• Новини
    • за компютри
    • за смартфони
    • за таблети
  • Лаптопи
    • Компютри
    • Таблети
    • Смартфони
    • Електроника
  • Форум за лаптопи
  • Класации
    • Класация на процесори
    • Класация на видеокарти
    • Класация на най-изгодните лаптопи за игри
    • Класация на най-мощните лаптопи за игри

Лаптоп.БГ - Новини и ревюта за лаптопи

  • Начало
  • Новини
  • Ревюта
  • Статии
  • Видео
  • Магазин

Ревю на Lenovo V330 (15″) – вземете бизнеса си навсякъде с вас

Автор: LaptopMedia Team 25 сеп. 2018 / 11:26 | 0 Прочетено 935 пъти

Asus Gaming Warrior

След като Lenovo придобиха IBM, това доведе до подобрения в сегмента от бизнес устройства на компанията. V330 (15″) е с разумна цена, като същевременно осигурява адекватна производителност, надеждност, сигурност и позволява да се фокусирате спокойно върху вашата работа. Всичко това става още по-разбираемо, когато вкараме в уравнението нисковолтажен процесор Core i7-8550U, бързо SSD, както и 8GB DDR4 памет. Всичко това идва в пластмасово, но елегантно шаси, което включва и скенер на пръстови отпечатъци.

Дисплеят е с Full HD резолюция и TN панел, което е оправдано от бюджетната природа на машината. В ревюто ще направим и сравнение с много „бизнес устройства“, които предлагат сходни характерситики.

Повече информация, както и възможност за закупуване, ще откриете в онлайн магазина на Laptop.bg.

Съдържание

  1. В комплекта
  2. Дизайн и конструкция
  3. Разглобяване, поддръжка и ъпгрейд
  4. Качество на дисплея
  5. ШИМ (Трептене на подсветката)
  6. Как да получите профилите ни?
  7. Звук
  8. Технически характеристики
  9. Софтуер
  10. Батерия
  11. Процесор – Intel Core i7-8550U
  12. Видеокарта – Intel UHD Graphics 620
  13. Производителност на устройството за съхранение
  14. Гейминг тестове
  15. Температури и комфорт
  16. Заключение

В комплекта

Кутията идва с обичайните инструкции и 45 W зарядно. Фокусът обаче пада върху самия Lenovo V330, облечен в пластмасова торбичка.

Дизайн и конструкция

Ако има компания, която е успешно произвежда висококачествени устройства от пластмаса и други не особено скъпи материали, то това определено са Lenovo. Случаят с V330 (15″) не прави изключение – компютърът има стилно шаси. Измеренията са 375 x 253 x 22.3 мм (14.76″ x 9.96″ x 0.88″), а теглото – 2 килограма. Всичко в устройството излъчва „бизнес“. Има и някои недостатъци на използваните материали, но цялостната изработка е добра.

За отварянето на капака са нужни две ръце, след което пред вас се открива светлосива клавиатура, която привлича погледа. Не е от най-първокланото качество, но става за бързо писане. Разпределението на клавишите е добро, ако изключим по-компактните стрелки. Лявата и дясната са по-големи, докато горната и долната са сплескани. Тъчпадът пък изисква известно време за приспособление.

Производителят рекламира устройството си като сигурно, събирайки най-често използваните за тази цел биометрични данни – сканиране на пръстов отпечатък. Скенерът е разположен в долната дясна част под клавиатурата и работи всеки път. Може да не е най-бързият, но е много точен.

Както обикновено, продължаваме с възможностите за свързване. И двете страни са напълно заети от портове. Отляво намираме буксата за зареждане, VGA и RJ-45 конектори, както и HDMI порт. Продължаваме с три USB 3.0 порта – единият от тях е Type-A (поддържащ Sleep and Charge), а другите два са Type-C, един от които може да се ползва за зареждане. Отдясно пък има още един USB Type-A порт без специални функции. Той е придружен от жак за слушалки и SD картов четец, както и DVD устройство.

