Ревютата на геймърски машини винаги са били интересни, тъй като тежките 3D графики и сложните изчисления винаги са били най-добрия тест за производителността на компютрите и за това колко са напреднали технологиите, спрямо изминалите години. Рядко обаче решаваме да се заемем с подобни статии, тъй като истински бързите ноутбуци за игри са изключително скъпи и не са по джоба на всеки, особено в България. Любопитно е обаче, че една компания успя да опровергае всичко това събирайки наистина мощна конфигурация в невиждана до момента цена за класа си. Едва ли сте очаквали, но става въпрос за … Lenovо – производител, известен повече с компютрите си за бизнесмени, инженери, адвокати и въобще “работещи хора”, пусна на пазара най-изгодният гейминг лаптоп в момента. Благодарение на качествата си той разбира се може да бъде използван и за абсолютно всичко друго, което се сетите – процесорът и видеото му са достатъчно бързи, за да се справят както с последните игри, така и с най-тежките програми.
Въпреки, че сме убедени в производителността му, за всеки случай решихме да подложим компютъра на подробен тест, който би трябвало да сложи край на схващанията, че китайските машини на пазара не стават за забавления.
Дизайн и конструкция
Класически за IdeaPad дизайн – нищо не ни изненадва, но и от нищо не сме недоволни. Капакът на компютъра е семпло и стилно гравиран и не оставя никакви отпечатъци. Около него има пластмасова оранжева лайсна а в горния му ляв ъгъл е поместено логото на компанията, изработено от метал. Алуминият е намерил приложение и в цялата вътрешна част – около клавиатурата и тъчпада повърхността е точно такава. Това я прави приятна за докосване, красива и доста по-здрава.
Такава също е и “Accutype” клавиатурата, която е малко по-специален вид “Island Style” при който клавишите са леко вдлъбнати, така че пръстите да се чувстват максимално удобно при писане. С голяма площ на бутоните и голямо разстояние между тях, писането е съвсем лесно, свиква се бързо и рядко се допускат грешки. С малко по-малък размер е NumPad цифровият блок, който вероятно ще използвате по-рядко, но е плюс, че го има. Добро впечатление прави също тъчпадът, който е с по-голяма от нормалното площ и много удобни бутони (поставени под една обща пластина). От двете страни на корпуса, върху централния панел, над клавиатурата се намират вградените тонколонки, разположени под мрежа, до която пише JBL – името на компанията, която ги е предоставила. За качеството им ще стане дума по-късно.
Въпреки, че по принцип сензорните бутони са по-скоро минус, от колкото плюс, може би това е една от малкото машини в които те са направени добре. Наличието им почти не се забелязва, а начинът по който се работи с тях е изключително приятен. Представляват малки вдлъбнатинки в корпуса, които се задействат чрез леко докосване. Общо са 5 на брой и служат за управление на мултимедията ви.
Отдясно на левия високоговорител е разположен Power-бутона, а до него има три индикаторни лампички – първата показва активност на Caps Lock-a, втората – на Num Lock, а третата отчита активността на диска.
От лявата страна на корпуса последователно са разположени VGA, HDMI, EthernetLAN, eSATA/USB 2.0 комбиниран порт, USB 2.0 и жакове за микрофон и слушалки.
Предната част е заделена за няколко важни индикаторни светодиода, намиращи се точно под тракпада. На брой са четири и обозначават активността на тъчпада (може да се изключва с натискането на Fn+F6), активността на системата (ако компютъра е включен и работи тя свети в бяло, а ако е в Sleep режим – мига), статуса на батерията и активността на Wi-Fi модула за безжичен Интрнет.
Най-интересен обаче е индикаторът вдясно, който показва дали е включенa Optimus технологията. Точно до него има и малко плъзгащо бутонче, чрез което можете да я включвате и изключвате. До него има и превключвател за Bluetooth и Wi-Fi модулите.
Върху предната част е поставен още и четецът за мултимедийни карти, който работи с 6 вида карти памет (xD-Picture Card, SDHC Memory Card, SD Memory Card, Memory Stick PRO, Memory Stick и MultiMediaCard).
От лявата страна на корпуса място намират два USB 3.0 порта, оптично устройство, DC-in вход за зарядното устройство и Kensington Lock система за заключване.
