С процесорите от последно 6-то и 7-мо поколение на Intel, производителите започнаха да използват стандартни ULV (нисковолтажни) Core i5 и Core i7 процесори в хибридни устройства и таблети. Виждали сме доста добра реализация от Acer в Aspire Switch Alpha 12 и Surface Pro 4 на Microsoft, но преди известно време китайските производители представиха Lenovo Miix 510 в отговор и сега имаме възможността да разгледаме обновената му версия с последно 7-мо поколение процесор Kaby Lake. Накратко, това е таблет с отделяща се клавиатура, но осигурява повечето възможности, които бихте очаквали от нормален лаптоп. Производителността е наравно с повечето мейнстрийм ноутбуци, имаме сензорен IPS панел, добра клавиатура, компактен и използваем тъчпад, но пък аспекти като живот на батерията, охлаждане и свързаност не са най-силните в това устройство.
И все пак компромисите може да не са проблем за повечето потребители, защото Lenovo Miix 510 предлага добър баланс между стандартен лаптоп и преносим таблет, постигнато благодарение на способния му хардуер – процесор Intel Core i5-7200U, вградена видеокарта Intel HD Graphics 620, 8GB DDR4-2133 RAM, 256GB M.2 PCIe NVMe SSD и 12.2-инчов 1920 x 1200 IPS сензорен дисплей. Наред с обичайния хардуер получавате и интересен стилус Active Pen с 2048 нива на натиск, както и някои от най-важните портове за периферни устройства – един стандартен USB 3.0 порт, USB-C.1 Gen1 и 3.5 мм аудио жак. Тоа означава, че няма конектор за външен дисплей, което вероятно е най-големият недостатък на устройството. Ще разгледаме всички страни на Lenovo Miix 510 в настоящото ревю.
Повече информация, както и възможност за закупуване, ще откриете в онлайн магазина на Laptop.bg.
Съдържание
В комплекта
Получихме тестова бройка, която идва в семпла бяла кутия, съдържаща всички обичайни инструкции, адаптер за зареждане и стилуса Active Pen, както и AAA батерия за стилуса.
Дизайн и конструкция
Нека започнем с таблета. Той е доста солиден, което се очаква с този хардуер отвътре. Aspire Switch Alpha 12 например е дебел 15.88 мм, което включва и клавиатурата, докато Miix 510 е приблизително 16 мм с докинг станцията. Също забелязахме, че пластмасата е основният материал, използван в Miix 510, докато Switch Alpha 12 е направен изцяло от алуминий. Това не се отразява негативно на изработката на устройството обаче. Намираме задния панел за наистина стабилен. Стойката пък е направена от алуминий и осигурява отлична стабилност, за която допринасят емблематичните панти тип “верижка” на Lenovo.
Двата профила са сравнително изчистени и предлагат само няколко възможности за свързване. Отляво ще намерите стандартен USB 3.0, букса за зареждане и USB-C 3.1 Gen1. Дясната страна пък предлага стандартен 3.5 мм аудио жак, Power бутон и бутони за контрол на звука. Ще откриете и допълнителни вентилационни отвори за допълнителен въздухопоток, както и решетките на високоговорителите от двете страни. Долният профил е резервиран за връзка с докинг станцията, като се прикрепя лесно и сигурно със своя силен магнит. Горният профил пък има дълга ивица с вентилационни отвори.
Клавиатура
Задната част на клавиатурата е с покритие от изкуствена кожа, а отпред виждаме леко гумирана черна матова повърхност около клавиатурата и тъчпада. Определено се задържат отпечатъци, но почистването е сравнително лесно. Изненадани сме, че клавиатурата предлага отлично и осезаемо съпротивление и дълъг ход на клавишите. LED подсветката също е интегрирана добре, но има само едно ниво на яркост. Тъчпадът също е много приятен – разполага с добра точност, прилична повърхност (ако пръстите ви са влажни) и добро съпротивление. Единствената ни забележа е по отношение на малката площ на тракпада, но това е нормално с оглед на размера на този продукт.
