low) | GTA 5 (1080p, Medium) | GTA 5 (1080p, Max) |
---|---|---|
78 fps | 27 fps | 8 fps |
Middle-Earth: Shadow of Mordor (1080p, Low) | Middle-Earth: Shadow of Mordor (1080p, Medium) | Middle-Earth: Shadow of Mordor (1080p, Max) |
---|---|---|
47 fps | 33 fps | 22 fps |
Counter-Strike: Global Offensive (1080p, Low) | Counter-Strike: Global Offensive (1080p, Medium) | Counter-Strike: Global Offensive (1080p, Max) |
---|---|---|
121 fps | 103 fps | 75 fps |
Температури и комфорт
Този двуетапен тест е далеч от симулация на реалистична употреба, но създава добра представа за представянето на системата при продължително натоварване и цялостната издръжливост на охлаждането.
Започваме с едночасово 100% натоварване на процесора, като охлаждането не изпита никакви проблеми и позволи на Core i7-6700HQ да използва пълния си потенциал. Температурата на последния бе около 80 °C при честота от 3.1 GHz, като това е максималната работна Turbo Boost честота за четири активни ядра.
След като пуснахме и стрес теста на видеокартата, ситуацията се промени съвсем малко. Процесорната температура се покачи на 90 °C, а тази на графичния ускорител бе „закована“ на 76 °C. И двата резултата са добри, като имаме предвид естеството на теста. Процесорната честота падна до 2.9 GHz, което остава в Turbo Boost обхвата.
Не очаквахме нищо по-малко от охлаждането, след като тя не е променена от тази на N551. Системата е достатъчна за охлаждането на мощния хардуер, дори при екстремни условия, като не позволява прегряване на шасито.
Заключение
За пореден път разглеждаме един отличен мултимедиен лаптоп от N-серията на ASUS. N552VX оправдава нашите надежди, но има и своите недостатъци, ако го поставим редом до добрия стар N551. Шасито е ъпдейтнато, като сега е по-тънко и по-леко, същевременно запазвайки отличните клавиатура и тъчпад. Друго сходство между N551 и N552 е добрият IPS дисплей. Неговите качества са много над средното ниво за добро мултимедийно и гейминг преживяване, като единственият недостатък е наличието на ШИМ при почти всички нива на яркост. От друга страна, нашият профил за Защита на Здравето елиминира ШИМ.
Що се отнася до подобренията в хардуера, N552 запазва процесора Intel Core i7-6700HQ, но заменя видеокартата GTX 960M за по-малко мощната GTX 950M, като цената остава същата. Това означава не толкова добро съотношение между цена и производителност, както преди. За щастие, това не се отнася за устройствата за съхранение. N551VW използваше остарял mSATA SSD слот, докато N552VW може да се похвали с поддръжката на PCIe NVMe стикове. Още един не толкова приятен аспект е незадоволителното представяне на батерията. Заради пониженият ѝ капацитет, N552VX се демонстрира по-ниски резултати от своите конкуренти и предшественик. Поне охлаждането е останало непроменено, което е положителна черта, защотото позволява на системата да работи при продължителни тежки натоварвания.
Можем да заключим, че ASUS N552VX остава един от най-добрите мултимедийни лаптопи с висока производителност в своя клас. Съветваме ви да разгледате ли и по-достъпни модели от HP и Lenovo – HP Pavilion 15 и Lenovo Ideapad 700 – и двата предлагат сходни хардуер/производителство, възможности за съхранение, както и много по-добър живот на батерията и мобилност. От друга страна, N552VX има преднина спрямо тях по отношение на своите изработка и качество на дисплея. В крайна сметка всичко зависи от типа работа, начина на употреба и приоритетите ви.
Повече информация, както и възможност за закупуване, можете да откриете в онлайн магазина на Laptop.bg.
Pros
- Добра изработка
- Запазени са отличните клавиатура и тъчпад
- Малко по-лек и по-тънък от своя предшествник
- Поддържа M.2 PCIe NVMe SSD устройства
- Отлично охлаждане
- Добро качество на картината
Cons
- Екранът изпова ШИМ от 0 до 99% яркост (без профил)
- Кратък живот на батерията, заради по-малкия компонент
- По-неизгодно съотношение между цена/производителност спрямо N551VW
Защо бенчмарковете не съдържат данни за разглеждания модел ?