Основните качества на машината и нейния дизайн може да разгледате накратко в следното официално клипче:
Дисплей и звук
Екранът на Lenovo IdeaPad Y570 е с диагонал от 15.6 инча и разделителна способност от 1366 х 768 пиксела. Повърхността му е гланцова (glossy), а подсветката му е изградена от светодиоди. Хоризонталните и вертикалните ъгли са на същото ниво като почти всички останали ноутбуци на пазара – първите са добри, вторите не особено. Над дисплея върху корпуса има и 2-мегапикселова камера.
С надпис “JBL”, принципно тонколонките въобще не се нуждаят от тест, но все пак решихме да го направим. Съвсем очаквано качеството им е страхотно, а силата на звука – висока. Изкривявания не се забелязват дори при увеличаване на 100%.
Технически характеристики
Процесор:
Intel Core i7-2630QM (2.00/2.90GHz, 6 MB Cache)
Оперативна памет:
6GB (1x 4096MB + 1х 2048МВ) – 1333 Mhz
Твърд диск:
750GB SATA (5400 rpm)
Видеокарта:
NVIDIA GeForce GT 555M с 1GB GDDR5 собствена памет
Дисплей:
15.6-инчов дисплей с High-Definition резолюция от 1366 x 768 пиксела и LED светодиодна подсветка (гланцов)
Оптично устройство:
Двуслойно DVD/CD записващо устройство
Комуникация:
10/100/1000 Ethernet controller, WirelessLAN 802.11b/g/n/, Bluetooth 2.1+EDR
Допълнително:
1x USB 2.0/eSATA порт, 2x USB 3.0 портa, 1x USB 2.0 порт, HDMI, жакове за микрофон и слушалки, вградена HD уеб камера, 6 в 1 слот за мултимедиени карти, JBL тонколонки, Kensington заключваща система
Батерия:
6-клетъчна батерия
Дебелина на корпуса:
35.56 милиметра
Тегло:
2741 грама (с 6-клетъчната батерия)
Тегло на зарядното устройство:
501 грама
Инсталация и драйвери
Тъй като лаптопът се продава без операционна система, сами трябва да инсталирате такава. След като го направите, може да влезете в ( http://consumersupport.lenovo.com/ot/en/driversdownloads/drivers.html ), където трябва да посочите точния модел в “Option 2”. Натиснете “Contiune” и в отворилата се в последствие страница изберете “Video”. От там първо трябва да изтеглите “Intel Onboard Graphics Driver” и да го инсталирате, а след това и “NVIDIA Display Driver”. След като качите драйверите за графиката, инсталирайте и всички останали драйвери, които са ви необходими.
Батерия
При нормално натоварване, батерията на IdeaPad Y570 издържа 353 минути (5 часа и 53 минути) с едно зареждане. За теста използвахме Power Saver режим, яркост на 50% и възпроизвеждане на филм с Windows Media Player.
При максимално натоварване (чрез бенчмарк програми), High Performance режим и максимална яркост, компютъра работи 61 минути (1 час и 1 минута) преди да получи нужда от зарядното си устройство.
Интересно е, че оставащия капацитет на батерията може да следите и чрез индикаторната лампа, която споменахме по-горе. Ако тя свети в цвят “кехлибар” за 1 секунда и гасне за 0.5 сек., остават под 5%. Ако свети в същия цвят 3.2 секунди и гасне за 0.1 сек., остават между 5 и 20 процента от батерията, но тя се зарежда. Ако свети отново в цвят “кехлибар” (без да мига), това означава, че остават между 5 и 20% и батерията не се зарежда. Ако индикаторната лампа свети в бяло и мига, значи батерията се зарежда, а капацитетът и е изпълнен на 20 до 80 процента. Ако свети бяло, но не мига – остават над 80% и зарядното е включено или остават между 20 и 80% и батерията не се зарежда.
Честно казано всичко това звучи доста сложно и едва ли някой ще започне да учи всички състояния на лампичката, но за всеки е ясно, че ако нещо по компютъра му свети в “червеникаво”, нещата не са на добре. В случая – “батерията пада”. Останалото можем да разберем и без нужда от ръководство.
