• Новини
    • за компютри
    • за смартфони
    • за таблети
  • Лаптопи
    • Компютри
    • Таблети
    • Смартфони
    • Електроника
  • Форум за лаптопи
  • Класации
    • Класация на процесори
    • Класация на видеокарти
    • Класация на най-изгодните лаптопи за игри
    • Класация на най-мощните лаптопи за игри

Лаптоп.БГ - Новини и ревюта за лаптопи

  • Начало
  • Новини
  • Ревюта
  • Статии
  • Видео
  • Магазин

Ревю на Lenovo Yoga 730 – елегантен мобилен асистент

From: LaptopMedia Team 08 Nov 2018 / 13:27 | 0 Прочетено 1,668 пъти

Dell G5 G7

 Lenovo имат огромно влияние на пазара за лаптопи. Една от най-изявените техни линии е Yoga. Наскоро споделихме нашите мисли за Yoga C930, който може да бъде считан за Yoga флагман. Днес в нашия офис разглеждаме малко устройство, което е по-скоро с достъпен характер – Lenovo Yoga 730 (13). Не е от най-бюджетните, имайки предвид наличния Intel Core i7-8550U процесор и сензорен Full HD IPS панел.

Откриваме и типичния алуминиев Yoga дизайн. Така Lenovo се подсигуряват, че 13-инчовия Yoga 730 ще бъде приет с нужното уважение и внимание от целевата група клиенти. Говорим за бизнес сегмента и графичните дизайнери.

Повече информация, както и възможност за закупуване, ще откриете в онлайн магазина на Laptop.bg.

Съдържание

  1. В комплекта
  2. Дизайн и конструкция
  3. Разглобяване, възможности за ъпгрейд и поддръжка
  4. Качество на дисплея
  5. Влияние върху здравето – ШИМ / Синя светлина
  6. ШИМ (Трептене на подсветката)
  7. Как да получите профилите ни?
  8. Звук
  9. Технически характеристики
  10. Драйвери
  11. Батерия
  12. Устройство за дисково пространство
  13. Възможности за процесор
  14. Възможности за видеокарта
  15. Гейминг тестове
  16. Температури и комфорт
  17. Заключение

В комплекта

Lenovo Yoga 730 (13) идва в интересна опаковка. Когато повдигнете капака на тежката кутия, откривате самото устройство. Под него са аксесоарите, разпределени в два отдела. По-големият съдържа всички обичайни неща – 65 W зарядно и документация. В по-малкия пък Lenovo са сложили стилус за сензорния дисплей. Има и батерия за него, за да го пробвате веднага.

Дизайн и конструкция

На пръв поглед можете лесно да сбъркате Yoga 730 с неговия предшественик 720. Освен идентичните размери, те използват същия дизайн на пантите, клавиатурата и същото разположение на логото и тъчпада. Това устройство обаче е далеч по-различно от старото. То е с цели 130 грама по-леко от Yoga 720 и докато може да не изглежда много, имайте предвид че това е 10% от цялостното тегло. По-впечатляващо е, че тежи само 1.12 кг с изцяло алуминиева обработка, както и сензорен дисплей с технология за работа със стилус.

Както казахме по-горе, Yoga 730 използва доказал се дизайн на пантите. След като това е хибрид, той е проектиран да бъде използван не само като лаптоп, но и като таблет. Преминавайки през различни позиции, виждаме, че пантата е затегната, което е и хубаво, и лошо. Положителната страна на това е, че лаптопът ще е стабилен в изправен режим и режим палатка. Неприятното е, че не можете да отворите машината само с една ръка.

Продължаваме с дисплея, който е най-силната страна на компютъра. Компанията рекламира 13.3-инчовия Full HD сензорен дисплей като перфектен за дизайнери. Разбира се, той има стъклено покритие и поддържа стилуса на Lenovo. Компанията посочва, че писалката има 4096 нива на чувствителност и поддържа Windows Ink. Нещо повече, сензорната чувствителност на дисплея е много точно, което води до приятно работно преживяване в комбинация с процесора Core i7-8550U.