Разглобяване, поддръжка и възможности за ъпгрейд
За разлика от повечето таблети и хибридни устройства, Miix 510 предлага сравнително лесен достъп до хардуера и възможностите за ъпгрейд. За да отворите задния панел, ще трябва да отстраните всички болтчета по задната част, като повечето от тях са под стойката.
Ъпгрейд на дисковото пространство – M.2 SSD
Както се очакваше, възможностите за ъпгрейд на дисковото пространство не са нищо особено, като бройката предлага само SSD, но интересното в случая е, че става дума за M.2 SSD, което може да бъде заменяно, докато повечето таблети не предоставят лесен достъп до съхранението. Но пък ще трябва да се приготвите за пълно разглобяване, защото чипът е разположен под една от топлинните тръби, така че ще отделянето на охлаждането може би е единственият начин за замяната. SSD-то е произведено от Samsung с номер на модела PM951 (размер 2280, капацитет 256GB) и използва PCIe NVMe стандарта.
Слот | Компонент | Цена на ъпгрейда |
---|---|---|
M.2 слот | 256GB Samsung PM951 M.2 PCIe NVMe SSD (2280) | Възможности за ъпгрейд |
2.5-инчов HDD/SSD | – | – |
RAM
Разбира се, RAM чиповете са запоени за дънната платка и не могат да бъдат ъпгрейдвани. Нашата бройка пристигна с 4GB DDR4-2133 оперативна памет.
Друг компоненти
Wi-Fi модулът е лесно достъпен и може да бъде открит между топлинните тръби и охлаждащия вентилатор. Той е Intel 8265NGW.
Батерията на лаптопа е с капацитет от 39Wh и не изисква пълно разглобяване, за да бъде заменена.
Охлаждане
Това е един от малкото ревюирани от нас таблети, разполагащ със стандартна система за охлаждане. Наистина се радваме, че Lenovo са успели да поберат две отделни топлинни тръби и охлаждащ вентилатор, за да посрещнат нуждите на Core i5-7200U. За съжаление обаче вентилаторът се въртеше непрестанно дори по време на нормални задачи като писане на документи, сърфиране в мрежата и на празен ход.
Качество на дисплея
Дисплеят на Lenovo Miix 510 има Full HD мултисензорен панел с гланцово покритие и IPS матрица, модел KDC0000. Диагоналът му е 12.2-инчов (31 см), а резолюцията 1920 х 1200 пиксела. Съотношението на страните е 16:10, плътността на пикселите – 186 на инч, стъпката – 0.137 х 0.137 мм. Екранът се превръща в Retina при наблюдение от дистанция, по-голяма или равна на 48 см (от това разстояние окото спира да разграничава отделните пиксели и е нормално за лаптоп).
Lenovo Miix 510 е с комфортни ъгли на видимост. Предлагаме снимки за оценка качеството на изображението.
Измерената максимална яркост е относително висока 364 cd/m2 в центъра на екрана. Напълно достатъчна е за работа на закрито, поради гланцовото покритие може да бъде неудобна само при директна слънчева светлина.
По-долу до гама графиката е показана и цветовата температура, измерена за различните степени на сивата скала. В случая (фабричната настройка) за 100% White и за 10% White e по-студена – или с други думи, по-синееща е при тъмно-сив и при бял цвят (стандартната в sRGB е 6500К).
Измереното контрастно съотношение е нелошо – 930:1.
Цветопредаване
На следващата фигура са изобразени цветовете и покритието в sRGB цветовото пространство (прието е за стандарт при работа в интернет и HDTV) от дисплея на Lenovo Miix 510. Показваме границите на човешкото цветно зрение посредством „CIE 1976 Uniform Chromaticity Diagram“, чрез която може да добиете представа за обхвата и точността на цветовете на вашето устройство. Във вътрешността на тъмносивия триъгълник са стандартните цветове, използвани от цифровата телевизия и Интернет – rec.709/sRGB.
Цветовете в sRGB се използват практически навсякъде от милиони потребители и точното им възпроизвеждане е от ключово значение за качеството на дисплея.