Оптично устройство и твърд диск
Твърдият диск на Y570 е с марка и модел Western Digital WD7500BPVT-24HXZT1 и капацитет от 750 GB. Буфера му е с размер от 8MB, а скоростта му на въртене е 5400 оборота в минута. В снимката отдолу може да видите разелутата му от HD Tune Pro бенчмарка:
Оптичното устройство на компютъра е двуслойна DVD/CD-записвачка с марка и модел MATSHITA UJ8B1AS. Подробни данни за нея разгледайте в извадката на DVDInfoPro Extreme:
Производителност
Игри
Crysis 2
Дори при най-високи детайли (Hardcore – 3/3), последният Crysis работи абсолютно безпроблемно. Средните кадри в секунда са над 35.
Hardcore графични настройки (3/3 – MAX):
Минимум: 28 кадъра/сек
Максимум: 48 кадъра/сек
Средно: 35.955 кадъра/сек
FIFA 11
Последната FIFA на EA Sports не е абсолютно никакъв проблем за Nvidia GeForce GT 555M, която през по-голяма част от времето поддържаше кадрите в секунда над 100.
Резолюция: 1366 x 768
Rendering Quality: High
MSAA Options: 4x
Wait For Vsync: On
Минимум: 33 кадъра/сек
Максимум: 175 кадъра/сек
Средно: 113.612 кадъра/сек
Call of Duty: Black Ops
Отново при най-високи настройки, графиката на Call of Duty не можеше да затрудни мощната Nvidia GT 555M с GDDR5. Изглежда имаше някакъв проблем обаче, поради който от време на време играта моментно спираше, при което се отчитаха до 11 кадъра в секунда. Дори при това положение, средните кадри останаха над 45.
Resolution: 1366 х 768
Anti-Aliasing: No
Texture quality: Extra
Shadows: Yes
Bullet impacts: Yes
Минимум: 11 кадъра/сек
Максимум: 64 кадъра/сек
Средно: 45.826 кадъра/сек
Resident Evil 5
Направихме и Fixed Benchmark теста нa DirectX 10 версията на играта Resident Evil 5, отново при най-високите настройки. Графиката е страхотна, а средните кадри в секунда бяха 38.2.
Screen resolution: 1360 x 768
Anti-Aliasing: C16XQ
Motion Blur: On
Shadow Detail: High
Texture Detail: High
Overall Quality: High
Синтетични тестове
3DMark 2003
3DMark 2005
3DMark 11
Cinebench 10
Cinebench 11
Класация – процесори (wPrime32)
Заключение:
Да, Lenovo IdeaPad Y570 не е нито най-лекият, нито най-тънкият лаптоп на пазара. Това обаче е напълно нормално, имайки предвид цялата функционалност, която е събрана в корпуса – машината е екипирана с абсолютно всичко от което може да имате нужда. Страхотен процесор и видеокарта, много RAM памет, голям твърд диск, Wi-Fi, Bluetooth… Като добавим учудващо добрата сглобка и приятният външен вид, почти не остава какво да напишем като минус. Най-сериозната изненада обаче е цената – за това, което получаваме, тя е изключително ниска.
IdeaPad Y570 е подходящ не само за геймъри, но и за архитекти, проектанти, инженери (последните разбира се е хубаво да използват външен монитор) и всички останали, които се нуждаят от максимална производителност на минимална цена.
Плюсове:
+ Бърз процесор
+ Много мощна видеокарта
+ Стабилен корпус
+ Чудесен звук
+ Ниска цена
Минуси:
– Сравнително дебел корпус (3.5 см)
– Високо тегло
Тестваната конфигурация може да закупите от онлайн магазина на Лаптоп.БГ:
http://laptop.bg/laptops-lenovo-Ideapad_Y570-lenovo_ideapad_y570_59303899
Ето и нашете видео ревю на Lenovo IdeaPad Y570
Надявам се да съм бил максимално полезен за вас, а ако имате допълнителни въпроси и коментари, ще се постарая да отговоря на всички. С пожелания за дълга и безаварийна работа!
Поздрави от мен Симеон Николов и от целия екип на Laptop.bg!
Може също така да прочетете ревютата и тестовете които са направени от гордите собственици на този така желан лаптоп.
“Здравейте,
днес ще ви запозная с един мултимедиен лаптоп на който станах притежател съвсем наскоро, но съм много доволен за краткото време в което го ползвам.” – Прочети цялото ревю
“Като заключителни думи искам да кажа, че този лаптоп е една от най-добрите оферти за това лято, и може би за още доста време напред” – Прочети цялото ревю
Искам да попитан как да активирам nvidia GPU scaling-a? Защото при игри, които не поддържат native резолюцията на лаптопа, играта е доста некомфортна – Става дума конкретно за – heroes III, CS 1.6 и други “древни”, но вечни игрици.