По дъното откриваме някои вентилационни отвори, които помагат с охлаждането, а изтласканата топлина излиза от дупки на задната страна, близо до капака на пантата. От другата страна ще откриете високоговорителите, които гледат към потребителя и са с лек наклон, така че звуковите вълни да рефлектират от повърхността, върху която е поставена машината.

Разглобяване, поддръжка и ъпгрейд

Следва да надзърнем в Lenovo V330 (15″). Устройството се разглобява лесно. Първо трябва да използвате плъзгач на дъното, за да освободи оптичното устройство. След това отвийте 11 кръстати винтчета, както и още две, намиращи се в зоната на оптичното устройство. После използвайте пластмасов инструмент, за да повдигнете основата. Готово!

Както се вижда на изображенията, оптичното устройство заема страшно много място. За сметка на това охлаждането е от само една къса топлинна тръба, свързваща процесора с хийтсинк, където топлината се разсейва благодарение на вентилатор – нищо необичайно.

На следващото изображение, точно под процесора, виждате единствения RAM слот, зает от 8 GB DDR4 2400 MHz модул в нашата бройка.

Харевсва ни, че Lenovo поддържат тенденцията да поставят важните компоненти един до друг. Тук M.2 PCIe слотът е точно до DIMM конектора. Както виждате от етикета, конфигурацията е снабдена с едно от най-бързите SSD-та на пазара – Samsung PM961.

Батерията е малка, с капацитет от 30 Wh. Точно до нея е SATA слотът за ъпгрейд, който се държи на още четири винтчета – в нашата бройка бе зает от пяна, която не е най-бързият хард диск на пазара.

Качество на дисплея

Дисплеят на Lenovo V330 (15”) има Full HD панел с TN матрица, модел Innolux N156HGA-EAB (CMN15D5). Диагоналът му е 15.6-инчов (39.62 см), а резолюцията 1920 х 1080 пиксела. Съотношението на страните е 16:9, плътността на пикселите – 142 на инч, стъпката – 0.18 х 0.18 мм. Екранът се превръща в Retina при наблюдение от дистанция, по-голяма или равна на 60 см (от това разстояние окото спира да разграничава отделните пиксели и е нормално за лаптоп).

Lenovo V330 (15”) е с некомфортни ъгли на видимост. Предлагаме снимки под ъгъл, за оценка качеството на изображението.

Измерената максимална яркост е 244 cd/m2 в центъра на екрана и 230 cd/m2 осреднено по площта, с максимално отклонение от 16%. Цветовата температура (Correlated Color Temperature) върху бял екран и максимална яркост e 6580 K (осреднено по площта на екрана), съвпада със стандартната в sRGB (6500К), което никак не е зле. Средната цветова температура (измерена в центъра на дисплея за различните степени на сивата скала) с фабричните настройки е приблизително 11000K – студена, синееща светлина (коригира се с профилите).
На долната илюстрация се вижда, как изглеждат нещата за работни нива на яркост (приемаме около 140 cd/m2 ) – в конкретния случай при 83% Brightness (White level = 140 cd/m2, Black level = 0.5 cd/m2).
Стойностите на dE2000 над 4.0 са нежелателни и не бива да се надвишават (препоръчителният толеранс за дисплеи, предназначени за работа с цветове (когато са от критична важност) е по-малък от 2.0). Това е много важен параметър, едно от първите неща, които трябва да се погледнат, ако точността на цветовете от дисплея има значение за вас.
Измереното контрастно съотношение е посредствено – 270:1 (220:1 след профилиране).

На следващата фигура са изобразени цветовете и покритието в sRGB цветовото пространство (прието е за стандарт при работа в интернет и HDTV) от дисплея на Lenovo V330 (15”). Показваме границите на човешкото цветно зрение посредством „CIE 1976 Uniform Chromaticity Diagram“, чрез която може да добиете представа за обхвата и точността на цветовете на вашето устройство. Във вътрешността на тъмносивия триъгълник са стандартните цветове, използвани от цифровата телевизия и Интернет – rec.709/sRGB.

Цветовете в sRGB се използват практически навсякъде от милиони потребители и точното им възпроизвеждане е от ключово значение за качеството на дисплея.

