От дебюта на Yoga серията през 2012 година насам Lenovo усъвършенства тези модели, като продуктът на всички тези усилия ще бъде обект на това ревю. Това е една машина, претендираща за титлата на най-тънкия и най-лекия хибрид в света. Можем да кажем това главно за първокласните членове на тази серия. След малко противоречивите си отношения с процесорите Intel Core m, от Lenovo са решили отново да използват такъв чип в този Yoga флагман. Ако си спомняте, Yoga 3 Pro бе голямо разочарование заради неуспешното първо представяне на чиповете Core m. Миналогодишният Yoga 900 пък се възползва от пълния блясък на процесорите Core i. Сега разполагаме с една прекрасна комбинация от последните две поколения, като са налични някои значителни подобрения от Yoga 900. Те са главно вследствие на процесора Core m, позволяващ малкия размер на машината.
Най-общо казано, Yoga 900S е по-изпипана, по-малка и по-лека версия на миналогодишния Yoga 900, като идва и с по-малък дисплей -12.5″ (13.3″ при Yoga 900). Очаква се да се появи на пазара скоро и да бъде с начална цена от около 2200 лева. По този начин ще бъде успешен конкурент на Dell XPS 13 и Toshiba Satellite Radius 12, макар че последните две имат доста по-бързи процесори Core i7-6500U. Но нека видим дали по-леко и по-тънко означава по-добро качество.
Лаптопът все още не е наличен, но може да следите за неговото появяване в магазина на Laptop.bg.
Съдържание
В комплекта
Настоящото ревю използва тестова бройка и не можем да бъдем сигурни за съдържанието на кутията, която ще получите.
Дизайн и конструкция
Както вече споменахме, Yoga 900S е малко по-лек и по-малък, но запазва цялостния дизайн на по-големия си събрат. Вероятно заради по-лекото тегло, инженерите от Lenovo са били принудени да използват предимно пластмаса за основата и капака, която пък успешно наподобява анодизиран алуминий. Дори при допир повърхността наподобява метал, но си личи, че не е съвсем така. Възможно е и във финалната версия на устройството пластмасовата конструкция да бъде заменена, както обявиха от Lenovo по време на CES 2016. Ще знаем със сигурност, когато са налични първите бройки.
Ще започнем с капака, както винаги. Изработен е от пластмаса, както вече казахме, но първоначално ни заблуди. Дизайнът е изчистен и полиран, като единствено намираме логото Yoga в горния ляв ъгъл. При по-силен натиск капакът потъва, но не твърде много. Наистина сме изненадани от стабилността на комбинацията от пластмаса и карбонови нишки. Лаптопът се отваря трудно, защото пантата е доста затегната и ще трябва да използвате двете си ръце. Емблематичната панта предлага плавно и стабилно разгръщане в диапазона от 360 градуса, но все още има дразнещо клатушкане при работа със сензорния дисплей в режим лаптоп. Малко по-малко е в сравнение с други ултрабуци на пазара, но е забележимо. Също така ръбовете на капака разполагат са покрити с тънка силиконова ивица за повече стабилност в режим палатка. На двете страни на основата пък се намират решетките на високоговорителите. Липсват вентилационни отвори, защото лаптопът използва пасивна система за охлаждане с процесора Core m.
Страните са страшно тънки и подозираме, че липсата на някои портове е с цел запазване на настоящата ергономия. Най-дебелата точка е малко над 12 мм, като отляво там намираме USB 3.1 Type-C порт и малък бутон за хардуерен ресет (или ресет на батерията). Тук идва и един особен момент. Отляво е и буксата за зареждане, която е комбинация от нормален USB порт и букса за зареждане. Не може да използвате и двата едновременно, затова ще трябва да разчитате на другия USB 3.0 порт отдясно, който е съпътстван от 3.5 мм комбиниран аудио жак и Power бутон.