Optimus-a слага Интелското видео да скалира, но това на nVidia няма дори стандартно меню за скалиране!
Лично аз съм играл древния ЦС на 1366х768.Scaling-a (поне както прочетох) се включва и изключва през nVidia Control Panel
Няма да е лошо да постнете скрийнове с температурите в idle и натоварен режим.
Веселин, проблеми с температурата не срещнах, а дисплеят е посредствен – не може да се каже, че е лош, тъй като почти всички ноутбуци на пазара са със същото качество на екрана, но и не блести с особени данни – добри хоризонтални ъгли на виждане и слаби вертикални.
Купих си този лаптоп само преди 2 дни и днес реших да пробвам как върви ФИФА 11. Още с пускането усетих, че има проблем – стори ми се, че върви бавно и насича на high details. Свалих Fraps и PlayClaw, които отчетоха не повече от 60 fps в менюто, като fps-то стигна не повече от 30 по време на игра и спадаше на моменти до 10. Инсталирал съм всички драйвери, но нищо не помага. Какво ще ме посъветвате да направя?
Victor, с каква операционна система си? Драйверите от линка посочен в статията ли инсталира?
С Windows 7 (Home Premium) съм. Драйверите са същите и ги инсталирах в същия ред, точно както сте написали.
Викторе, възможно е лаптопът ти да стартира играта с вградения Intel ускорител. Картата на Nvidia има опция автоматично да се включва и изключва, но в предната част на лаптопа се намира бутонче-плъзгач, който може да блокира тази автоматична настройка. Провери дали го има в предната част на лаптопа ти, мисля, че всички от серията го имаха. Намира се някъде в предната част на корпуса – леко вдясно. Пробвай да стартираш играта при двата режима, защото не съм сигурен коя трябваше да е посоката.
Просто само този вариант ми се върти из главата 🙂
Поздрави, Георги!
(DOUBLE FACEPALM) Това е! Много ти благодаря, Георги! 🙂
Лаптопа е много добра покупка като се вземе предвид както получавате за цената!
От 3 дена го имам. Страхотен лаптоп. Изключително бърз. Дори в натоварен режим не загрява. След първото зареждане, при нормална работа, инсталиране на програми от нард диска, браузване в Интернет и др., баерията му издържа повече от 7 часа. Игри още не съм му пускал, по тази част е сина ми. За сега единствената ми забележки са, че капачето на DVD-то се затваря някак шумно и изтраква и дисплеят е ограничен на сваляне на около 145 градуса.
Здравейте, забелязах че вече го няма в магазина, това поради изчерпани количества ли е? Ще има ли нова доставка?
Да изчерпа се, ще има нова доставка в началото на септември, но количествата са ограничени, така че може да се обадите и да си запазите бройка, като дойдат ще ви се обадим.
Добре защо са ограничени при положение, че има търсене ?
Да, не мога да разбера, виждате ,че се купуват, а поръчвате само няколко бройки и то доста бавно…
Айде да пристигат, че и аз да си взема (wait)
Въпрос към Симеон Симеонов :
Здр , може ли да се добави SSD диск към лаптопа , има ли такъв интерфейс
Може да се замени съществуващия HDD диск със SSD.
Единственото лошо, което чух за този лаптоп е, че когато използвате клавиатурата или пада или просто си държите ръката върху лаптопа, усещането от алуминиевия корпус е много дразнещо заради вибрациите на хард диска. Дори понякога може да ви се струва че ви удря ток а всъщност е хард диска с дразнещите си вибрации по алуминия.Това вярно ли е?
Това не е мое мнение по простата причина, че съм нямал лаптоп с алуминиев корпус, но този Леново наистина ми харесва, обаче ако този дразнещ проблем го има…Незнам, нека тези, които го имат или са го пробвали да кажат.
Искам да попитам дали ще тръгват игри като lineage 2 Freya , Gracia 🙂
естествено всички игри ще ти тръгват
imam go vse oshte go razuchavam shte si spodelq iskrennototo menie sled nqkolko dena
Интересува ме за модела с SSD има ли някакво по-специфично изискване за инсталиране на windows 7? Трябва ли да се настройва нещо в биос или направо си го инсталирам на SSD диска и качвам драйвера за rapiddrive.