Вече направихмe подробни тестове на ASUS G55 Republic of Gamers модела с NVIDIA GeForce GTX 660M видеокарта и новия Core i7-3610QM процесор. Резултатите от тестовете бяха впечатляващи. Сега обаче ни попадна в ръцете прототип на още по-невероятен звяр, събрат на 15-инчовия ROG.
Става дума за ASUS G75 – машина, от която не само геймърите ще останат впечатлени. Компютърът разполага с технически характеристики и физически размери, които правят всеки лаптоп, поставен до него да изглежда като нетбук от нисък клас. Всъщност размерите му са толкова сериозни, че можем да ги отбележим като минус. Не пропускайте обаче да разгледате какво предлагат тайванците срещу тях…
.
.
.
Видео
Дизайн и конструкция
Когато тестваме прототип се стараем да не сме съвсем критични в раздела ”Дизайн и конструкция”. Тук обаче старанието ни е напълно ненужно, тъй като компютърът е изключително здрав и стабилен. Мобилността му поставяме под въпрос за хора, които не са фенове на фитнеса (заедно със зарядното, машината тежи над 5.5 килограма). Истинските геймъри обаче няма да са стреснати от това, след като достигнат до частта с бенчмарковете по-долу.
За да се върнем на темата с конструкцията, трябва да споменем, че повърхността му е матова и гумирана за максимално сцепление при захват (щеше да е лошо компютърът да е тежък и хлъзгав, нали?). В центъра на капака стои гордостта на линията – Republic of Gamers герба, а над него – металният надпис ASUS.
Също като G55 и въобще цялата линия, дизайнът на G75 е вдъхновен от стелт самолетите.
Клавиатурата е голяма и удобна, конструкцията и е от тип “Island Style” (островен) с плоски клавиши, а ако обичате да работите през нощта, ще можете да се възползвате от светодиодната подсветка, която се активира с Fn + F4 комбинацията.
За хората, които често работят с цифри е предвиден и NumPad цифров модул. Стрелките пък са максимално обособени, за да са ви възможно по-комфортни, когато играете.
Вдясно, над клавиатурата присъства Power бутон и Republic of Gamers логото. Натискането на логото превключва между 2D и 3D, ако конфигурацията го поддържа.
Тракпадът е голям и удобен, като се поддържат и стандартните мултитъч жестове.
Портове
Отляво са разположени два USB 3.0 порта, оптично устройство, четец на мултимедийни карти и вход за микрофон и слушалки.
Отпред лаптопът е снабден единствено с индикаторни светодиоди, обозначаващи активността на различните модули в системата.
Отдясно, G75 е снабден с още два USB 3.0 порта, HDMI, Mini Display Port / Thunderbolt Port, Ethernet LAN и DC-in вход за зарядно устройство. Първият от двата USB 3.0 порта може да зарежда устройства от типа на MP3 плеъри, дори когато компютърът е изключен. Thunderbolt портът прави G75 удобна машина за редактори на видео или други професионалисти, които работят с големи файлове и се нуждаят от ултра бърз пренос на данни.
Задната част на машината е запазена за двете въздухоотводни решетки. Между тях е поместен Republic of Gamers герба.
Дисплей и звук
Дисплеят на ASUS G75 е с диагонал от 17.3 инча и разделителна способност от 1920 х 1080 пиксела (Full High-Definition). Ъглите на виждане са добри, яркостта е висока, а повърхността – гланцова.
Изненадващо за нас, G75 ни предложи сравнително тих звук от вградените си високоговорители. Възможно е това да се отнася само за прототипния модел, а макар че трябва да отбележим, че качеството му беше високо, не е нормално 17.3-инчов ноубук с тегло от 4 килограма и половина да възпроизвежда аудио по този начин.
Технически характеристики
Посочените технически спецификации се отнасят единствено за конкретния модел, който тестваме в момента.