Интересно е, че в интериора откриваме нов подход – използвано е покритие, наподобяващо кожа. Определено създава добро усещане и не задържа отпечатъци. Чисти е лесно и напомня за покритието в Lenovo Y900, но тук е по-нежно и гладко. Мястото, на което почиват китките при Lenovo Y900, е леко грубо и е подходящо за дълги часове на гейминг, докато това на Yoga 900S със сигурност ще се хареса повече на бизнес потребителите. Нещо повече – то създава чувство за стабилност и не потъва много при натиск. Клавиатурата е вариант на обичайната AccuType клавиатура при повечето лаптопи на Lenovo, но не е толкова удобна при писане. Като оставим главните клавиши настрана, второстепенните са доста малки (например Windows, Fn и Alt). От друга страна, това е приемливо с оглед на размера на тази машина (12.5″), но не може да не отбележим плитките клавиши. Ходът на клавишите е твърде къс и понякога не можем да разберем дали сме натиснали даден клавиш. Що се отнася до тъчпада – той е с добър размер за 12-инчов ултрабук, но е леко нестабилен в някои моменти, което не е чак толкова дразнещо. Той регистрира доста точно плъзгания, жестове и натискания.
В заключение на тази част ще кажем, че главното предимство на Yoga 900S e майсторската изработка. Емблематичната панта осигурява добра стабилност, като има леко клатушкане при използване на дисплея. Конструкцията е здрава и добре изработена, като изборът на материали не е толкова лош, макар и да доминира пластмасата. Това се отнася главно за външната част на шасито, докато за основата се смята, че използва крабонови нишки. Интериорът може да се похвали с изключителна гладко и нежно покритие, наподобяващо кожа. Тъчпадът е също наистина добър. От друга страна, клавиатурата е малко плитка и някои клавиши са прекалено малки, дори и за 12-инчова машина. Можело е да разширят клавиатурата, за да се извлече максимума от неизползваното пространство. Ако пък търсите наистина мобилен ноутбук с изключително качество на изработка, който да е страшно лек (999 грама) и тънък (12.7 мм), тогава Lenovo Yoga 900S трябва да е на първо място като премиум хибрид.
Разглобяване, поддръжка, компоненти и възможности за ъпгрейд
Както споменахме в нашата статия по този въпрос, ноутбукът се разглобява наистина лесно. Просто трябва да развиете болтчетата, които държат основата, за да извършите ъпгрейд или „пролетно почистване“. Преди да продължите обаче ви съветваме първо да изключите батерията. След като отвиете всички болтове, пускане не на машината. Покритието ѝ наподобява алуминий, но само наподобява.
Възможности за ъпгрейд на съхранението – единствено M.2 слот
Поради ограниченото пространство и многото хардуер, напълно разбираемо е, че лаптопът разполага само с един M.2 SSD слот. Но останахме изумени от наличието на следващо поколение NVMe поддръжка и M.2 стикът, който намерихме в ултрабука бе изработен от Samsung с капацитет 512 GB, стандарт 2280 с M-edge key конектор. Слотът също използва M-edge key конектор, но може да използвате и B&M-edge key M.2 SSD стик.
Други компоненти
Също открихме Intel Dual Band Wireless-AC 8260 модул точно до M.2 SSD стика, като модулът поддържа 2×2 Wi-Fi 802.11ac и Bluetooth 4.1 свързаност. При разглобяването установихме, че RAM платките са запоени за дъното и няма възможност за ъпгрейд в тази насока. Батерията, която открихме вътре, заема най-много място, защото лаптопът е доста тънък и тя се простира почти по продължението на цялата дължина, като капацитетът ѝ е голям – 52 Wh. Очакваме доста добри резултати от тестовете на батерията.
Охлаждане
Ноутбукът използва мобилен процесор Core m5 с много нисък волтаж – 4.5 W е стандартната TDP, която може да се увеличи до 7.5 W, ако производителят позволи – така че това SoC не се нуждае от сериозно охлаждане и може да разчита само на пасивно такова (heat sink). На по-долните снимки може да видите как се премахва и сменя пастата.
Дисплей и звук
Дисплеят на Lenovo-Yoga 900s в тестваната модификация има Full HD мултисензорен панел с IPS матрица, модел B125HAN02-2. Диагоналът му е 12.5-инчов (31.75 см), а резолюцията 1940 х 1080 пиксела. Съотношението на страните е 16:9, плътността на пикселите – 176 на инч, стъпката им – 0.144 х 0.144 мм. Екранът се превръща в Retina при наблюдение от дистанция, по-голяма или равна на 51 см (от това разстояние окото спира да разграничава отделните пиксели и в случая се счита за нормално).
Измерената средна стойност на максималната яркост с фабричните настройки е нелоша – 283 cd/m2. Максималното отклонение върху повърхността на екрана спрямо центъра е 10%. Средната стойност на цветовата температура, измерена върху бял екран и максимална яркост, е 6630K – дневен тип, съвпадаща със стандартната в sRGB (D65 – Illuminant white point) (6500К) светлина.