Преминаваме към по-обикновените клавиатура и тъчпад. Първата е с дизайн, идентичен с този на Yoga 720, като все още стрелките са мънички. Писането е приятно, а ходът на клавишите е леко плитък. Тъчпадът е много бърз и адекватен, а вградените бутони са достатъчно добри.

По дъното има високоговорители и един вентилационен отвор. Топлият въздух излиза от задната част на устройството – точно под основата на екрана. Ако погледнете по-близо, можете да видите, че Lenovo са избрали различен дизайн на логото за тазгодишния модел.

Ширина Дължина Височина Тегло
Lenovo Yoga 730 (13) 307 мм (12.09″) 216 мм (8.50″) 13.9-14.1 мм (0.55″) 1.12 кг
Lenovo Yoga 720 (13) 310 мм (12.20″) 213 мм (8.39″) 14 мм (0.55″) 1.25 кг (+12%)
HP Envy 13 x360 307 мм (12.09″) 215 мм (8.46″) 14.9 мм (0.59″) (+6%) 1.30 кг (+16%)

Портове

Както е обичайно за супер тънките лаптопи, Yoga 730 осигурява базовия минимум от портове. Има два Thunderbolt конектора отляво, които могат да се ползват като всякакви. До тях са разположени комбинирания 3.5 мм аудио жак, а от другата страна – един USB Type-A 3.0 порт.

Разглобяване, възможности за ъпгрейд и поддръжка

Lenovo Yoga 730 е типичният хибриден бизнес лаптоп в това отношение – няма сервизен капак. Все пак можете да разглобите машината, като трябва да развиете 9 винтчета. След това основата трябва да бъде повдигната с пластмасов инструмент.

Отгоре виждаме охлаждането на машината. То има два малки вентилатора, изтласкващи топлината от двата хийтсинка, които са свързани с една топлинна тръба. Това е същият дизайн като миналата година, а на нас ни харесва, защото осигурява по-равномерно разпределение на топлината. Под процесора виждаме покритието на оперативната памет. За съжаление, лаптопът не може да се ъпргрейдва в това отношение, затова избирайте внимателно при покупка.

Следват батерията и M.2 SSD-то. Последното в нашата конфигурация е 256 GB Samsung PM961 NVMe SSD. То е едно от най-бързите на пазара, като можете да проверите резутлатите от неговите тестове по-долу. Имайте предвид, че това устройство зависи от конфигурацията. Батерията е в универсален размер, а капацитетът ѝ е 48 Wh.

Качество на дисплея

Дисплеят на Lenovo Yoga 730-13IKB има Full HD сензорен панел с IPS матрица и гланцово покритие, модел BOE NV133FHM-N61 (BOE06FA). Диагоналът му е 13.3-инчов (33.78 см), а резолюцията 1920 х 1080 пиксела. Съотношението на страните е 16:9, плътността на пикселите – 166 на инч, стъпката – 0.153 х 0.153 мм. Екранът се превръща в Retina при наблюдение от дистанция, по-голяма или равна на 53 см (от това разстояние окото спира да разграничава отделните пиксели и е нормално за лаптоп).

Lenovo Yoga 730-13IKB е с комфортни ъгли на видимост. Предлагаме снимки за оценка качеството на изображението.

Измерената максимална яркост е 287 cd/m2 в центъра на екрана и 273 cd/m2 осреднено по площта, с максимално отклонение от 14%, долу вляво. Цветовата температура (Correlated Color Temperature) върху бял екран и максимална яркост e 6740 K (осреднено по площта на екрана), съвсем малко по-студена от стандартната в sRGB (6500К). Средната цветова температура (измерена в центъра на дисплея за различните степени на сивата скала, преди профилиране) е 6550K.
На долната илюстрация се вижда, как изглеждат нещата за работни нива на яркост (приемаме около 140 cd/m2 ) – в конкретния случай при 83% Brightness (White level = 138 cd/m2, Black level = 0.115 cd/m2).
Стойностите на dE2000 над 4.0 са нежелателни и не бива да се надвишават.
Измереното контрастно съотношение е добро – 1200:1 (1060:1 след профилиране).