Тук освен използваното в качествените фотоапарати Adobe RGB цветово пространство, виждаме и работните пространства на световноизвестните филмови студиа (DCI-P3), и на UHD-цифровата телевизия (Rec.2020). Последното, Rec.2020, на този етап е труднопостижимо от съвременните дисплеи.
Изчертано е (с черна линия) и едно цветово пространство, описано и изследвано от Michael Pointer – Pointer′s Gamut. Пространството обхваща видимите от човека отразени цветове – т.е., реалните цветове в природата.
Жълтата пунктирана линия показва покритието на Lenovo Miix 510.
Дисплеят му покрива 83% от sRGB/ITU-R BT.709 (web/HDTV standard) в CIE1976.
Фигуритe са с нанесени измервания, преди и след профилиране. Цветните кръгчета са цветовете в sRGB, а с белите кръгчета са отбелязани резултатите. Показани са основните и допълнителните цветове с 25, 50, 75 и 100-процентна наситеност в sRGB цветовото пространство.
„Гейминг и Уеб дизайн“ профилът е създаден при Luminance 140 cd/m2, целева бяла точка D65 (Illuminant white point – D65) и гама sRGB.
Можете да направите сравнение между резултатите с фабричните настройки (отляво), както и с „Гейминг и Уеб дизайн“ профил – отдясно.
Тествахме дисплея посредством мостри от 24 цвята, съдържащи често срещани цветове и такива, които окото добре разпознава – например тъмна и светла човешка кожа, синьо небе, тревисто зелено, портокалово.
По-долу можете да сравните резултатите на Lenovo Miix 510 във фабрично състояние (отляво), както и с „Гейминг и Уеб дизайн“ профил.
Следващата графика отразява възможностите на монитора за комфортно гледане на филми или игри по отношение на детайлността в най-тъмните участъци на картината.
Лявата страна на графиката показва състоянието на дисплея с фабричните настройки, а дясната – с инсталиран „Гейминг и Уеб дизайн“ профил. По хоризонтала са нивата на сивото, а по вертикала – съответстващата яркост на дисплея.
Първите пет нива на сивото (1%-5% White), непосредствено след черното ниво, демонстрираме и с петте квадратчета в долната част на графиката. Дали ще ги разграничите обаче зависи от дисплея, с който в момента четете статията, неговата калибровка, зрението ви, околната осветеност, ъгъла на гледане.
Време за реакция
Долната графика, касаещи основно геймърите, илюстрира времето за реакция на пикселите в режим от “Черно” до “Бяло” плюс “Бяло” до “Черно” за нива от 10% до 90% и обратно. Измерихме Fall Time + Rise Time = 22 ms.
ШИМ (Трептене на подсветката)
Регулирането чрез широчинно-импулсна модулация на светлината от подсветката на един LCD монитор е редуването на периоди на светене и несветене и промяна на съотношението светло-тъмно. Това натоварва допълнително зрението и мозъка, особено, когато честотата е по-ниска от 300 Hz. Можете да прочетете повече за ШИМ в специализираната ни статия.
Графиката, показана долу, илюстрира наличието или отсъствието на пулсации. Представлява композиция от няколко измервания, направени при основни положения на плъзгача за яркост – минимална, максимална, работна (приемаме 140 cd/m2) и евентуално интересни моменти на преход. По вертикала е яркостта на излъчената светлина, а по хоризонтала – времето.
Светлината от дисплея на Lenovo Miix 510 не е широчинно-импулсно модулирана само при максимална яркост. Честотата на пулсациите е ниска.
Излъчване на синя светлина
Инсталирането на профилът „Защита на Здравето“ не само помага за елиминирането на широчинно-импулсната модулация, но и намалява излъчването на синия компонент, същевременно настройвайки цветовете такива, че да се възприемат като точни.
След залез слънце, когато биологичният часовник подготвя организма ни за сън, именно синият компонент с дължина на вълната около 440 nm отключва хормонален дисбаланс, водещ до редица негативни ефекти. Можете да прочетете повече за Синята светлина в специализираната ни статия.