Тук освен използваното в качествените фотоапарати Adobe RGB цветово пространство, виждаме и работните пространства на световноизвестните филмови студиа (DCI-P3), и на UHD-цифровата телевизия (Rec.2020). Последното, Rec.2020, на този етап е труднопостижимо от съвременните дисплеи.

Изчертано е (с черна линия) и едно цветово пространство, описано и изследвано от Michael Pointer – Pointer′s Gamut. Пространството обхваща видимите от човека отразени цветове – т.е., реалните цветове в природата.

Жълтата пунктирана линия показва покритието на Lenovo V330 (15”).

Дисплеят му покрива 50% от sRGB/ITU-R BT.709 (web/HDTV standard) в CIE1976.

„Гейминг и Уеб дизайн“ профилът е създаден при Luminance 140 cd/m2, целева бяла точка D65 (Illuminant white point – D65) и гама sRGB.

Тествахме дисплея посредством мостри от 24 цвята, съдържащи често срещани цветове и такива, които окото добре разпознава – например тъмна и светла човешка кожа, синьо небе, тревисто зелено, портокалово.
По-долу можете да сравните резултатите на Lenovo V330 (15”) във фабрично състояние (отляво), както и с „Гейминг и Уеб дизайн“ профил.

Следващата графика отразява възможностите на монитора за комфортно гледане на филми или игри по отношение на детайлността в най-тъмните участъци на картината.

Лявата страна на графиката показва състоянието на дисплея с фабричните настройки, а дясната – подобрено с инсталиран „Гейминг и Уеб дизайн“ профил. По хоризонтала са нивата на сивото, а по вертикала – съответстващата яркост на дисплея.

Първите пет нива на сивото (1%-5% White), непосредствено след черното ниво, демонстрираме и с петте квадратчета в долната част на графиката. Дали ще ги разграничите обаче зависи от дисплея, с който в момента четете статията, неговата калибровка, зрението ви, околната осветеност, ъгъла на гледане.

Време за реакция (гейминг въможности)

Долната графика, касаещи основно геймърите, илюстрира времето за реакция на пикселите в режим от „Черно“ до „Бяло“ плюс „Бяло“ до „Черно“ за нива от 10% до 90% и обратно. Измерихме Fall Time + Rise Time = 16 ms.

ШИМ (Трептене на подсветката)

Регулирането чрез широчинно-импулсна модулация на светлината от подсветката на един LCD монитор е редуването на периоди на светене и несветене и промяна на съотношението светло-тъмно. Това натоварва допълнително зрението и мозъка, особено, когато честотата е по-ниска от 300 Hz. Можете да прочетете повече за ШИМ в специализираната ни статия.

Графиката, показана долу, илюстрира наличието или отсъствието на пулсации. Представлява композиция от няколко измервания, направени при основни положения на плъзгача за яркост – минимална, максимална, работна (приемаме 140 cd/m2) и евентуално интересни моменти на преход. По вертикала е яркостта на излъчената светлина, а по хоризонтала – времето.

Светлината от дисплея на Lenovo V330 (15”) е широчинно-импулсно модулирана (пулсира) само до 65 cd/m2 и то с висока честота, което го прави удобен за продължителна работа в разглеждания аспект.

Излъчване на синя светлина

Инсталирането на профила „Защита на Здравето“ не само помага за намаляването или изключването на широчинно-импулсната модулация на излъчената светлина , но и редуцира синия компонент, същевременно настройвайки цветовете такива, че да се възприемат като точни.

След залез слънце, когато биологичният часовник подготвя организма ни за сън, именно синият компонент с дължина на вълната около 440 nm отключва хормонален дисбаланс, водещ до редица негативни ефекти. Можете да прочетете повече за Синята светлина в специализираната ни статия.

Изводи

Дисплеят на тази конфигурация на Lenovo V330 (15″) ползва бюджетен TN панел. Излъчваната светлина не трепти и съответно не вреди на зрението ви за голяма част от нивата на яркост. Панелът има и Full HD резолюция. Разбира се, такъв тип панел предполага некомфортни ъгли на видимост, които в случая са придружени от бедно цветово покритие.