На следващата фигура са изобразени цветовете и покритието в sRGB цветовото пространство (прието е за стандарт при работа в интернет и HDTV) от дисплея на Lenovo Yoga 730-13IKB. Показваме границите на човешкото цветно зрение посредством „CIE 1976 Uniform Chromaticity Diagram“, чрез която може да добиете представа за обхвата и точността на цветовете на вашето устройство. Във вътрешността на тъмносивия триъгълник са стандартните цветове, използвани от цифровата телевизия и Интернет – rec.709/sRGB.

Цветовете в sRGB се използват практически навсякъде от милиони потребители и точното им възпроизвеждане е от ключово значение за качеството на дисплея.

Тук освен използваното в качествените фотоапарати Adobe RGB цветово пространство, виждаме и работните пространства на световноизвестните филмови студиа (DCI-P3), и на UHD-цифровата телевизия (Rec.2020). Последното, Rec.2020, на този етап е труднопостижимо от съвременните дисплеи.

Изчертано е (с черна линия) и едно цветово пространство, описано и изследвано от Michael Pointer – Pointer′s Gamut. Пространството обхваща видимите от човека отразени цветове – т.е., реалните цветове в природата.

Жълтата пунктирана линия показва покритието на Lenovo Yoga 730-13IKB.

Дисплеят му покрива 91% от sRGB/ITU-R BT.709 (web/HDTV standard) в CIE1976.

„Гейминг и Уеб дизайн“ профилът е създаден при Luminance 140 cd/m2, целева бяла точка D65 (Illuminant white point – D65) и гама sRGB.

Тествахме дисплея посредством мостри от 24 цвята, съдържащи често срещани цветове и такива, които окото добре разпознава – например тъмна и светла човешка кожа, синьо небе, тревисто зелено, портокалово.
По-долу можете да сравните резултатите на Lenovo Yoga 730-13IKB във фабрично състояние (отляво), както и с „Гейминг и Уеб дизайн“ профил.

Следващата графика отразява възможностите на монитора за комфортно гледане на филми или игри по отношение на детайлността в най-тъмните участъци на картината.

Лявата страна на графиката показва състоянието на дисплея с фабричните настройки, които в случая са много добри, а дясната – с инсталиран „Гейминг и Уеб дизайн“ профил. По хоризонтала са нивата на сивото, а по вертикала – съответстващата яркост на дисплея.

Първите пет нива на сивото (1%-5% White), непосредствено след черното ниво, демонстрираме и с петте квадратчета в долната част на графиката. Дали ще ги разграничите обаче зависи от дисплея, с който в момента четете статията, неговата калибровка, зрението ви, околната осветеност, ъгъла на гледане.

Гейминг възможности (Време за реакция)

Долната графика, касаещи основно геймърите, илюстрира времето за реакция на пикселите в режим от “Черно” до “Бяло” плюс “Бяло” до “Черно” за нива от 10% до 90% и обратно. Измерихме Fall Time + Rise Time = 30 ms.

Изводи

Сензорният дисплей на Lenovo Yoga 730 има FullHD резолюция, 13.3-инчов диагонал, адекватна максимална яркост, добри ъгли на видимост и покрива почти всички цветове, срещани в Интернет.

Влияние върху здравето – ШИМ / Синя светлина

ШИМ (Трептене на подсветката)

Регулирането чрез широчинно-импулсна модулация на светлината от подсветката на един LCD монитор е редуването на периоди на светене и несветене и промяна на съотношението светло-тъмно. Това натоварва допълнително зрението и мозъка, особено, когато честотата е по-ниска от 300 Hz. Можете да прочетете повече за ШИМ в специализираната ни статия.

Светлината от подсветката на дисплея на Lenovo Yoga 730-13IKB не е широчинно-импулсно модулирана, само когато плъзгачът за яркост е на позиция „max“.

Излъчване на синя светлина

Инсталирането на профилът „Защита на Здравето“ не само помага за елиминирането на широчинно-импулсната модулация, но и намалява излъчването на синия компонент, същевременно настройвайки цветовете такива, че да се възприемат като точни.