Процесор:
Intel Core i7-3720QM (2.60 – 3.60 GHz, 6MB кеш)
Оперативна памет:
16GB (4x 4096MB) DDR3-1600
Твърд диск / SSD:
256GB SSD / 750GB SATA (5400 rpm)
Видеокарта:
NVIDIA GeForce GTX 670M с 3GB GDDR5 собствена памет
Дисплей:
17.3-инчов дисплей с Full High-Definition резолюция от 1920 x 1080 пиксела и LED светодиодна подсветка (матов)
Оптично устройство:
Blu-Ray четец / Двуслойно DVD/CD записващо устройство
Комуникация:
10/100/1000 Ethernet controller, WirelessLAN 802.11b/g/n/, Bluetooth 4.0
Допълнително:
4x USB 3.0 портa, HDMI, Mini Display Port / Thunderbolt Port, жакове за микрофон и слушалки, уеб камера, 3 в 1 слот за мултимедийни карти, Kensington заключваща система, подсветка на клавиатурата
Батерия:
8-клетъчна батерия
Дебелина на корпуса:
50.50 мм (в най-дебелата част)
Тегло:
4463 грама (с 8-клетъчната батерия)
Тегло на зарядното устройство (заедно с кабела):
1040 грама
Не знаем каква би била цената на тази конфигурация, но едва ли ще е по джоба на повечето потребители в страната ни. Все пак, спецификациите впечатляват.
Инсталация и драйвери
ASUS G75 пристигна с инсталирана Windows 7 операционна система. Ако вашият модел обаче няма такава, може да качите необходимите ви драйвери от диска в комплекта или да изтеглите най-актуалните версии от тук:
http://www.asus.com/Notebooks/Gaming_Powerhouse/G75VW/#download
Процесор и RAM памет
Почти всички висококласни лаптопи, които излизат в момента работят с Intel Core i7-3610QM от Ivy Bridge микроархитектурата. Тестваният от нас G75 обаче разчита на по-бързия Intel Core i7-3720QM. Той отново е от последно поколение Core, но за разлика от “по-малкия” модел, базовата му тактова честота е 2.6 гигахерца. При натоварване, ядрата могат да се овърклокват автоматично до 3.6 Ghz, чрез Turbo Boost 2.0 технологията. Кеш паметта от трето ниво е 6 МВ.
Оперативната памет на системата е 16GB, разпределена на четири платки по 4GB. Информация за тях можете да видите отдолу:
Температури
Натоварихме максимално процесорът на ASUS G75 в продължение на около 20 минути, за да проверим стабилността му, както и охлаждането в конструкцията на лаптопа. Максималната температура, до която процесора достигна е 83 градуса, което е много далеч от Tj. max (105 градуса). С други думи – проблеми няма, а и едва ли някога ще се появят.
Зелената линия е процентното натоварване, а червената – температурата.
Видеокарта
Графичната карта в тестваният от нас модел е част от Fermi поколението – NVIDIA GeForce GTX 670M с 3GB GDDR5 собствена памет. Създадена е по 40-нанометров производствен процес, а шината и е 192-битова. Производителността и е близка до тази на GTX 570M и AMD Radeon 6970M.
GTX 670M поддържа DirectX 11, Shader 5.0, Optimus, PhysX, Verde дравейри, CUDA, 3D Vision и 3DTV Play. Подробни характеристики вижте по-долу:
Твърд диск / SSD
Твърдият диск в G75 не е интересен, за разлика от неговото SSD – LiteOn M3S. Официалните му скорости на последователно четене и писане са 500 МВ/секунда и 350 мегабайта в секунда, сътоветно. В нашите тестове те достигнаха 495.4 МВ/сек и 346.4 МВ/сек.
Батерия
За теста на батерията вече използваме специално създаден скрипт, който сърфира автоматично в 70 от най-популярните български и световни сайтове, някои от които съдържат Flash реклами.
При горепосочените условия, Power Saver режим и яркост, настроена на 50%, ASUS G75 издържа 136 минути ( 2 часа и 16 минути ) с едно зареждане. Сравнително малко, но и нормално за лаптоп с подобни компоненти.
Производителност
Resident Evil 5
За DirectX 10 теста разчитаме на CAPCOM и съпътстващия ги MT Framework енджин във версия 1.4. Дори при резолюция от 1920 х 1080 пиксела и абсолютно максимални графични настройки, компютъра предложи геймплей с близо 60 кадъра в секунда, средно.