Как да получите профилите ни?

profilesПотребителите, които закупят тествано от нас устройство, от Laptop.bg и Desktop.bg, получават профилите за него напълно безплатно.

Повече за самите профили можете да научите от тази статия: Пакет от Профили за Работа, Гейминг и Защита на здравето

Ако искате да научите повече за Синята светлина и нейното влияние върху здравето, насочете се към специализираната ни статия по въпроса:
Влиянието на „Синята светлина“ от екраните върху здравето ни и какво е нашето решение за вас

Звук

Lenovo V330 (15”) е с ясни тонове в ниски, средни и високи честоти. Те са чисти с много добро качество.

Технически характеристики

Посочените характеристики се отнасят единствено за конкретната конфигурация.


Към магазина
Процесор Intel Core i7-8550U
RAM 8GB DDR4, 2400 MHz
Видеокарта Intel UHD Graphics 620
HDD/SSD 256GB SSD PCIe NVMe
Дисплей 15.6”, Full HD (1920 x 1080), TN
Оптично устройство –
Свързаност Wi-Fi 802.11ac (2×2), Bluetooth 4.1
Допълнително
  • 2x USB Type A 3.0 (3.1 Gen 1), един от тях поддържа Sleep and Charge
  • 1x USB Type C 3.0 (3.1 Gen 1)
  • HDMI
  • RJ-45
  • VGA
  • уеб камера
  • микрофон
  • скенер на пръстови отпечатъци
  • 3.5 мм аудио жак
  • оптично устройство
Батерия 30 Wh
Размери 375 x 253 x 22.3 мм (14.76″ x 9.96″ x 0.88″)
Тегло 2.05 кг

Софтуер

Нашата бройка дойде с предварително инсталиран 64-bit Windows 10. Aко желаете да направите сами инсталацията отново без излишния софтуер, препоръчваме ви да изтеглите последните драйвери от този линк: https://pcsupport.lenovo.com/bg/en/products/laptops-and-netbooks/lenovo-v-series-laptops/v330-15isk/downloads.

Батерия

Разбира се, всички тестове бяха проведени с обичайните настройки – включен Wi-Fi, режим за пестене на батерията, като яркостта на екрана бе настроена на 120 cd/m2. Компонентът от 30Wh няма как да предложи изненадващи резултати – 4 часа и 15 минути на Интернет сърфиране и видео възпроизвеждане. Ако решите да играете на батерия, ще получите около два часа и 20 минути.

Процесор – Intel Core i7-8550U

Intel Core i7-8550U е част от новото осмо поколение Kaby Lake Refresh и е пряк наследник на the Intel Core i7-7500U от Kaby Lake поколението и Intel Core i7-6500U от шестата Skylake генерация. С последната промяна на ULV (нисковолтажните) процесори, Intel увеличават броя на ядрата от 2 до 4, запазвайки така наречената Hyper-Threading технология, 14nm производствен процес и същата 15W TDP.

Заради промяната на броя ядра, базовата честота на Core i7-8550U е снижена до едва 1.8 GHz, докато Turbo Boost честотите остават много високи – между 3.7 – 4.0 GHz. Това осигурява значително по-висока многоядрена и едноядрена производителност при кратки натоварвания преди да се върне към по-поносими честоти с оглед на 15W TDP, но повечето други характеристики остават същите.

Чипът също използва по-новата Intel Gen 9.5 вградена видеокарта, наречена Intel UHD Graphics 620. Поддръжката на кодека VP9 на Google и H.265/HEVC Main 10 остава най-характерната черта на вградената видеокарта. Intel твърдят, че новата UHD 620 подобрява цялостната консумация на енергия.

Можете да разгледате класацията ни за топ процесори ТУК.

Можете да откриете друга полезна информация за всеки лаптоп с този процесор, който сме тествали ТУК.