След залез слънце, когато биологичният часовник подготвя организма ни за сън, именно синият компонент с дължина на вълната около 440 nm отключва хормонален дисбаланс, водещ до редица негативни ефекти. Можете да прочетете повече за Синята светлина в специализираната ни статия.

Как да получите профилите ни?

profilesПотребителите, които закупят тествано от нас устройство, от Laptop.bg и Desktop.bg, получават профилите за него напълно безплатно.

Повече за самите профили можете да научите от тази статия: Пакет от Профили за Работа, Гейминг и Защита на здравето

Ако искате да научите повече за Синята светлина и нейното влияние върху здравето, насочете се към специализираната ни статия по въпроса:
Влиянието на „Синята светлина“ от екраните върху здравето ни и какво е нашето решение за вас

Звук

Lenovo Yoga 730-13IKB има звук с добро качество. Ниските честоти са с леки отклонения в чистотата, средните и високите са ясни.

Технически характеристики

Техническите характеристики по-долу се отнасят единствено за конкретната конфигурация от това ревю.

Към магазина

Процесор Intel Core i7-8550U
RAM Intel UHD Graphics 620
Видеокарта 17.3”, Full HD (1920 x 1080), IPS
HDD/SSD 256GB SSD M.2 NVMe
Дисплей 13.3”, Full HD (1920 x 1080), IPS
Оптично устройство  –
Свързаност Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth 4.1
Допълнително
  • 1x USB Type-C 3.1 (3.1 Gen 2), Thunderbolt 3, Power Delivery (PD), DisplayPort, HDMI
  • 1x USB Type-C 3.1 (3.1 Gen 2), Thunderbolt 3
  • 1x USB Type-A 3.0 (3.1 Gen 1)
  • акселерометър
  • жироскоп
  • 3.5 мм комбиниран аудио жак
  • подсветка на клавиатурата
  • уебкамера
  • четец на пръстови отпечатъци
Батерия 48 Wh
Размери 307 x 216 x 13.9 – 14.1 мм (12.09″ x 8.50″ x 0.55″)
Тегло 1.12 кг

Драйвери

Можете да намерите нужните драйвери на официалната страница на Lenovo: https://pcsupport.lenovo.com/bg/en/products/laptops-and-netbooks/yoga-series/yoga-730-13ikb

Батерия

Провеждаме тестовете с включена функция Better performance на Windows, яркост на екрана от 120 cd/m2 и изключени всички други програми (с изключение на тази, с която тестваме машината).

Lenovo Yoga 730 показа завидни резултати в Интернет сърфирането, оставайки активен почти 10 часа. При видео възпроизвеждането отчетохме по-малко от 5 часа. Разбира се, ако играете игри, ще бъде най-добре да сте включени в мрежата, защото получавате 40 минути на батерия.

Устройство за дисково пространство

Тестваният модел бе с вече доказал се Samsung PM961 256 GB M.2 NVMe SSD драйв. Както виждате в таблицата, това е едно от най-бързите SSD-та, които сме тествали. Освен скоростите на Четене и Запис, отчитаме и изключително ниска латенция за NVMe драйв.

SSD модел (240-256GB варианти) Max.Seq.Read (GB/s) Max.Seq.Write (GB/s) IOPS 4K Read IOPS 4K Write Latency Read (ms) Latency Write (ms)
Samsung PM961 3.16 1.21 13944 34826 0.042 0.027
Intel SSD 760p / PEKKW256G8L (NVMe) 2.35 1.03 13340 24671 0.047 0.048
Samsung SM951 (NVMe) 2.24 1.29 11320 28450 0.057 0.034
Samsung PM951 MZVLV2560 (NVMe) 1.58 0.31 0.121 0.035
SK Hynix SC300 (NVMe) 3.19 0.91 11000 26180 0.060 0.053

CrystalDiskMark – Max.Seq.Read/Write; AS SSD – IOPS 4K Read/Write, Latency Read/Write

Възможности за процесор

Към времето на написването на това ревю, Lenovo Yoga 730 (13) се продава с Intel Core i5-8250U или Core i7-8550U. Intel Core i7-8550U е от новото 8-мо поколение Kaby Lake Refresh и наследник на Intel Core i7-7500U от the Kaby Lake генерацията, а Intel Core i7-6500U е от 6-то Skylake поколение. С последната промяна при ULV (нисковолтажните) процесори, Intel удвояват ядрата от 2 на 4 и запазват т. нар. Hyper-Threading технология, както и 14nm производствен процес и 15W TDP.