На втората графика показваме цветовата температура за различните нива на сивото, при Luminance 150 cd/m2 (80% Brightness). Вляво е измерена в режима по подразбиране, а вдясно – в режим “Paper display”.
Когато е разрешен режим “Paper display”, с помощта на вградената си камера Lenovo Yoga 900s решава кога да промени рязко цветовата температура към по-топла светлина за комфортно четене.
Цветопредаване
На следващата фигура са изобразени цветовете и покритието в sRGB цветовото пространство (прието е за стандарт при работа в интернет и HDTV) от дисплея на Lenovo Yoga 900s. Показваме границите на човешкото цветно зрение посредством “CIE 1976 Uniform Chromaticity Diagram”, чрез която може да добиете представа за обхвата и точността на цветовете на вашето устройство. Във вътрешността на черния триъгълник са стандартните цветове, използвани от цифровата телевизия и интернет – rec.709/sRGB, а по-широкото Adobe RGB цветово пространство е територия на качествените фотоапарати и изображенията, предназначени за печат. Цветовете в черния триъгълник се използват практически навсякъде от милиони потребители и точното им възпроизвеждане е от ключово значение за качеството на дисплея.
Дисплеят на Lenovo Yoga 900s покрива сравнително скромна част от sRGB цветовото пространство (55% ), в картината ще отсъстват цветовете с висок процент на наситеност.
Контрастното съотношение е много добро – 1190:1.
Фигурите долу са с нанесени измервания, преди и след профилиране. Цветните кръгчета са цветовете с 25, 50, 75 и 100-процентна наситеност, а с белите кръгчета са отбелязани резултатите. Профилът е създаден при Luminance 150 cd/m2 , бяла точка D65 (Illuminant white point – D65), gamma sRGB. Вижда се много точна фабрична калибровка – профилът нанася съвсем слаба промяна.
Тествахме дисплея посредством мостри от 24 цвята, съдържащи често срещани цветове и такива, които окото добре разпознава – например тъмна и светла човешка кожа, синьо небе, тревисто зелено, портокалово.
Точността на част от цветовете, преди и след профилиране в sRGB представяме графично чрез долните хистограми.
Широчинно-импулсна модулация (ШИМ, Трептене на подсветката)
Светлината от дисплея на Lenovo Yoga 900s не е широчинно-импулсно модулирана и е приятелски настроена към зрението. Забелязват се само слаби пулсации с много висока (около 67 kHz) честота.
Изводи
Инженерите работили по дисплея на Lenovo Yoga 900s са се потрудили да извлекат максимума както по отношение на точността на цветовете, така и на зрителния комфорт. Съжаляваме, че за тестовете при нас попадна машина, чийто дисплей е оборудван с разглеждания бюджетен панел, а не с по-висококласния QHD 2560 х 1440 IPS.
Звук
Lenovo Yoga 900s има стерео звук с много добро качество за музика, игри, филми. Средните и високите честоти са сравнително чисти, но ниските не са достатъчно ясни.
Технически характеристики
Посочените характеристики се отнасят единствено за настоящата конфигурация
Процесор | Intel Core m5-6Y54 (2-ядрен 1.10 – 2.70 GHz, 4MB кеш) |
---|---|
RAM | 8GB (1x 8192MB) – LPDDR3 SDRAM |
Видеокарта | Intel HD Graphics 515 |
HDD/SSD | 256GB SSD (M.2 Samsung NVMe PCIe, 2280) |
Дисплей | 12.5-инчов мулти тъч IPS дисплей, FHD (1920×1080), лъскав |
Оптично устройство | – |
Свързаност | 2×2 Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1 |
Допълнително |
|
Батерия | 52 Wh (6960 mAh) |
Дебелина | 12.7 мм |
Тегло | 999 грама |
Софтуер
Нашата бройка дойде с предварително инсталиран Windows 10 (64-bit), както вероятно ще пристигне и вашата. Ако все пак искате чиста инсталация на операционната система, препоръчваме ви да си изтеглите най-скорошните драйвери от официалния сайт на Lenovo: http://support.lenovo.com/
Батерия
Наистина сме впечатлени от размера на батерията, която Lenovo са побрали в този лаптоп. Капацитетът е огромните 52 Wh и заема по-голямата част от вътрешността на шасито, което е доста впечатляващо, като вземем предвид теглото (900 грама) и дебелината (12.7 мм). Както очаквахме, ултрабукът показа впечатляващи резултати при интернет сърфиране и видео възпроизвеждане. Трябва да съобразим също, че това е тестова бройка и при финалната версия тези резултати могат да се подобрят, но и да паднат при версията с QHD (2560×1440) дисплей. Всички тестове бяха проведени при обичайните условия – включени Wi-Fi, Power saver и яркост на картината – 120 cd/m2.