Видеокарта – Intel UHD Graphics 620

Intel Core i7-8550U е част от новото осмо поколение Kaby Lake Refresh и е пряк наследник на the Intel Core i7-7500U от Kaby Lake поколението и Intel Core i7-6500U от шестата Skylake генерация. С последната промяна на ULV (нисковолтажните) процесори, Intel увеличават броя на ядрата от 2 до 4, запазвайки така наречената Hyper-Threading технология, 14nm производствен процес и същата 15W TDP.

Заради промяната на броя ядра, базовата честота на Core i7-8550U е снижена до едва 1.8 GHz, докато Turbo Boost честотите остават много високи – между 3.7 – 4.0 GHz. Това осигурява значително по-висока многоядрена и едноядрена производителност при кратки натоварвания преди да се върне към по-поносими честоти с оглед на 15W TDP, но повечето други характеристики остават същите.

Чипът също използва по-новата Intel Gen 9.5 вградена видеокарта, наречена Intel UHD Graphics 620. Поддръжката на кодека VP9 на Google и H.265/HEVC Main 10 остава най-характерната черта на вградената видеокарта. Intel твърдят, че новата UHD 620 подобрява цялостната консумация на енергия.

Можете да разгледате нашата класация за най-добри процесори тук: http://news.laptop.bg/klasacia-procesori/

Тук ще намерите друга полезна информация, както и всички лаптопи, които сме тествали с този процесор: http://news.laptop.bg/procesor/intel-core-i7-8550u/

Производителност на устройството за съхранение

Lenovo V330 има Samsung PM951 PCIe SSD. Това устройство е истински звяр по отношение на производителността. То осигурява 3432.7 MB/s скорост на четене и 1317 MB/s на запис. Едно от най-бързите такива устройства, които сме тествали.

Гейминг тестове

Докато това изобщо не е гейминг устройство, Lenovo V330 може да ви осигури напълно приемливо преживяване със стандартни заглавия като CS:GO и Dota 2, макар и фреймрейтът при първата да е нисък. Можете да получите 33 fps с минимални графични настройки и 768p резолюция в GTA V.

cs-go-benchmarks

CS:GO Full HD, Low (Check settings) Full HD, Medium (Check settings) Full HD, MAX (Check settings)
Average FPS 57 fps 34 fps 16 fps
Min FPS 6 fps 4 fps 1 fps

DOTA 2 Full HD, Low (Check settings) Full HD, Normal (Check settings) Full HD, High (Check settings)
Average FPS 77 fps 35 fps 18 fps

GTA-V-benchmarks

Grand Theft Auto V (GTA 5) HD 768p, Low (Check settings) HD 768p, Medium (Check settings) HD 768p, Very High (Check settings)
Average FPS 33 fps – fps – fps
Min FPS 19 fps – fps – fps

Температури и комфорт

Температурните ни тестове са следните. Използваме Prime95 и FurMark за натоварване на процесора и видеокартата. Това не представлява реалистично натоварване, но с тази методика се опитваме да ви покажем най-оптималните резултати.

Първите резултати са от 30-та секунда на Prime95 стрес теста, който симулира тежка задача, извършвана от вашия компютър (обикновено по-леките задачи отнемат от част от секундата до няколко секунди). След това взимаме резултатите от  2-та минута, което имитира много тежка задача, извършвана от процесора. Последните стойности са от края на теста, тоест след 15 минути, което симулира натоварването на процесора при рендиране на видео например.

0-15 мин. процесорен стрес тест

Както установихме от тестове на сходни устройства с Core i7-8550U, чипът работи на празен ход при 40°C. Базовата му честота е 1.8 GHz, амаксималната – 4 GHz. Процесорът на V330 отчете 2.6 GHz в първите няколко секунди на теста. Температурите бяха доста по-ниски от това, което процесорът може да понесе – максимумът бе от 73°C, след което честотата се понижи до 2.0 GHz, което значи 2.4 GHz средна стойност за първия период.

Честота на ядрата (0 – 00:30 сек.)
Процесорна температура (0 – 00:30 сек.)

Продължаваме с втория етап – честотата се колебаеше около 2.0 до 2.1 GHz, а температурите не надвишиха 66°C – вече можем да направим заключението, че устройството е проектирано с цел да държи ниски температури, което увеличава живота на хардуера.