Заради промяната броя на ядрата обаче, базовата честота на Core i7-8550U е снижена до 1.8 GHz, докато Turbo Boost честотите остават доста високи – някъде между 3.7 – 4.0 GHz. Това осигурява значително по-висока многоядрена и едноядрена производителност по време на кратки работни периоди, преди да се върнат на по-поносими стойности, имайки предвид консумацията от 15W, а останалите характеристики са непроменени.

Чипът идва и с по-новата Intel Gen 9.5 вградена видеокарта, наречена Intel UHD Graphics 620. Поддръжката на кодека VP9 на Google и H.265/HEVC Main 10 остава най-значимата особеност на вградената видеокарта. Intel твърдят, че новите UHD 620 чипове подобряват цялостната консумация на енергия.

Възможности за видеокарта

Можете да получите само Intel UHD Graphics 620. Тя е обновена версия на HD Graphics 620, която може да се срещне като интегрирано решение в много Kaby Lake ULV процесори (нисковолтажни). UHD Graphics 620 е с кодово име „Kaby Lake R U GT2“ и е част от поколението Gen 9.5.

Intel UHD Graphics 620 има приблизително същата производителност като HD Graphics 620, която зависи от другите компоненти в системата. Производителността на UHD Graphics 620 е подобен на AMD Radeon R5 M420X и NVIDIA GeForce 910M / 920M.

Гейминг тестове

Lenovo Yoga 730 е далеч от гейминг устройство. Вградената видеокарта Intel Graphics UHD 620 е подходяща за игри като CS:GO и DOTA2 на приятни фреймрейти и детайлна Full HD резолюция. Разбира се, ще трябва да намалите значително графичните настройки.

cs-go-benchmarks

CS:GO HD 1080p, Low (Check settings) HD 1080p, Medium (Check settings) HD 1080p, MAX (Check settings)
Average FPS 54 fps 32 fps 15 fps

DOTA 2 HD 1080p, Low (Check settings) HD 1080p, Normal (Check settings) HD 1080p, High (Check settings)
Average FPS 80 fps 30 fps 19 fps

GTA-V-benchmarks

Grand Theft Auto V (GTA 5) HD 768p, Normal (Check settings) HD 768p, High (Check settings) HD 768p, Very High (Check settings)
Average FPS 35 fps 15 fps – fps

Температури и комфорт

Максимално процесорно натоварване

В този тест упражняваме 100% натоварване на процесорните ядра, следейки честотите им и температурата на чипа. Първата колона показва реакцията на компютъра на кратко натоварване (2-10 секунди), а втората колона симулира сериозна задача (между 15 и 30 секунди), а третата колона е добър индикатор за справянето на лаптопа с продължителни натоварвания като рендиране на видео.

Средна температура на ядрата (базова честота + X); Процесорна температура.

Intel Core i7-8550U (15W TDP): 0:02 – 0:10 сек 0:15 – 0:30 сек 10:00 – 15:00 мин
Lenovo Yoga 730 2.73 GHz (B+52%) @ 84.5°C 2.63 GHz (B+46%) @ 97°C 1.89 GHz (B+5%) @ 71°C

Както виждате, очевидно Core i7-8550U не успя да използва пълните си 4 GHz при максимално натоварване. Но пък честотите бяха разумни в началото на теста, въпреки че паднаха почти до базовите стойности в края. Докато температурата в края на първия тест беше ниска, същото не мжое да бъде казано за втория период, когато чухме “гласа” на Core i7-8550U.