Screen resolution: 1366 x 768
Anti-Aliasing: C16XQ
Motion Blur: On
Shadow Detail: High
Texture Detail: High
Overall Quality: High
Средни кадри в секунда:
57.8
3DMark 11
Както очаквахме, нивото на GTX 670M е малко по-ниско от това на 580M, но това не прави видеокартата по-малко очарователна.
Cinebench 10
Cinebench e бенчмарк тест на Maxon, който спомага за определянето на производителността на процесора при работа със софтуер от типа на 3D Studio MAX и Cinema 4D.
Intel Core i7-3720QM става абсолютен рекордьор, сред тестваните от нас процесори.
Cinebench 11.5
Тук също 3720QM се справи с конкуренцията – 3610QM вече не е най-бързият чип, който сме тествали някога.
Fritz
Ето и един интересен бенчмарк, отразяващ производителност при пресмятане на шахматни ходове. Intel Core i7-3720QM се справя с 12.661 милиона хода в секунда. Един от най-мощните супер-компютри в света, Deep(er) Blue постигна скорост от 200 милиона позиции в секунда, през 1997 година, когато победи световния шампион Гари Каспаров с 3.5 на 2.5.
Заключение:
Едва ли точно тази конфигурация на G75 ще реализира кой знае какви продажби. Това обаче няма да е заради липса на качество или лоши характеристики. Евентуална причина би била единствено цената, която не очакваме да е под 3000 лв, поне към този момент.
Компютърът обаче ни даде добър пример за технологичния напредък, най-вече в усъвършенстваните Intel чипове от Ivy Bridge микроархитектурата. Ако пък случайно сте геймър с неограничен бюджет, ASUS G75 може да се окаже добро предложение за вас. Ако все пак го желаете, но предпочитате по-евтина конфигурация с малко по-слаби технически спецификации, обърнете внимание на тази, която също съвсем не е лоша:
http://laptop.bg/laptops-asus-G75-asus_g75vwt1168d
Плюсове:
+ Изключително бърз процесор
+ Страхотна видеокарта
+ Чудесен Full High-Definition дисплей
+ Стегнат и здрав корпус
Минуси:
– Много тежък
– Чист, но тих звук
Надявам се да съм бил максимално полезен за вас, а ако имате допълнителни въпроси и коментари, ще се постарая да отговоря на всички. С пожелания за дълга и безаварийна работа!
Поздрави от мен Симеон Николов и от целия екип на Laptop.bg!
Ще предлагате ли и модела с по-бързия процесор?
Всичко от серията Asus G75 ли е изчерпано в магазинът на лаптоп бг? И дано не звучи глупаво, но този лаптоп в такъв случай може ли да се намери в България?(надявам се не е изкупен напълно :D)
Здрасти Lilith, закупих модела преди около месец, но тъй като не съм от най-запалените геймъри, а лаптопа не е от най-леките съм го обявил за продажба. 🙂 Виж това http://forum.laptop.bg/index.php?showtopic=40365
Ами скоро не съм замислиш покупка на техника( просто тази серия асус ми изглежда страхотна) но ми е интересно дали може да се събере в стандартна раница за гръб като площ първо и после като килограми? Ако със зарядното стане към 5,5 килограма дали може да скъса повечето раници? :Д
Здравей, Lilith! За какво ще използваш лаптопа, който смяташ да си закупиш 🙂
Здрасти! Ами искам лаптоп, на който да мога да играя нормално игри като Far Cry 3 и евентуално на него да може да се играят и игри които ще излизат през следващите 2-3 години поне. В това отношение си мисля (не съм разбирач естествено) че ако ми се играят игри е по-добре и изгодно да ползвам настолен компютър – най-малкото че на лаптоп доколкото предполагам не може просто да му се “вадят” чаркове и да се сменят с по-нови. И все пак мобилността на един лаптоп в сегашният свят, в който всички знаем и реално усещаме че времето тече много бързо е може би незаменима. Виждам, че има някаква неясна за мен разлика между лаптоп видео карта и настолна видеокарта ( GТX явно е съкращението за лаптоп картите и не знам на коя настолна nvidia е равностойна GTX 670). От друга страна един лаптоп не знам дали може да живее повече от 3 години – изобщо всичко сочи че за гейминг е по-добре настолна машина. И все пак е друго просто да “разгънеш” таблета и да си го движиш където искаш. В скоро време няма да мога да заделя 2500-3000 лева за каквото и да е, но все пак точно Asus G75 ще ми е в полезрението. А ако наистина има версия с 32 гигабайта рам памет то може да компенсира малко видеокартата – то точно тези 32 гигабайта представляват версията за 3000 лева, нали?