Следващата графика показва спектралното разпределение на излъчената светлина, върху бял екран и яркост приблизително 140 cd/m2. Лявата ѝ част е с фабричните настройки, а дясната – с нашия профил “Защита на здравето”.
Изводи
Качеството на дисплея е добро за обявената цена, като максималната яркост позволява относително комфортна употреба на открито. Вероятно лъскавата повърхност може да ви пречи при пряка слънчева светлина. От друга страна, има и един голям недостатък, който трябва да се вземе предвид – употребата на ШИМ от 0 до 99% яркост. Нещо повече, честотата на излъчената светлина е 200 Hz, което прави трептенето на подсветката още по-агресивно.
Ние обаче ви предлагаме решение, намаляващо излъчването на синя светлина и елиминиращо ШИМ – нашият профил “Защита на здравето”. Ако ви трябва по-точно цветопредаване и по-добро мултимедийно преживяване, горещо ви препоръчваме да ползвате и останалите ни профили.
Как да получите профилите ни?
Потребителите, които закупят тествано от нас устройство, от Laptop.bg и Desktop.bg, получават профилите за него напълно безплатно.
Повече за самите профили можете да научите от тази статия: Пакет от Профили за Работа, Гейминг и Защита на здравето
Ако искате да научите повече за Синята светлина и нейното влияние върху здравето, насочете се към специализираната ни статия по въпроса:
Влиянието на „Синята светлина“ от екраните върху здравето ни и какво е нашето решение за вас
Технически характеристики
Посочените характеристики се отнасят единствено за конкретната конфигурация.
Процесор | Intel Core i5-7200U (2-ядрен, 2.50 – 3.10 GHz, 3MB кеш) |
---|---|
RAM | 4GB (1x 4096MB) – DDR4, 2133MHz |
Видеокарта | Intel HD Graphics 620 |
HDD/SSD | 256GB M.2 PCIe NVMe SSD |
Дисплей | 12.2-инчов – 1920×1080 (Full HD) IPS тъчскрийн , лъскав |
Оптично устройство | – |
Свързаност | 802.11ac, Bluetooth 4.2 |
Допълнително |
|
Батерия | 39Wh |
Дебелина | 9.9 мм (0.39″) |
Тегло | 1.2 кг |
Софтуер
Използвахме предварително инсталиран Windows 10 (64-bit), за написването на ревюто. Ако искате да направите чиста инсталация, ви предлагаме да свалите всички последни драйвери от официалната страница на официалната страница на Lenovo.
Батерия
За съжаление, животът на батерията на Lenovo Miix 510 не е от силните му страни. Изглежда, че 39Wh батерия не може да се справи с хардуера или пък причината е във вентилатора, който се върти постоянно дори и при Интернет сърфиране, но ще говорим по този въпрос по-долу в ревюто. Иначе казано, не очаквайте рекордни резултати или около средните стойности.
Както обикновено, направихме обичайните тестове, използвайки същите настройки както винаги – включен Wi-Fi, активиран Windows Power Saver режим за пестене на енергия и яркост на екрана, настроена на 120 cd/m2.
Интернет сърфиране
С цел симулиране на реални условия, използвахме нашия собствен скрипт за автоматично сърфиране в Мрежата чрез над 70 уеб сайта.
Точно около средния резултат за 15-инчов ноутбук от среден клас – 333 минути (5 часа и 33 минути).
Видео възпроизвеждане
За всеки тест като този използваме едно и също видео с HD резолюция.
Под средното представяне в теста с видео възпроизвеждане – 254 минути (4 часа и 14 минути).
Гейминг
Наскоро започнахме да използваме вградения бенчмарк на F1 2015, за да симулираме гейминг в реални условия.
Разбира се, това устройство не е предназначено за гейминг, но е добра да знаете, че може да издържи повече от час и половина тежко натоварване – 101 минути (1 часа и 41 минути).