Интернет сърфиране
С цел да симулираме реални условия, използваме наш скрипт, който автоматично „прелиства“ повече от 70 Уеб сайта.
Невероятен резултат – 461 минути (7 часа и 41 минути).
Видео възпроизвеждане
Тук винаги използваме едно и също видео в HD формат.
Малко по-нисък, но отново отличен резултат – 375 минути (6 часа и 15 минути).
3D Гейминг
Отскоро започнахме да използваме вградения бенчмарк на F1 2015 в цикъл за симулиране на реалистичен гейминг.
Както очаквахме, гейминг тестът се отрази значително на батерията – получихме само 85 минути (1 час и 25 минути) игрово време.
Процесор
Core m5-6Y54 е част от процесорното поколение Skylake, а също и от енергийно ефективната m SoC линия. Заради изключително ниската му TDP, която може да се регулира от 3.5 W до 7 W (обикновено е 4.5 W), този SoC може да се използва в хибриди, ултрабуци или таблети с пасивно охлаждане. Процесорът предлага две ядра с много важната Hyper-Threading технология. Тяхната честота е 1.1 GHz и може да достигне до 2,7 GHz в две активни ядра. Произведен е по най-скорошен 14 nm FinFETтехнологичен процес
В някои синтетични бенчмаркове чипът достига core i5-6200U, но тъй като е силно зависим от температурата, при по-дълготрайна употреба SoC чипът няма да смогне. Неговата производителност зависи от пасивното охлаждане на дадено устройство.
SoC процесорът също разполага с вградена видеокарта Intel HD Graphics 515 с кодово име GT2. Тя разполага с 24 EUs (Execution Units) и работи с честота от 300 MHz, която може да се увеличи до 900 MHz. Целият SоC, включително видеокартата и контролера на паметта (двуканален LPDDR3-1866/DDR3L-1600), има 4.5 W TDP, която може да бъде намалена до 3.5 W или повишена до 7 W, но това зависи от производителя на конкретното устройство.
Тук можете да разгледате нашата класация на процесори: http://news.laptop.bg/klasacia-procesori/
Results are from the Cinebench 11 test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Yoga 900s Intel Core m5-6Y54 (2-cores, 1.1 - 2.7 GHz) | 1.87 | ||||
Dell XPS 13 (9350, Late 2015) Intel Core i5-6200U (2-cores, 2.3 - 2.8 GHz) | 3.22 | +41,93% | |||
Toshiba Satellite Radius 12 Intel Core i7-6500U (2-cores, 2.5 - 3.1 GHz) | 3.5 | +46,57% | |||
Lenovo Yoga 710 Intel Core m5-6Y54 (2-cores, 1.1 - 2.7 GHz) | 1.94 | +3,61% | |||
ASUS ZenBook UX305 Intel Core M-5Y10a (2-cores, 0.8 - 2.0 GHz) | 1.66 | -12,65% |
Results are from the NovaBench CPU test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Yoga 900s Intel Core m5-6Y54 (2-cores, 1.1 - 2.7 GHz) | - | ||||
Dell XPS 13 (9350, Late 2015) Intel Core i5-6200U (2-cores, 2.3 - 2.8 GHz) | 444 | - | |||
Toshiba Satellite Radius 12 Intel Core i7-6500U (2-cores, 2.5 - 3.1 GHz) | 470 | - | |||
Lenovo Yoga 710 Intel Core m5-6Y54 (2-cores, 1.1 - 2.7 GHz) | 241 | - | |||
ASUS ZenBook UX305 Intel Core M-5Y10a (2-cores, 0.8 - 2.0 GHz) | 324 | - |
Results are from the Photoshop test (lower the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Yoga 900s Intel Core m5-6Y54 (2-cores, 1.1 - 2.7 GHz) | 25.94 | ||||
Dell XPS 13 (9350, Late 2015) Intel Core i5-6200U (2-cores, 2.3 - 2.8 GHz) | 20.08 | -29,18% | |||
Toshiba Satellite Radius 12 Intel Core i7-6500U (2-cores, 2.5 - 3.1 GHz) | 19.56 | -32,62% | |||
Lenovo Yoga 710 Intel Core m5-6Y54 (2-cores, 1.1 - 2.7 GHz) | - | ||||
ASUS ZenBook UX305 Intel Core M-5Y10a (2-cores, 0.8 - 2.0 GHz) | 27.4 | +5,33% |
Видеокарта
Обикновено Intel HD Graphics 515 се среща при най-новите Core m Skylake SoC чипове, но се счита за видеокарта тип iGPU от нисък клас. Тя представлява GT2 вариантите на “iGPU” Skylake видеокартите и разполага с 24 EUs (Execution Units). Те работят с честота от 300 MHz, която може да се покачи до 1000 MHz, но това зависи от процесорния модел.