В края на този стрес тест измериха повърхностните температури на лаптопа. Както виждате от долните инфрачервени снимки, най-топло е около клавиша “6”, който е точно над процесора. Нашите инструменти измериха външна температура от около 50C, което е леко топло, но не нарушава комфорта.

Заключение

Какво можем да кажем? Още един чудесен универсален ноутбук на Lenovo. Yoga 730 е достоен наследник на миналогодишния Yoga 720. Не само запазва хубавите качества, но се справя и с основния проблем – производителността. Yoga 720 имаше прекалено консервативно охлаждане, което не позволяваше на хардуера да разгърне максималния си потенциал. За много хора това бе достатъчна причина да подминат продукта.

И двете устройства имат общи черти. Откриваме, че NVMe драйвът и RAM чипът са запоени за дънната платка и в двата случая. Това е приемливо в този пазарен сегмент, където тънкият и лек дизайн е приоритет. Няма място за големи компоненти.

Изработката на Yoga 730 е чудесна и устройството е удобно в таблетен режим (очевидно не е същото като истински таблет, но все пак). Също така ни допадна стабилността на пантите. Дисплеят пък е наситен и покрива 91% от sRGB цветовете, като има прекрасно контрастно съотношение. Цветовете са точни, но пък е леко тъмен при употреба на открито и използва ШИМ за всички нива на яркост без максималното. За да елиминирате този проблем, можете да използвате нашия профил Защита на здравето.

Батерията се представя очаквано. Докато 8 часа и половина на Интернет сърфиране е много добър резултат, нещата са по-малко приятни при видео възпроизваждане. Цялостното ни впечатление от Yoga 730. Не открихме проблеми, а ако нещо ви притеснява, можете да ни попитате в коментар по-долу.

Повече информация, както и възможност за закупуване, ще откриете в онлайн магазина на Laptop.bg.

Pros

  • Добра изработка
  • Лек и преносим с тънки рамки на дисплея
  • Чудесен сензорен дисплей с Lenovo Pen
  • Ярък екран
  • Добра производителност
  • Два USB-C Thunderbolt 3 конектора
  • Изключително бързо NVMe SSD (зависи от конфигурацията)

Cons

  • Дисплеят (BOE NV133FHM-N61) използва агресивна ШИМ (нашите профили поправят това)
  • Ограничени възможности за ъпгрейд
Author: LaptopMedia Team

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published.

Класации

  • Класация на Процесори
  • Класация на видеокарти
  • Класация на най-изгодните лаптопи за игри
  • Класация на най-мощните лаптопи за игри

СТАТИИ И АНАЛИЗИ виж още

Кратко ревю на XPG SX6000 Pro – PCIe NVMe Gen3 x4 SSD 09 Jan 2019
ASUS VivoBook X505ZA е нов модел, който изненадва приятно с характеристики/цена 12 Sep 2018
Бърз преглед на Tenda AC6 AC1200 – рутер с много възможности (+ видео) 30 Jul 2018
Софтуер за възстановяване на загубена информация EaseUS – възстановете изтрити, форматирани или изгубени файлове 10 Jul 2018
Ревю на Tenda Nova MW6 Wi-Fi система – как да избегнем слабия Wi-Fi сигнал (+видео) 10 Jul 2018

Ревюта виж още

Acer Nitro 5 (AN515-54) (GeForce GTX 1660 Ti) ревю – достъпният геймърски лаптоп е станал още по-добър 04 Nov 2019
Ревю на Acer Predator Helios 300 17 (2019, PH317-53) – оправдава ли високите очаквания? 23 Jul 2019
Ревю на Acer Predator Triton 500 – тънък и лек звяр, оборудван с RTX 2080 Max-Q 19 Jun 2019
Ревю на MSI GF63 8RD – красив и портативен гейминг лаптоп от среден клас 13 Apr 2019
Ревю на Acer Swift 5 (SF515-51T) – най-лекият 15-инчов лаптоп до този момент 01 Feb 2019

2007 - 2019 Some rights reserved - Лаптоп.БГ - Новини и ревюта за лаптопи