Процесор – Intel Core i5-7200U
Процесорът Intel Core i5-7200U е част от най-новото седмо поколение Intel процесори – Kaby Lake, и е директен наследник на Core i5-5200U (Broadwell) и Core i5-6200U (Skylake). Процесорът е базиран на същата архитектура като предшествениците си с добавени леки промени, които ще донесат малко увеличение в производителността. Основната му честота е 2.50 GHz, а при Turbo Boost- 3.10 GHz (за сравнение Core i5-6200U е със съответно 2.30 и 2.80 GHz).
Налице е познатата конфигурация от две физически и четири виртуални ядра, заедно с 3 MB кеш памет. TDP (Thermal design power) на Intel Core i5-7200U е 15W, което включва вградената видеокарта (Intel HD Graphics 620 с честота 300 – 1000 MHz) и дву-каналния контролер на DDR4 паметта.
Може да разгледате класацията ни за процесори ТУК.
Ще намерите още полезна информация за този процесор тук:
http://news.laptop.bg/procesor/intel-core-i5-7200u/
Results are from the Cinebench 11 test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Ideapad Miix 510 Intel Core i5-7200U (2-cores, 2.5 - 3.1 GHz) | 3.64 | ||||
Acer Aspire Switch Alpha 12 Intel Core i5-6200U (2-cores, 2.3 - 2.8 GHz) | 3.15 | -15,56% | |||
Lenovo Ideapad 310 Intel Core i5-7200U (2-cores, 2.5 - 3.1 GHz) | 3.66 | +0,55% |
Results are from the NovaBench CPU test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Ideapad Miix 510 Intel Core i5-7200U (2-cores, 2.5 - 3.1 GHz) | 480 | ||||
Acer Aspire Switch Alpha 12 Intel Core i5-6200U (2-cores, 2.3 - 2.8 GHz) | 442 | -8,6% | |||
Lenovo Ideapad 310 Intel Core i5-7200U (2-cores, 2.5 - 3.1 GHz) | 484 | +0,83% |
Results are from the Photoshop test (lower the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Ideapad Miix 510 Intel Core i5-7200U (2-cores, 2.5 - 3.1 GHz) | 17.99 | ||||
Acer Aspire Switch Alpha 12 Intel Core i5-6200U (2-cores, 2.3 - 2.8 GHz) | 19.88 | +9,51% | |||
Lenovo Ideapad 310 Intel Core i5-7200U (2-cores, 2.5 - 3.1 GHz) | 17.66 | -1,87% |
Fritz е шахматен бенчмарк, който тества изчислителните способности на процесора с разнообразни ходове. Intel Core i5-7200U успя да изчисли 6.405 милиона хода за секунда. За сравнение, един от най-мощните компютри – Deep(er) Blue, достига производителност от 200 милиона хода за секунда. През 1997 година Deep(er) Blue дори успя да победи известния шахматист Гари Каспаров с 3.5 на 2.5.
Видеокарта – Intel HD Graphics 620
Вградената видеокарта Intel HD Graphics 620 може да се срещне в различни ULV (нисковолтажни) процесори от поколението Kaby Lake. GT2 версията на графичния чип използва 24 EUs (Execution Units), чиято честота може да достигне до 1050 MHz, а базовата му честота е 300 MHz, като първото зависи от процесора. Тъй като вградената видеокарта не предлага собствена памет или eDRAM, тя използва наличната в системата оперативна памет, която е 2x 64-битова DDR3 или DDR4.
TDP зависи от процесорния модел, но обикновено идва със SoC, чиято консумация е 15W, което включва и контролера на паметта.