Intel твърдят, че този чип е с 40% по-добра производителност от последното поколение Broadwell HD Graphics 5300, но това е силно зависимо от процесорния модел и TDP. Има и някои интересни черти при HD Graphics 515 като H.265/HEVC хардуерно декодиране и поддръжка на DP 1.2 / eDP 1.3 and HDMI 1.4a. Видеокартата може да работи едновременно с до три дисплея.
Консумацията на електроенергия на целия SoC може да варира, но най-често е 4.5 W. Може и да варират от 3.5 W до 7 W. Тези цифри включват процесора, “iGPU” видеокартата и контролера на паметта.
Може да разгледате класацията ни с видеокарти: http://news.laptop.bg/klasacia-video/
Results are from the 3DMark Cloud Gate (G) test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Yoga 900s Intel HD Graphics 515 | 4132 | ||||
Dell XPS 13 (9350, Late 2015) Intel HD Graphics 520 (споделена памет) | 7207 | +42,67% | |||
Toshiba Satellite Radius 12 Intel HD Graphics 520 (споделена памет) | 7304 | +43,43% | |||
Lenovo Yoga 710 Intel HD Graphics 515 | 241 | -1614,52% | |||
ASUS ZenBook UX305 Intel HD Graphics 5300 (споделена памет) | 3542 | -16,66% |
Results are from the 3DMark Fire Strike (G) test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Yoga 900s Intel HD Graphics 515 | 544 | ||||
Dell XPS 13 (9350, Late 2015) Intel HD Graphics 520 (споделена памет) | 389 | -39,85% | |||
Toshiba Satellite Radius 12 Intel HD Graphics 520 (споделена памет) | 401 | -35,66% | |||
Lenovo Yoga 710 Intel HD Graphics 515 | 372 | -46,24% | |||
ASUS ZenBook UX305 Intel HD Graphics 5300 (споделена памет) | 425 | -28% |
Results are from the 3DMark (Sky Diver) test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Yoga 900s Intel HD Graphics 515 | 1844 | ||||
Dell XPS 13 (9350, Late 2015) Intel HD Graphics 520 (споделена памет) | 3134 | +41,16% | |||
Toshiba Satellite Radius 12 Intel HD Graphics 520 (споделена памет) | 3167 | +41,77% | |||
Lenovo Yoga 710 Intel HD Graphics 515 | 1221 | -51,02% | |||
ASUS ZenBook UX305 Intel HD Graphics 5300 (споделена памет) | 1127 | -63,62% |
Results are from the Unigine Heaven 3.0 test (higher the score, the better)
Laptop | Results | Result difference |
Price | Price difference |
|
---|---|---|---|---|---|
Lenovo Yoga 900s Intel HD Graphics 515 | 195 | ||||
Dell XPS 13 (9350, Late 2015) Intel HD Graphics 520 (споделена памет) | 237 | +17,72% | |||
Toshiba Satellite Radius 12 Intel HD Graphics 520 (споделена памет) | 240 | +18,75% | |||
Lenovo Yoga 710 Intel HD Graphics 515 | 67 | -191,04% | |||
ASUS ZenBook UX305 Intel HD Graphics 5300 (споделена памет) | 126 | -54,76% |
Температури
Този тест не е добър пример за реалистична употреба, особено на машина като Yoga 900S. Но той създава добра идея за способностите на системата при продължително и тежко натоварване, а също и за възможностите ѝ в дългосрочен аспект. Тъй като лаптопът използва мобилен процесор Core m CPU, производителността на SoC ще спадне бързо, защото не е създаден за такова продължително натоварване. Нещо повече – охлаждането му е пасивно.