Честота на ядрата (0 – 2:00 мин.)
Процесорна температура (0 – 2:00 мин.)

За останалата част от изпитанието честотите варираха от 1.9 до 2.0 GHz, което е близо до базовата скорост на процесора. Общата средна честота за цялата сесия е 2.0 GHz, докато средната температура бе 66°C, като не се покачи отново до онези 73°C от първите 30 секунди.

Честота на ядрата (0 – 15:00 мин.)
Процесорна температура (0 – 15:00 мин.)

Повърхностните температури на Lenovo V330 затвърждават виждането ни, че устройството запазва ниски температури. Най-топлата част бе в горния десен ъгъл, което изобщо няма да причини неудобство. Тези температури показват как точно едно бизнес устройство трябва да се представя. Всичко говори за по-дълъг живот на устройството.

37.6°C
32.7°C
25.1°C
36.5°C
33.6°C
24.3°C
24.4°C
23.3°C
22.0°C

Заключение

Изборът на пазара за бизнес устройства става все богат и затова Lenovo V330 трябваше да направият много, за да привлекат вниманието ни. Машината се представя по-добре от конкуренцията в няколко отношения.

Лаптопът на Lenovo е бюджетен, но и много способен за цената си. Да, има TN панел, който не предлага същото удобство като IPS такъв, но машината има и достатъчно достойнства. Едно от тях е контролът на температурите – устройството е наистина хладно отвътре. По-впечатляваща обаче е скоростта на SSD-то Samsung PM96, което е достатъчно бързо със скорост на четене от  3432.7 MB/s и 1317 MB/s на запис. Трябва да споменем, че наличието на това устройство зависи от конфигурацията. В това отношение V330 побеждава дори изтънчения XPS 13 (9670), макар и последният да е със същия модел SSD.

Повече информация, както и възможност за закупуване, ще откриете в онлайн магазина на Laptop.bg.

Pros

  • Отличен контрол на температурите, обещаващ дълъг живот на батерията
  • Поддръжка на изключително бързи SSD-та
  • Четец на отпечатъци
  • Наличната ШИМ не е агресивна

Cons

  • Бюджетем Full HD дисплей
  • Сравнително кратък живот на батерията
  • Липса на подсветка на клавиатурата
Автор: LaptopMedia Team

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Класации

  • Класация на Процесори
  • Класация на видеокарти
  • Класация на най-изгодните лаптопи за игри
  • Класация на най-мощните лаптопи за игри

Acer Aspire 5

СТАТИИ И АНАЛИЗИ виж още

Кратко ревю на XPG SX6000 Pro – PCIe NVMe Gen3 x4 SSD 09 ян. 2019
ASUS VivoBook X505ZA е нов модел, който изненадва приятно с характеристики/цена 12 сеп. 2018
Бърз преглед на Tenda AC6 AC1200 – рутер с много възможности (+ видео) 30 юли 2018
Софтуер за възстановяване на загубена информация EaseUS – възстановете изтрити, форматирани или изгубени файлове 10 юли 2018
Ревю на Tenda Nova MW6 Wi-Fi система – как да избегнем слабия Wi-Fi сигнал (+видео) 10 юли 2018

Ревюта виж още

Ревю на Acer Swift 5 (SF515-51T) – най-лекият 15-инчов лаптоп до този момент 01 февр. 2019
Ревю на Lenovo IdeaPad 330s (14″) – претендент за короната при 14-инчовите бюджетни лаптопи 28 ян. 2019
Ревю на Lenovo Legion Y730 – премиум Legion Y530 16 ян. 2019
Ревю на Dell Inspiron 17 7786 2-in-1 – колко добър може да е един 17-инчов хибрид? 07 ян. 2019
Ревю на Acer Aspire 5 (A515-52G) – бюджетно мултимедийно устройство за обикновения потребител 04 ян. 2019

2007 - 2019 Някои права запазени - Лаптоп.БГ - Новини и ревюта за лаптопи