Всички лаптопи с Intel HD Graphics 620 можете да намерите тук: http://laptop.bg/search?utf8=%E2%9C%93&q=Intel+HD+Graphics+620
Можете да разгледате и нашата класация на видеокарти: http://news.laptop.bg/klasacia-video/
Повече информация за този графичен ускорител и тестваните лаптопи с него ще откриете тук: http://news.laptop.bg/videokarta/intel-hd-graphics-620-spodelena-pamet/
Results are from the 3DMark Cloud Gate (G) test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Ideapad Miix 510 Intel HD Graphics 620 (споделена памет) | 7650 | ||||
Acer Aspire Switch Alpha 12 Intel HD Graphics 520 (споделена памет) | 6668 | -14,73% | |||
Lenovo Ideapad 310 NVIDIA GeForce 920MX (2GB DDR3) | 8074 | +5,25% |
Results are from the 3DMark Fire Strike (G) test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Ideapad Miix 510 Intel HD Graphics 620 (споделена памет) | 801 | ||||
Acer Aspire Switch Alpha 12 Intel HD Graphics 520 (споделена памет) | 676 | -18,49% | |||
Lenovo Ideapad 310 NVIDIA GeForce 920MX (2GB DDR3) | 1327 | +39,64% |
Results are from the 3DMark (Sky Diver) test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Ideapad Miix 510 Intel HD Graphics 620 (споделена памет) | 3366 | ||||
Acer Aspire Switch Alpha 12 Intel HD Graphics 520 (споделена памет) | 3208 | -4,93% | |||
Lenovo Ideapad 310 NVIDIA GeForce 920MX (2GB DDR3) | 4646 | +27,55% |
Results are from the Unigine Heaven 3.0 test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Ideapad Miix 510 Intel HD Graphics 620 (споделена памет) | 273 | ||||
Acer Aspire Switch Alpha 12 Intel HD Graphics 520 (споделена памет) | 221 | -23,53% | |||
Lenovo Ideapad 310 NVIDIA GeForce 920MX (2GB DDR3) | 408 | +33,09% |
Заключение
Lenovo Miix 510 е един коктейл. Той е един отличен таблет и разгръща потенциала си с някои функции, които позволяват да го наречем ноутбук. Но докато е достатъчно добър, за да бъде определен като успешен хибрид, има някои липсващи основни аспекти, които не могат да бъдат пренебрегнати от някои потребители.
Качеството на изработката, за щастие, не е един от тях. Устройството е здраво и компактно – стойката също е много добра и използва емблематичната за Lenovo панта “верижка”. Докинг станцията е изненадващо удобна за работа – както самата клавиатура, така и кликпадът.
Въпреки че Lenovo Miix 510 е хибрид, това устройство изненадва с отлична производителност и ангажиране на процесора Core i5-7200U (макар че охлаждащият вентилатор не се изключва дори и на празен ход), но животът на батерията не се вписва в профила на устройство като таблет, а липсата на портове ще откаже някои потребители, свикнали с използването на ноутбук. Наличен е само един USB 3.0 конектор и още един USB-C 3.1 (Gen 1) порт, като нито един от тях не поддържа външни дисплеи или високи скорости на пренос на данни. Ще бъде невъзможно да свържете повече от две или три периферни устройства, но пък можете да го направите с допълнителен USB хъб.
Устройството предлага отличен IPS панел, подходящ не само за работа, но и за мултимедийно съдържание. Екранът трепти с изключително ниска честота от 0 до 99% яркост, но нашият профил “Защита на здравето” решава този проблем.
Та, струва ли си? Наистина зависи от вашите предпочитания. Достъпен за ноутбук, но малко скъп за таблет, Miix 510 предлага комбинация и от двете. Ще трябва сами да направите този избор.
Повече информация, както и възможност за закупуване, ще откриете в онлайн магазина на Laptop.bg.
Pros
- Здрав и относително компактен
- Ярък IPS панел с добри свойства
- Лесен достъп до някои хардуерни компоненти за поддръжка и ъпгрейд
- Поддържа M.2 PCIe NVMe SSD устройства (дори идва с такова)
- Докинг станция с удобна клавиатуа и тъпчад
- Производителност като при лаптоп
Cons
- Охлаждащият вентилатор
- Сравнително кратък живот на батерията за таблет
- Ограничени възможности за свързване
- Екранът използва ШИМ от 0 до 99% яркост (профилът ни “Защита на здравето” решава този проблем)
Leave a Reply