Започваме със 100% стрес тест на процесора и очаквано Turbo Boost честотата (2.4 GHz за две активни ядра) не издържа много и падна до 1.2-1.5 GHz, за да поддържа нормални работни температури. Но пък не наблюдавахме throttling, тъй като базовата честота на чипа е 1.1 GHz. Това е положителна черта с оглед на факта, че говорим за SoC с пасивно охлаждане (без вентилатори). Може а видите по-долните температури – 46 °C при нормална употреба. Леко висок резултат, но трябва да отбележим отново, че силиконът работи при по-високи температури, когато няма постоянен въздухопоток – между 63 °C и 89 °C в зависимост от честотата. Зелената линия по-долу изобразява натоварването на процесора, а червената – неговите температури.
След един час започнахме и стрес теста на видеокартата. За да осигури малко „пространство“ за видеокартата, процесорът прибягна до throttling и понижи честотата си до 500-800 MHz. Температурите му се запазиха около 61 °C, като нямаше нищо неочаквано в остатъка от теста.
Долното изображение представя температурната карта, като можете да видите, че температурите са малко високи. Това обаче е така след двучасово тежко натоварване (100% CPU + 100% GPU стрес тестове) и е малко вероятно да постигнете такъв ефект.
Заключение
Lenovo Yoga 900S предлага най-доброто от Yoga семейството и надминава нашите очаквания. Освен изумителни качество на изработка и дизайн, предоставящи тегло под 1 кг, работата с лаптопа е изключителна във всички режими без да ви напомня, че използвате хибрид, а не обикновен таблет. Единствената ни забележка е по отношение на плитката клавиатура. Тук останахме изненадани, тъй като Lenovo се отличават с добрия дизайн на клавиатурите си, докато от тъчпадовете им има какво да се желае. В тази машина обаче нещата са се случили по различен начин – разполагаме с къс ход на клавишите, но добро цялостно представяне на тъчпада. Също харесахме деликатното интериорно покритие, наподобяващо изкуствена кожа, което не задържа отпечатъци – напротив, изглежда прекрасно.
От гледна точка на характеристиките – ноутбукът предлага процесор Intel Core m (Core m5 в нашата тестова бройка). Той трябва да е достатъчен за ежедневни задачи като сърфиране, редакция на документи, мултимедия, а дори и за някои по-взискателни процеси (благодарение на Turbo Boost). Лаптопът също позволява изключително бърз трансфер на данни и зареждане на системата, като причина за това е следващото поколение M.2 PCIe NVMe SSD. Като заговорихме за трансфер на данни, малко сме разочаровани, че машината предлага само един пълноразмерен USB порт, докато е включена в захранването. Но пък винаги можете да включите USB-C хъб за допълнителна свързаност. Освен това животът на батерията е много дълъг и няма да ви се налага сте постоянно до контакта (според нашите резултати ще можете да използвате устройството в продължение на почти цял работен ден на нормална употреба). Също предполагаме, че финалната версия ще е с още по-добър живот на батерията.
За финал можем да кажем, че качеството на дисплея е леко разочароващо. Ако желаете QHD модела, може би ще е по-добър избор, но не забравяте, че ще се отрази на батерията. Настоящият дисплей разполага с доста ниско ниво на яркост, което ще затрудни нормалната употреба на открито, ниско sRGB покритие (55%), но пък има добро контрастно съотношение (1190:1). Не е най-доброто мултимедийно решение, но става за ежедневни нужди. Оставаме обаче разочаровани от качеството на картината за тази цена – около 2200 лева.
Лаптопът все още не е наличен, но може да следите за неговото появяване в магазина на Laptop.bg.
Pros
- Изключителни качество на изработката и дизайн
- Изключително тънък (12.7 мм) и лек (999 грама)
- Поддържа стандарт M.2 PCIe NVMe SSD
- Много дълъг живот на батерията
- Fanless (тих) дизайн
- Макар и да използва ШИМ от 0 до 99% яркост, високата честота (67 kHz) го прави по-малко вреден за очите
Cons
- Плитка клавиатура
- Незадоволителен дисплей за тази цена
- Само един нормален USB порт е свободен, когато лаптопът се зарежда
Не разбирам защо е тествана инженерна бройка, при условие, че лаптопа го има от няколко седмици в България.