Това y500 на Леново може би е наистина добро решение като за по-евтина геймърска машина, но четох за проблемите на SLI режима, че не нямало кодеци за някои игри и такива хави. Някои казват че с двете си карти “схрусква” Асуската GTX 670, но от вашите ревюта не излиза така. Но общо взето цените на Y500 и G75 в порядъка на 8-16 гигабайта рам памет са едни същи като гледам. Е, само дето това Леново е 3 килограма, а Асуса 5,5… :Д
Объркано стана, но това ми се върти в главата.
Сега като гледам Acer Aspire V3-571G или Acer Aspire V3-771G са интересно решение. Но на тях Far Cry 3 би се задъхал доста май.
ami az chakam moq G75 na 32GB da doide dnes 🙂
does it have bulgarian letters on keyboard or just free space? (for my stickers:))
thx
It has Bulgarian letters and it can’t be purchased without them.
mislq da si kupq ASUS ROG G75VX-T4043H. s kakvo se razli4ava ot drugite laptopi i ako go kupq s 16gb ram posle 6te moga li da sloja o6te za da stane 32gb
Да, но ще трябва да замениш две от платките с 8-гигабайтови.
kakvo 6te re4e tova 6toto ne sam ekspert
Към момента 16-гигабайтовата версия се предлага с 4 платки по 4GB, върху 4 слота. Може да се ъпгрейдне до 32GB, но платките трябва да се заменят с 8-гигабайтови, за да имаме 4х8GB=32GB RAM.
ama az 6te kupq s 16 togava 6te imam li nqkakvi problemi?ako mojete da mi kajete i s kakvo se razli4ava ot drugite modeli ot 750 ili 75 kakto se vodi tam
v sayta pokazva 2 po 8 za6to taka
govorim za tozi model ASUS ROG G75VX-T4043H koyto e na namalenie nali ?
Ако говориш за този модел – http://laptop.bg/laptops-asus-G75-asus_rog_g75vxt4043h, продава се с 8GB (2×4), но може да бъде ъпгрейднат както при покупката, така и в последствие, благодарение на наличието на 4 слота за оперативна памет.
Ако са 2х8 се заменят с 2х16, ако са 4х4, се заменят с 4х8 или 2х16 и два слота остават празни. G750 е последното поколение:
http://news.laptop.bg/revyuta/revyu-na-asus-g750-poredniyat-pretendent-za-gejma-rskata-korona-s-nvidia-geforce-gtx-765m/
zna4i trqbva da kupq ram s 16gb ram taka li ?
to4no za tozi stava vapros. zna4i 6tom ima 16 6te trqbva da kupq o6te 16 gb ram ili moje i da kupq o6te 2 po 8 i da go sloja ako stava i po tozi na4in
ima li nqkade kadeto moje da ti zadam nqkolko vaprosa svarzani s laptopa 4e tuka stava mn bavno
Здравей! Утре сутринта се свържи с чат системата на Laptop.bg (модулчето долу вдясно на сайта):
http://laptop.bg/
…където екипът на сайта ще ти разясни вариантите и ще ти помогне да направиш най-добрия и изгоден избор. Поздрави!
utre sam na u4ili6te i nqma da moga da se svarja. nemoje li malko po kasno?
molq vi nqkoy da otgovori nq vaprosa mi pls
наистина ли е с тих звук г75?